Adım Adım WordPress Kurulumu (Localhost XAMPP)

Ocak 2019
YouTube'ta Takip Et:

WordPress, bir içerik yönetim sistemi. WordPress ile firmanızı tanıtan kurumsal siteler, e-ticaret siteleri, blog siteleri, işlerinizi gösterebileceğiniz portfolyo siteleri gibi birçok alanda web sitesi yapmanız mümkün. Kullanım kolaylığı ve eklenti zenginliği ile neredeyse istediğimiz her şeyi yapabiliyoruz.

WordPress nereden indirilir, localhosta offline olarak (yerel bilgisayarda) nasıl kurulur, videoda adım adım gösteriyorum. WordPress kurulumunu birkaç aşamada gerçekleştireceğiz, ama kuruluma geçmeden, daha önceki derslerimizden XAMPP Kurulumu ve Kullanımı adlı videoyu izleyerek WordPress’i bilgisayarımıza kurmak için gerekli programı edinmemiz gerektiğini hatırlatayım. Dilerseniz bilgisayarınıza Wamp Server kurarak WordPress kurulumu da yapabilirsiniz, bu da alternatif bir yol.

WordPress’in Son Sürümünü İndirin

WordPress’in son sürümü ve dolayısıyla en güncel sürümünü indirmek için WordPress Resmi Sitesi‘ne girelim. WordPress dosyalarını bilgisayarımıza indirelim ve dosyaların çalışma için Xampp klasörünün altındaki htdocs klasörüne kopyalayalım.

WordPress için Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

WordPress, veritabanına bağlanarak çalışan bir uygulama olduğundan Xampp ile kurulan Phpmyadmin’e bağlanarak WordPress’e uygun yeni bir veritabanı oluşturarak başlıyoruz önce. localhost/phpmyadmin ile WordPress için bir database oluşturuyoruz.

XAMPP ile WordPress Nasıl Kurulur?

Her şey hazır olduğunda WordPress’i kurmaya başlayabiliriz. WordPress kurulumu için htdocs klasörüne attığınız klasörü internete girermiş gibi çağırmanız gerekiyor. Örneğin: localhost/wordpress. Bu adres sizi WordPress kurulumunu tamamlamanız için çeşitli yönergeler içeren sayfalara yönlendirecektir.

Yeni Başlayanlar İçin XAMPP ile Localhost'ta WordPress Kurulumu

WordPress’i kurmak için sizden hem veritabanı hem de admin girişi için bazı bilgiler isteyecektir. Bu bilgiler daha sonra wp-config.php dosyasına yazılacak ve WordPress’i çalıştırırken veritabanı ile ilişkisini bu dosya üzerinden sağlayacaktır. İlk defa WordPress kuruyorsanız biraz anlamsız gelebilir, ama zamanla dosyanın öneminin daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra localhost/wordpress adresine girerek web sitenizi görüntüleyebilir, localhost/wordpress/wp-admin adresine girerek sitenin admin paneline girebilirsiniz. Artık web sitenize yeni temalar veya eklentiler kurmaya başlayabilir, yeni içeriklerle siteyi zenginleştirebilirsiniz.

Bu derste localhost’ta WordPress kurulumunu göstermeye çalıştım. Ama bir host hizmeti alıyorsanız, bir sunucunuz varsa, dosyaları FTP programı vasıtasıyla sunucuya aktarıp, internet üzerinden de yukarıdaki yönergelere benzer şekilde kurup çalıştırabilirsiniz.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.