Adım Adım WordPress Kurulumu (Localhost XAMPP)

WordPress’i yerel bilgisayarınıza kurmak istiyorsanız, bunu XAMPP kullanarak yapabilirsiniz. XAMPP, Apache Friends tarafından geliştirilen, temel olarak Apache HTTP Sunucusu, MariaDB veritabanı ve PHP ve Perl programlama dillerinde yazılmış scriptler için yorumlayıcılardan oluşan ücretsiz ve açık kaynaklı bir pakettir. Bu makalede, XAMPP kullanarak WordPress’in yerel sunucuya, yani bilgisayarınıza kurulum aşamalarını adım adım göstereceğim.

XAMPP kullanarak WordPress localhost’a nasıl yüklenir?

XAMPP kullanarak bilgisayarınıza WordPress yüklemek, WordPress temaları veya eklentileri geliştirmeye başlamak için ideal bir yoldur. Eğer bir WordPress geliştiricisiyseniz, muhtemelen XAMPP’i duymuşsunuzdur. XAMPP, bilgisayarınızda yerel bir sunucu ortamı çalıştırmanızı sağlayan bir yazılım paketidir. Bu WordPress geliştiricileri için kullanışlıdır çünkü WordPress sitenizi dünyaya açmadan önce yerel olarak test etmenize olanak tanır. Ayrıca, her şey yerel olarak gerçekleştiği için yaptığınız herhangi bir değişikliği kaybetme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Başlamadan önce XAMPP’yi indirmeniz ve kurmanız gerekecek. Bu işlem tamamlandıktan sonra, XAMPP Kontrol Panelini açın ve hem Apache hem de MySQL modüllerini başlatın. Ardından, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için web tarayıcınızda http://localhost/ adresine gidebilirsiniz.

WordPress’in son sürümü nasıl indirilir?

XAMPP hazır ve çalışır durumda.

  1. Sıra WordPress’i indirmeye geldi. Bunu https://wordpress.org/download/ adresine giderek yapabilirsiniz.
  2. İndirme işlemi tamamlandığında, ZIP dosyasını çıkarın ve klasörü wordpress olarak yeniden adlandırın.
  3. Ardından, bu klasörü XAMPP kurulum klasörünüzün içindeki htdocs dizinine taşıyın. Örneğin, XAMPP’yi “C:\xampp” dizinine kurduysanız, WordPress’i “C:\xampp\htdocs\wordpress” dizinine çıkarırsınız.
  4. WordPress’i çıkardıktan sonra, artık XAMPP sunucunuzu başlatabilir ve web tarayıcınızda http://localhost/wordpress adresine giderek WordPress’e erişebilirsiniz.

WordPress klasörleri ne işe yarar?

Her WordPress kurulumunun üç ana klasörü vardır: wp-admin, wp-includes ve wp-content.

  • wp-admin klasörü WordPress siteniz için tüm yönetim dosyalarını içerir. Burası WordPress sitenize giriş yapmak için gittiğiniz ve sitenizin tüm içeriğini yönettiğiniz yerdir.
  • wp-includes klasörü tüm çekirdek WordPress dosyalarını içerir. Bu dosyalar WordPress’in çalışmasını sağlar. Bu klasördeki hiçbir şeyi değiştirmeniz gerekmez.
  • wp-content klasörü kendi temalarınızı, eklentilerinizi ve diğer özel içeriklerinizi eklediğiniz yerdir. Bu, WordPress kurulumunuzdaki en önemli klasördür.

WordPress veritabanı nasıl oluşturulur?

WordPress için bir veritabanı oluşturmanız gerekir. Bunu web tarayıcınızda http://localhost/phpmyadmin adresine giderek yapabilirsiniz. PhpMyAdmin’e girdikten sonra, “Veritabanları” sekmesine tıklayın ve veritabanınız için bir isim girin (ben örnek olarak “wordpress” ismini vereceğim). Ardından “Oluştur” düğmesine tıklayın.

WordPress kurulum ayarları nasıl yapılır?

Web tarayıcınızda http://localhost/wordpress adresini açın. WordPress Kurulum sayfasını göreceksiniz. Bu sayfada, daha önce oluşturduğunuz veritabanının adı ve WordPress için bir kullanıcı adı ve şifre gibi gerekli bilgileri doldurun.

Veritabanı ismini biz az önce WordPress olarak tanımlamıştık. Hatırlayın. Phpmyadmin üzerinden oluşturmuştuk bunu. Şu anda XAMPP üzerinden yerel sunucuda çalıştığımız için kullanıcı adı Root, parolamız yok. Parola kısmını boş bırakıyoruz. Database host bilgisi de burada localhost. Genelde bu localhost’tur. Tüm bu işlemleri sağladığınızda WordPress web sitenizi kurmuş olacaksınız.

Bu makalede, XAMPP kullanarak WordPress’i bilgisayarınıza nasıl kuracağınızı gösterdim. Bu, WordPress’i canlı bir sunucuya göndermeden önce test etmek için en ideal yoldur. Bu kılavuzu faydalı bulduğunuzu ve artık WordPress’i bilgisayarınıza kolaylıkla kurabileceğinizi düşünüyorum. Videoyu izleyerek adım adım daha detaylı takip edebilirsiniz.

Popular Eğitimler

WordPress’te Arama ve Değiştirme

Phpmyadmin’de arama ve aranılan kelimeyi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

WordPress Shortcode Kullanımı

Wordpress’te shortcode nasıl yapılır? Shortcode nasıl oluşturulur? Functions.php’de shortcode oluşturmak için yapılması gerekenler nelerdir?

WordPress Footer’da PHP ile Copyright

WordPress’te sayfanın en altındaki Copyright bilgilerinde yer alan yılı her sene değiştirmek…

Admin Panel Menülerini Devre Dışı Bırakma

WordPress süper özelliklerle gelen güçlü bir içerik yönetim sistemi. Profesyonel olarak müşterilerinize…

WordPress Admin Paneli Giriş Linki Nedir?

WordPress’i yeni yüklediniz ve sitenizi oluşturmaya başlamak için heyecanlısınız. Ama sonra nasıl…

WordPress Yorum Sıralamasını Değiştirmek

Blog sitelerinde yapılan WordPress yorumları varsayılan olarak ilk önce en eski yorumun…