WordPress’e Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

Ağustos 2018
YouTube'ta Takip Et:

Google Analytics kodu, site ile ilgili tüm istatistikleri ücretsiz olarak tutar. Siz de bu istatistik verileriyle trafiğinizi analiz eder, ziyaretçilerinizin nereden geldiği, hangi sayfalarda dolaştığı gibi bilgileri görebilirsiniz. Google Analytics kodlarını WordPress web sitenize eklemek için farklı yollara başvurabilirsiniz. Google Analytics eklentisi kullanmak, Google Analytics izleme kodunu header.php’ye direkt olarak eklemek bu yöntemlerden bazıları. Ama biz şimdi Google Analytics kodunu eklenti kullanmadan WordPress’e eklemenin en uygun ve işlevsel yolu olan functions.php üzerinden eklemeyi öğreneceğiz.

Google Analytics web sitesinde Admin > Tracking Code seçeneği ile analitik kodunu kopyalayın önce. Bu kod script etiketleri arasında yazımış bir koddur. Aşağıda örneğini görebilirsiniz. Tema klasöründeki functions.php dosyasını açın ve kodu buraya yapıştırın.

Google, Google Analytics kodunu head etiketinin kapanışından hemen öncesine eklemeyi uygun görüyor, bu kod da tam olarak Google’ın istediğini yapıyor. Böylece tüm sayfa yüklenmemiş olsa bile Google, ziyaretçiyi kaydediyor. Bu kodu sitenize eklemeden önce UA ile başlayan kodu kendi kodunuzun numarasıyla değiştirmeyi unutmayn.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.