WordPress Zamanlama Kaçırıldı (Missing Schedule) Hatası Çözümü

Temmuz 2018
YouTube'ta Takip Et

WordPress’in en iyi özelliklerinden biri yazdığınız yazıları önceden planlayabilmek ve vakti geldiğinde WordPress tarafından otomatik olarak paylaşılabilmesi. Belki hergün belli saatlerde veya haftanın bazı günlerinde düzenli olarak içerik giriyorsunuz ya da tatildesiniz ve siz tatildeyken planlanmış içeriklerin yayınlanmasını istiyorsunuz. Bu gibi durumlarda WordPress’in başında durmanıza gerek kalmadan, sadece paylaşılacak tarih ve saati ayarlayarak programlayabilirsiniz. Ayrıca düzenli içerik gönderimi Google’a siteyi istikrarlı gösterdiği için arama sıralamasında daha üst sıralarda yer verecektir.

WordPress Missing Schedule Neden Olur?

Blog yazılarımızı programladığımızda, yayınlanmasını istediğimiz zaman Zamanlama Kaçırıldı (Missing Schedule) hatası ile karşıaşabiliyoruz. Bu hata, önceden ileri tarihe bir yazı paylaşılmasını istediğiniz takdirde sistemin otomatik olarak bu makaleyi paylaşılamadığını gösterir.

Cron nedir?

Cron, gelecekete işlerin yürütülmesi, çalıştırılması ve programlanması için kullanılan bir UNIX komutu. WordPress’te cron adı altında bazı otomatik işlemler vardır. Sadece WordPress ile ilgili değil, yazılım dünyasına ait bir terimdir aslında bu. Örneğin WordPress’inizin her hafta otomatik olarak yedeklenmesi bu cron’lar sayesinde olur. WordPress’teki planlanmış içeriklerin yayına alınması da cron tarafından halledilir. Çok detaylı ele almaya gerek olmasa da cron’ların ve WordPress’in içerik planlamaları bu şekilde çalışıyor. Ancak cron’lar zaman zaman sorun çıkartabiliyor ve Missing Schedule hatası veriyor.

Sorunu çözümleyebilmek için öncelikle wp-config.php dosyasını açıp aşağıdaki kodun başına, php kodlarının okunmamasını sağlayan // işareti koyun.

Yani kodun //define ile başlaması gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra bir deneyin bakalım zamanlanmış içerikler çalışıyor mu, çalışmıyor mu diye. Eğer hala çalışmıyorsa aşağıdaki öneriyi de deneyebilirsiniz.

Bu hatayı çözümleyebilmek için WordPress’te bir eklenti kuruyoruz. Scheduled Post Trigger adındaki WordPress eklentisi, planlanan blog yazılarındaki otomatik yayınlama özelliği hakkındaki sorunları ve problemleri ortadan kaldıracaktır. Eklenti, düzenli olarak yayınlanmamış, planlanmış içerikler kontrol eder ve yayınlanması gereken, ancak yayınlanmamış içerikler varsa onları tespit edip, hemen yayına alır.

Zamanlama Kaçırıldı (Missing Schedule) hatası ile eklenti kurarak veya eklentisiz en rahat bu şekilde üstesinden gelebiliyorum.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.