Kaliteli ve özgün video üretme yeteneğiniz varsa, videolarınızı Youtube’a yükleyerek para kazanabilirsiniz. Youtube partnerlik ve Google Adsense bağlantıları ile gelirinizi katlayabilir, daha çok para kazanabilirsiniz.

İnternette Youtube’dan para kazanan birçok kanal ile karşılaşıyoruz. Bunlar arasında youtube yemek kanalları, youtube haber kanalları, oyun, güzellik ve son dönemde popülaritesini artırmış olan mizah kanalları bulunuyor.

Youtube’da para kazanmaya başlamadan önce, bir hesabınızın olması gerekir. Gmail hesabınızı kullanarak size özel bir youtube sayfası açabilirsiniz. İnsanların sizin youtube kanalınızı bulabilmeleri için çeşitli sayfalarda tanıtımını yapmanız gerekir. Hatta videolarınızın içeriği ile ilgili etiketleme yaparak youtube’da aramalarda da üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Youtube’ya yer etmek için diğer bir aşama özgün ve kaliteli videolar yüklemektir. Ayrıca düzenli olmanız gerekir. 1 haftada 7 video yükleyip 1 ay hiç video yüklemezseniz sitenizin itibarı sarsılır. Videolarınızı abonelerle desteklemelisiniz. İnsanlara tavsiye edip, sitenize abone olmalarını sağlamalısınız ki eklediğiniz her videodan haberleri olsun ve videolarınız izlensin. Videolarınızı çok kişiye ulaştırmanın yolu diğer sosyal mecraları kullanmak. Web sitesi açın, videolarınızı orada da paylaşın. SEO’sunu iyi yapın ve Google’da üst sıralara çıkın.

Videolarınızın izlenmelerinden para kazanmak istiyorsanız, videoyu eklerken seçeneğiniz para kazanma seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Bu seçenek, videonuza youtube reklamlarının yerleştirilmelerine izin vermek demektir. Ancak bunu seçerken videolarınızın herhangi bir telif hakkı bulunmadığına emin olun.