Yet Another Related Posts Benzer Yazılar Eklentisi

Aralık 2017
YouTube'ta Takip Et

WordPress Related Posts anlamı WordPress’te içeriğe en yakın sonuçlar demektir. Yet Another Related Posts eklentisi çok iyi derecede çalışıyor. İçeriğin farklı noktalarını puanlayarak size en uygun sonucu çıkarıyor. Ziyaretileri ilgili sayfalara yönlendirilmelerini sağlayarak site içi dolaşım oranını da artırmış oluyoruz böylelikle. Ziyaretçilerin web sitenizde daha fazla vakit geçirmeleri sitenizin Google’da üst sıralara çıkmasına vesile oluyor.

Başlık ve sayfa içeriğini analiz ederek bir sonuç çıkarıyor YARPP. Kategori ve etiketleri de baz alarak kendi algoritmasında bir puanlama sistemi oluşturuyor. Eklentiyi WordPress eklentiler sayfasında, Yet Another Related Posts şeklinde aratarak kurabilirsiniz.

SEO için faydalı WordPress eklentilerinden biri olan YARPP, benim de sitemde kullandığım bir eklenti. İster thumbnail denilen küçük görsellerle, isterseniz de düz yazı olarak listeleme seçeneği var. Bu seçenekleri hazır şablonlardan da seçebiliyorsunuz, kendi şablonunuzu da oluşturabiliyorsunuz.

Kendi şablonunuzu oluşturacaksanız tema klasörü içine bir template dosyası oluşturuyor, bu dosya üzerinde stil değişikliği yaparak Benzer Yazılar eklentisini web sitenize göre özelleştirebiliyorsunuz. Bunun için Custom seçeneğini seçmelisiniz.

WordPress eklentisi olarak YARPP kurduğunuzda, sayfa sonuna otomatik olarak sayfa içeriği ile eşleşen en uygun yönlendirmeleri yapacaktır. Ama sizin istediğiniz yere değil, içeriğin sonuna otomatik olarak ekliyor.

WordPress’in PHP dosyaları üzerinde düzenleme yapmayı sevenler, YARPP eklentisini istediği yere koymak isteyenler için şöyle bir sorun çıkıyor ortaya. Dosyanıza aşağıdaki kodu eklediğinizde karşılaşılan iki adet YARPP alanının önüne geçmek için WordPress ayarlardan Posts, Pages ve Media seçeneklerinin işaretlerini kaldırmalısınız önce. Ardından aşağıdaki kodu single.php dosyasında istediğiniz yere ekleyin. Nereye eklerseniz YARPP eklentisi orada görünecektir.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.