Youtube Kanalınızda İzlenmelerinizi Artıracak 5 Öneri

Youtube Kanalınızda İzlenmelerinizi Artıracak 5 Öneri

Youtube için içerik üretenlerin, Youtube’a video yükleyenlerin işine yarayabilecek 5 özellikten bahsediyorum. Özellikle Youtube’da içerik üretmeye yeni başlayanlar için bu 5 özellik ile videolarınızın izlenmelerinizi arttırabilirsiniz.

Youtube Bölümler (Konu Başlıkları) Özelliği (Chapters)

Youtube kanalınıza yüklediğiniz uzun videoları kısa kısa bölümlere ayırarak izleyicinin video içerisinde aradığı cevaba daha rahat ulaşabilmesini sağlayan bölümler ya da başka bir ifadeyle konu başlıkları özelliğidir. Youtube’da video eklerken, açıklama bölümüne gireceğiniz konu başlıklarının zamanları sayesinde yüklediğiniz video, otomatik bölümlere ayrılır ve izleyici istediği bölüme tıklayarak ulaşabilir.

Önceden de zamanlama özelliği vardı, ama oynatma panelinde bölümlere ayrılmıyordu. Şimdi ise videolarınızı bölümlere ayırabiliyorsunuz. Burada Youtube videonuzun konu başlıkları özelliğinin çalışması için dikkat etmeniz gereken şey, videoyu bölümlere ayırırken videonun başlangıç zamanı olan 00:00 ile başlamanız gerektiği. Dikkat etmeniz gereken diğer iki şeyde şu: videolarınıza bölümler eklerken en az 3 tane olmalı ve iki video bölümü arasında en az saniye olmalı.

Video Başlıklarının Üzerine Hashtag Eklemek

Youtube’a video yüklerken mutlaka hashtag ekleyin. Hashtag’ler videonuzun görünürlüğünü arttırmaya yardımcı elemanlardır. Ama bir de başlık üstü etiketler var. Youtube, kullanıcılarının benzer etiketlere sahip videoları keşfetmesine yardımcı olabilecek hashtag özelliğine sahip. Video başlıklarının üzerine mavi renkteki bu etiketleri yerleştirmek oldukça kolay.

Açıklama kısmında kullandığınız hashtag’lerden ilk üç tanesi video başlığının üzerinde görünüyor. Sadece açıklama kısmı değil, video başlıklarında da # işareti kullanarak o kelimeyi etiket olarak tanımlayabiliyorsunuz.

Video Yayın Saati Planlama

Kanala yüklediğiniz videoları hemen yayınlamak zorunda değilsiniz. Youtube’un video planlama özelliği ile ileri bir tarihte yayınlanacak şekilde ayarlayabilirsiniz videolarınızı. Kanalınızda belirli zamanlarda video yayınlıyorsanız veya video girmeniz gereken zamanda bilgisayar başında olamayacaksanız, mesela tatile gittiğinizde, videonuzu ileri tarihe ayarlayarak otomatik yayınlanmasını sağlamak güzel bir çözüm.

Video Bitiş Ekranı Eklemek

Videolarınızın son saniyelerinde, izleyiciyi kanalınızdan çıkarmamak için kullanabileceğiniz video bitiş ekranları son derece önemli. Videonun son saniyelerinde çıkan ve size bağlı olarak diğer videolara veya oynatma listelerine yönlendirebileceğiniz bu öğeler aracılığıyla kanalınızdaki videoların izlenme oranını artırabilirsiniz.

Video Kart Eklemek

Videolarınız sırasında benzer içeriklere yönlendirme yapmak ya da videoda bahsettiğiniz başka bir videonuzun linkini anlık olarak vermek için Youtube’un kart özelliğini kullanabilirsiniz. Youtube’dan bağımsız başka bir bağlantı veya başka birinin videosunu eklemeniz de mümkün, ancak ziyaretçileri kanaldan koparmamak adına bu pek tercih edilmiyor.

Popular Tutorials

Youtube’da Videolara Türkçe Otomatik Alt Yazı Nasıl Eklenir?
Youtube’da Videolara Türkçe Otomatik Alt Yazı Nasıl Eklenir?

Youtube kanalınıza yüklediğiniz videoları alt yazılar ile desteklemenizin çeşitli avantajları var. En…

Ücretsiz WordPress Instagram Eklentisi
Ücretsiz WordPress Instagram Eklentisi

Wordpress altyapılı web sitenizde Instagram fotoğraflarını görüntülemek istiyorsunuz. Wordpress’te Instagram fotoğraflarını göstermek…

Instagram’da Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?
Instagram’da Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Instagram tartışmasız bugünün en büyük sosyal ağlarından biridir ve her fotoğrafçının burada…

Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliği Nasıl Kapatılır?
Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Facebook’ta gezerken bir anda ses gelmesi, Facebook uygulamasının videoları otomatik oynaması canınızı…

Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Hesap Açma İşlemi ve Yeni Kanal Oluşturma
Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Hesap Açma İşlemi ve Yeni Kanal Oluşturma

Sosyal medya dersleri ve Youtube eğitimleri konusunda bugün Youtube’da yeni kanal nasıl…

Youtube Kanalınızda İzlenmelerinizi Artıracak 5 Öneri
Youtube Kanalınızda İzlenmelerinizi Artıracak 5 Öneri

Youtube için içerik üretenlerin, Youtube’a video yükleyenlerin işine yarayabilecek 5 özellikten bahsediyorum….