WordPress Yorumları Nasıl Kaldırılır?

YouTube'ta Takip Et →

WordPress’teki yorumların bazı içeriklere ya da sayfalara kapatılmasını isteyebilirsiniz. WordPress yorumları kapatma özelliği ile özellikle Hakkımda ya da İletişim sayfaları gibi yorumlanması oldukça gereksiz olan sayfalardaki yorum alanlarını rahatlıkla kapatabilirsiniz. Peki WordPress’te yorumlar nasıl kapatılır?

WordPress’te Yazıların Yorumlarını Kapatmak

  1. Yazının düzenleme sayfasına giriyoruz.
  2. Sayfanın alt taraflarındaki Tartışma alanına geliyoruz. (Sayfanızda Tartışma alanı görünmüyorsa sayfanın en üstündeki Ekran Tercihleri alanındaki Tartışma seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.)
  3. Tartışma alanında Yorumlara İzin Ver seçeneğini iptal ediyoruz.

Eğer bugüne kadar yorumlarınız açıksa ve bundan sonra yeni eklenecek yazıların yorumlarının varsayılan olarak kapalı olmasını istiyorsanız Ayarlar > Tartışma sekmesindeki Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu durumda bundan sonraki yazılarınızda yorum yapma seçeneği kapalı olacak, sadece siz yorum yap seçeneğini açtığınız zaman yorum alanı görünür olacaktır.

Sayfa Kodlarından Yorumu Kaldırma

Yorum ile hiç işiniz olmayacaksa ya da bir iş sitesi kuracaksanız yorum ksımını tamamen kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunun için temanızın kodlarına müdahale etmek gerekir. Temanızın single.php ve page.php sayfalarını herhangi bir editörle açın. (Bunun için WordPress Düzenleyicisi‘ni de kullanabilirsiniz.) Aşağıdaki komutunun geçtiği satırı bularak silin. Bundan sonra sitenizde yorum alanına dair bir şey görmeyeceksiniz.

<?php comments_template(); ?>

WordPress Yorumlarını Toplu Olarak Kapatma

WordPress’de yeni bir sayfa oluşturduğunuzda, varsayılan olarak yorumları etkindir. Bir sürü sayfa oluşturursanız ve bazen yorumları etkinleştir kutusunun işaretini kaldırmayı unutursanız bu biraz sinir bozucu olabilir. Bu makalede, size WordPress sayfalarındaki yorumları nasıl kapatacağınızı veya devre dışı bırakacağınızı göstereceğiz.

WordPress’i bir blog gibi görünmeyen web siteleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu bir firma sitesi ya da portfolyo sitesi olabilir. Tüm içeriğinizi özel yazı türlerinde oluşturmak ve blog yazıları için ayrı bir sayfaya sahip olmak için sayfaları kullanabilirsiniz. Tüm sayfalardaki yorumları kapatmak için;

  1. No Page Comment eklentisini yükleyin ve etkinleştirin.
  2. Eklentinin ayarlarında sonraki yeni içeriklerin veya tüm içeriklerin yorum alanını kapamasını sağlayabiliyorsunuz. Tercihinize göre seçenekleri işaretleyebilirsiniz. Disable Comments on New alanında Posts veya Pages seçeneğindeki Comments seçeneğini işaretlerseniz yeni içeriklerde yorumlar kapalı olacaktır. Modify all Current alanındaki Disable All Comments butonuna tıklarsanız sayfalarınızdaki ve içeriklerinizdeki tüm yorumlar kapanacaktır.

Tüm yorumları devre dışı bırakmış olsanız bile, istediğiniz sayfanın detaylarına girerek Tartışma alanında yorumu aktifleştirebilirsiniz.

Bu ders ile birlikte wordpress sitelerindeki yorumları tamamen kapatmak, belirli sayfalardaki yorumları kapatmak ya da tüm sayfalardaki yorumları kapatarak sadece sizin istediğiniz yazıların yorumlarını açık bırakmayı öğrendiniz.