XAMPP Kurulumu ve Kullanımı

Kasım 2017
YouTube'ta Takip Et

Bilgisayarınızda internete bağlı olmadan php dosyalarını çalıştırmak için gerekli olan XAMPP kurulumu ve kullanımı. XAMPP ile localhost üzerinde WordPress, Joomla veya Drupal gibi PHP tabanlı CMS sistemleri kurup, üzerinde çalışabilirsiniz. Bunun için Apache ve MySQL’e ihtiyacınız olacaktır. Bunu da XAMPP tamamen sağlıyor.

XAMPP benzeri birçok program var, ama XAMPP son dönemde kurulumu ve kullanımı kolay olan uygulamalardan biri. Buradan sayfanın ilgili linkine girerek, Windows, MacOS veya Linux versiyonunu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. XAMPP nedir, WordPress kurulumu ve localhost’ta nasıl kullanılacağı hakkında videoda adım adım bilgi vermeye çalıştım. MySQL hatası ile karşılaşıyorsanız onun da çözümünü ilettim.

Bu uygulamayı bilgisayarınıza kurarak bilgisayarınız üzerinde PHP altyapılı dosyaları, uygulamaları, içerik yönetim sistemlerini çalıştırabilirsiniz. PHP’ye yeni başlayanlar için de önemli bir uygulama olduğunu söyleyelim. Aynı şekilde MySQL gibi veritabanı entegreli projelerde çalışıyorsanız XAMPP ile birlikte  gelen PhpMyAdmin oldukça içinize yarayacaktır.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.