WP-CLI ile WordPress Bakım Modu Etkinleştirme

Bu eğitimde WP-CLI kullanarak WordPress Bakım Modunu nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğim. Ayrıca bakım modunun ne olduğunu, ne zaman kullanmanız gerektiğine de değineceğim.

WordPress bakım modu nedir?

Bakım modu, WordPress’in siz siteniz üzerinde çalışırken sitenize erişimi devre dışı bırakmanızı sağlayan bir özelliğidir. Sitenizde biraz zaman alabilecek değişiklikler yapmanız gerekiyorsa veya sitenizi yeni bir ana bilgisayara taşıyorsanız bu özellik kullanışlıdır. Etkinleştirildiğinde, sitenize gelen ziyaretçiler sitenin bakım nedeniyle kapalı olduğunu belirten bir mesaj görürler. Sitenizdeki hiçbir içeriğe erişemezler. Bu, bakım tamamlanana kadar sitenizi ziyaretçiler için erişilemez hale getirecektir.

Neden WordPress bakımı gerekir?

WordPress bakımı, sitenizin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olan bir süreçtir. Yazılımınızı ve eklentilerinizi düzenli olarak güncelleyerek güvenlik açığı riskini azaltabilir ve sitenizin performansını artırabilirsiniz. Ayrıca düzenli bakım, olası sorunların ziyaretçileriniz için sorun yaratmadan önce tespit edilmesine ve düzeltilmesine yardımcı olabilir.

WordPress sitelerini yöneten bir geliştirici veya sistem yöneticisiyseniz, bir siteyi bakım moduna almanız gereken zamanlar olduğunu bilirsiniz. Bu, güncellemeler, onarımlar veya yapılması gereken diğer değişiklikler için olabilir.

WordPress’in bakım modu var mı?

Evet, WordPress’in bir bakım modu vardır. Bu modu etkinleştirmek için wp-config.php dosyanızı düzenlemeniz ve aşağıdaki kod satırını eklemeniz gerekecektir:

define('WP_MAINTENANCE_MODE', true);

Bu kod satırını ekledikten sonra dosyayı kaydedin ve WordPress dizininize yükleyin. Siteniz artık bakım modunda olacak ve yalnızca yönetici ayrıcalıklarına sahip kullanıcılar sitenizi görüntüleyebilecektir.

WordPress’te bakım modunu etkinleştirmenin birkaç yolu daha vardır. İlk yol, WP Maintenance Mode eklentisi gibi bir eklenti kullanmaktır. İkinci yol ise WP-CLI komut satırı arayüzünü kullanmaktır.

Bir eklenti kullanmak bakım modunu etkinleştirmenin en kolay yoludur. Tek yapmanız gereken eklentiyi kurup etkinleştirmek ve ardından ayarlar sayfasına gidip modu etkinleştirmektir. Bakım işleminiz bittiğinde, eklentiyi devre dışı bırakabilirsiniz ve siteniz tekrar çevrimiçi olacaktır.

WP-CLI ile bakım modu nasıl etkinleştirilir?

WP-CLI yöntemi daha fazla adım gerektirir, ancak bakım modunun ne zaman etkinleştirileceği ve devre dışı bırakılacağı konusunda size daha fazla kontrol sağlar. Üstelik bunu WordPress’in yönetim paneline girmeden halledebilirsiniz. WordPress bakım modunu eklenti olmadan nasıl etkinleştireceğinizi aşağıda görebilirsiniz.

Öncelikle sunucunuza SSH ile bağlanmanız gerekir. WordPress kurulum dizininize gidin. Ardından, şu komutu girin. Bakım modunun etkinleştirildiğini belirten bir mesaj göreceksiniz.

wp maintenance-mode activate

WP-CLI ile bakım modu nasıl devre dışı bırakılır?

Herhangi bir nedenle Bakım Modunu devre dışı bırakmanız gerekirse, bunu WP-CLI ile kolayca yapabilirsiniz. WordPress bakım modunu devre dışı bırakmak için aşağıdaki komutu girmeniz yeterlidir:

wp maintenance-mode deactivate

Hepsi bu. WordPress bakım modunun manuel olarak nasıl etkinleştirileceğine dair yapmanız gerekenleri öğrendiniz. Sitenizde büyük güncellemeler yapıyorsanız ve hazır olana kadar hiçbir ziyaretçinin değişiklikleri görmesini istemiyorsanız bu harika bir araçtır.

Popular Eğitimler

WordPress’te Menüden Title Özelliğini Kaldırma

WordPress’in menüleri gösteren wp_page_menu(), wp_nav_menu(), wp_list_categories() fonksiyonları varsayılan olarak title özellikleri açık…

WordPress’te Hosting Değiştirme, Site ve Veritabanı Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress sunucu değişkliği ya da hosting değişikliğinde daha önceden kurduğunuz WordPress sitenizi…

WordPress Site Sıfırlama ve Resetleme Nasıl Yapılır?

WordPress geliştiricisiyseniz her seferinde WordPress kurmak yerine, WordPress’i sıfırlamak veya resetlemekle orijinal…

WordPress Admin Şifresini Değiştirme

WordPress admin şifresini unuttuysanız wp-admin sayfasından Şifremi Unuttum linkine tıklayarak mail adresinize,…

Etkili SEO Başlığı Nasıl Oluşturulur?

İçeriklerinizin kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun aramalarda ziyaretçilerin ilk olarak başlıklar…

Fontello ile Sadece İhtiyacınız Olan İkon Fontları Kullanın

Önceki derslerimizde Web Sitelerinde Font Awesome Kullanımı ile ilgili bir makale hazırlamıştım….