WordPress Youtube Videosu Nasıl Eklenir?

Günümüzde videoların da görseller kadar önemli bir yeri var web sitelerinde. Videolar hareketli ve dinamik olmaları nedeniyle, siteye ayrı bir hava katıyor. YouTube videolarını WordPress’e eklemek, ziyaretçi çekmenin yollarından biri ve ben de bu derste sayfalarımıza, WordPress sayfalarımıza, YouTube videoları eklemek için yapılması gerekenleri anlatıyorum. Aynı zamanda, videonun başlangıç ve bitiş zamanını da eklediğimiz bu Embed kodu üzerinden düzenleyebiliyoruz.

WordPress sitemizde blog yazılarından bir tanesinin içerisine, bir video ekleyeceğiz. Bu videoyu buraya eklemenin yollarını ve hangi özelliklerle ekleyebileceğimizi göreceğiz. Video ekleyebilmemiz için elimizde bir video olması gerekiyor. Sanagrafi’nin YouTube sayfasına giriyorum ve buradan bir tane video seçmem gerekiyor. Videoyu seçtiğimiz zaman, bu videonun bir linkini bulmamız gerekiyor.

WordPress Sayfasına Youtube Video Yerleştirme Nasıl Yapılır?

Videonun linkini bulabilmemiz için videonun üzerine sağ tıklıyorum, Video URL’sini Kopyala seçeneğini seçiyorum. Postu Düzenle’ye giriyorum ve bu içeriğin içerisinde, paragrafın üst tarafına, bunu linki yapıştırıyorum. Linki yapıştırdığım zaman, video otomatik olarak buraya Embed edilecek. Yani videonun kendisi burada gösterilmeye başlanacak. Bu postun, bu içeriğin ön izlemesine baktığımızda, videonun buraya geldiğini, videonun artık bu yazı içerisinde oynatılabileceğini görebiliyoruz. Bu şekilde YouTube videolarını, wordpress sayfalarımıza ve WordPress yazılarımıza ekleyebiliyoruz.

Youtube Videosu Başlangıç Süresi Belirleme

Şu anda videoyu oynattığımızda, videonun başından itibaren oynatılacak. Peki biz bu videoyu, nasıl ortasından itibaren oynatabiliriz, yani belirlediğimiz bir süreden itibaren oynatılmasını nasıl sağlayabiliriz? Şimdi bunu göstereceğim. Yani videonun bir başlangıç noktasını belirlemiş olacağız. Tekrar videoya geri dönüyorum. Sayfanın aşağısına doğru baktığımızda, burada bir Paylaş linki göreceksiniz, bunun linke tıklıyorum ve ardından Yerleştir butonuna tıklıyorum. İngilizce kullanıyorsanız, Embed olarak göreceksiniz bu kelimeyi. Bunun üzerine tıkladığımda iframe kodları açılacak. Videonun başlamasını istediğiniz süreyi belirlemeniz gerekiyor. Örnek olarak 1:50’den itibaren başlasın istiyorum. Buradaki başlat işaretini işaretliyorum ve hangi sürede başlamasını istediğimizi belirtiyoruz öncelikle. Buraya da 1:50’den itibaren başlaması gerektiğini belirtiyorum. Bunu yazdığınız zaman, saniye cinsinden, burada, kaçıncı saniyede başlayacağını belirten yeni bir kod ekleniyor.

Direkt bu kod üzerinde de düzenleme yapabilirsiniz tabii, ama daha kolay olsun diye bir sistem yapmışlar. 110. saniyeden itibaren, ki 110. saniye, 1 dakika 50 saniyeye tekabül ediyor, 110. saniyeden itibaren videonun başlayacağını burada belirtiyor. Bu kodu kopyalıyorum. Kodu kopyaladıktan sonra, tekrar az önceki sayfaya geçiyorum, videoyu siliyorum ve bu bir iframe kodu olduğu için bunu buradan yapıştırmıyoruz. Koddan yapıştırmamız gerekiyor. Kod Düzenleyici kısmına, iframe kodunu yapıştırıyorum. Şimdi Önizleme diyerek, nasıl bir önizleme yapabileceğini gösterelim. Play butonuna tıklıyorum, Play butonuna tıkladığımda, gördüğünüz gibi 1:50’den itibaren başlıyor. Dolayısıyla videonun hangi süreden itibaren başlaması gerektiğini de bu şekilde belirtebilmiş olduk.

Embed Edilen Youtube Videolarında Özel Süre Belirleme

Peki videonun bitiş süresini belirleyebiliyor muyuz? Bunu da yapabiliyoruz. Ama bu sefer kodlara biraz müdahale etmemiz gerekiyor, çünkü burada bitiş süresini ayarlayabileceğiniz bir özellik yok. Bunun için kodu yapıştırdığımız sayfaya tekrar dönüyorum. Start 110 demiştik. 1:50’de, mesela 10 saniyelik bir süre oynasın istiyorum. Başlangıcı 110. saniye, bitişi ise 120. saniyede olsun. Yani ikinci dakikada olsun istiyorum. Bunu ekleyebilmem için bir kod eklemem gerekiyor.

;end=120

Bu da 120. saniye olacak. Şimdi tekrar kontrol ediyorum önizleme diyerek. Videoyu oynatıyorum, 1:50’de başladı. Gördüğünüz gibi ikinci dakikada, yani 120. saniyede, video otomatik olarak durduruldu. İlla ki sonuna kadar oynatmanız zorunlu değil. Bir videonun belli bir kısmını özellikle göstermek istediğiniz zamanlarda, bu tip bir Start End kodu ekleyerek, ilgili alanın gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Popular Eğitimler

WordPress Araç Çubuğundaki Öğeler Nasıl Kaldırılır?

WordPress araç çubuğu veya diğer bir tabirle admin bar üzerindeki öğeler, eklediğimiz…

WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

Category yazısı URL’ler SEO açısından da önemli olduğundan WordPress kurulumlarında bu yazıyı…

WP-CLI ile WordPress Bakım Modu Etkinleştirme

Bu eğitimde WP-CLI kullanarak WordPress Bakım Modunu nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğim. Ayrıca bakım…

WordPress Admin Paneli Nedir ve Nasıl Kullanılır? (Detaylı Anlatım)

WordPress’i kurduktan sonra sayfaları yönetebilmek için admin paneli dediğimiz yönetim panelinin de…

WordPress’te Çerezsiz Statik İçerikler

WordPress altyapılı web siteleri çerezleri kullanır. Web sitesinden yüklenen her şey bir…

Yorum Formundan Web Adresi Alanını Kaldırma

WordPress bir içeriğe şahsi fikri beyan etmekten çok, yorum formlarına eklenen web…