XAMPP Kurulumu ve Kullanımı

YouTube'ta Takip Et →

Bilgisayarınızda internete bağlı olmadan php dosyalarını çalıştırmak için gerekli olan XAMPP kurulumu ve kullanımı. XAMPP ile localhost üzerinde WordPress, Joomla veya Drupal gibi PHP tabanlı CMS sistemleri kurup, üzerinde çalışabilirsiniz. Bunun için Apache ve MySQL’e ihtiyacınız olacaktır. Bunu da XAMPP tamamen sağlıyor.

XAMPP benzeri birçok program var, ama XAMPP son dönemde kurulumu ve kullanımı kolay olan uygulamalardan biri. Buradan sayfanın ilgili linkine girerek, Windows, MacOS veya Linux versiyonunu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. XAMPP nedir, WordPress kurulumu ve localhost’ta nasıl kullanılacağı hakkında videoda adım adım bilgi vermeye çalıştım. MySQL hatası ile karşılaşıyorsanız onun da çözümünü ilettim.

Bu içerik ilginizi çekebilir.

Bu uygulamayı bilgisayarınıza kurarak bilgisayarınız üzerinde PHP altyapılı dosyaları, uygulamaları, içerik yönetim sistemlerini çalıştırabilirsiniz. PHP’ye yeni başlayanlar için de önemli bir uygulama olduğunu söyleyelim. Aynı şekilde MySQL gibi veritabanı entegreli projelerde çalışıyorsanız XAMPP ile birlikte  gelen PhpMyAdmin oldukça içinize yarayacaktır.

MySQL Shutdown Unexpectedly Hatası Çözümü

Eğer MySQL shutdown unexpectedly şeklinde bir hata alıyorsanız XAMPP’i kapattıktan sonra C:\xampp\mysql\data klasörü içindeki ibdata1 dosyasını silip XAMPP’i yeniden başlatın.