Wordpress Yedekleme ve Site Kurtarma, Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Wordpress Yedekleme ve Site Kurtarma, Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

UpdraftPlus, Wordpress’in ücretsiz yedekleme eklentilerinden biri. Wordpress’te olası güvenlik açıkları ve sunucu hatalarına bir önlem olarak, tüm Wordpress kullanıcılarının site yedeğini mutlaka almaları gerekir. Hem ücretsiz olması, hem de Dropbox, Google Drive gibi depolama alanlarını desteklemesi Wordpress eklentileri arasında en iyilere girmesine vesile oluyor.

UpdraftPlus ile Wordpress Yedekleme

Plugins > Add New (Eklentiler > Yeni Ekle) sayfasından UpdraftPlus eklentisini kuralım ve aktifleştirelim. Eklentinin sayfasında üst taraftaki Settings (Ayarlar) sayfasında birkaç ayar yapalım.

Dosya yedekleme: Wordpress dosyalarının ne kadar sürede bir yedekleneceğini belirleyebileceğiniz alandır. Sağdaki sayı ise kaç yedek tutulacağını gösterir.

Veritabanı yedekleme: Wordpress veritabanının ne kadar sürede yedekleneceğini belirlediğimiz alandır. Sağdaki alan ise öncesinde kaç adet yedeğin tutulacağını gösterir.

Updraftplus Dosya Veritabani Yedekleme AyarlariUpdraftPlus Dosya ve Veritabanı Yedekleme Ayarları

Bu seçeneklerin belirlenmesi, blogunuza girilen içerik miktarı ile ilgili aslında. Ne kadar çok içerik giriyorsanız, siteyi o kadar sık yedeklemeniz önerilir. Haftada bir içerik giriyorsanız haftalık yedeklemeniz daha iyi bir seçimdir. Sitede düzenli bir içerik akışınız yoksa, siteniz işlerinizi sergilediğiniz bir portföy sitesiyse ayda bir yedeklemeniz bile yeterli. Yedekleme işlemi sunucunuza yük bindirdiğinden bu işi sürekli yaptırmak yerine, size en uygun seçeneği seçmeniz sunucuya gereksiz bir şekilde yüklenmemek için önemli.

Wordpress’i Google Drive’a Yedekleme

Sunucu hatalarından bahsetmiştik. Sunucuya ulaşamama ihtimalinden dolayı sunucuya yedekleme yapmak yerine, Google Drive, Dropbox gibi başka bir noktadan ulaşılabilen bir yere yedek almak yedekleri kaybetmemek açısından oldukça önemli. UpdraftPlus da bu özelliği ile öne çıkıyor. Ben Google Drive kullandığım için Google Drive üzerinden örnek vereceğim. Siz diğer depolama alanlarını kullanıyor olsanız bile, benzer yöntemlerle sonuca ulaşabilirsiniz.

  1. Tarayıcınızda Google Drive’a giriş yaptığınızdan emin olun öncelikle.
  2. UpdraftPlus’ta depolama alanı olarak Google Drive’ı seçin.
  3. Kaydet dediğinizde Google Drive’ı doğrulamak için bir bağlantı çıkacak karşınıza. Google Drive bağlantısına tıklayın ve karşınıza gelen pencerede İzin Ver butonuna tıklayın. İzin verdiğiniz takdirde UpdraftPlus, yedekleri kaydetmeye ve silmeye izinli olacaktır.
    Updraftplus Google Drive Senkronize
  4. UpdraftPlus’ın bir sayfasına yönlendirileceksiniz. Complete Setup butonuna tıkladığınızda tekrar sitenize yönlendirilmeniz gerekiyor. Google Drive hesabını başarılı bir şekilde bağladığınıza dair bir mesaj görünecektir.

Yukarıdaki maddeleri sırasıyla yaptıktan sonra UpdraftPlus, veritabanı ve dosya yedeklerini almak için gerekli çalışmalara başlayacaktır. Ancak siz de büyük mavi butondaki Şimdi Yedekle (Backup Now) butonuna tıklayarak istediğiniz zaman yedek alabilirsiniz.

Yedekleme tamamlandıktan sonra Mevcut Yedekler altında, önceden alınan yedekleri görebiliyorsunuz. Bu yedekler ile dosyaları geri yükleme, yedeği silme veya bilgisayarınıza indirme gibi seçenekleri seçebilirsiniz. Google Drive’ı aktifleştirdiğimiz için Wordpress yedeğini otomatik olarak Drive’da da görebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda Google Drive masaüstü uygulaması varsa ve otomatik olarak senkronize ediyorsanız UpdraftPlus klasörü altında yedeklerinizi görebilirsiniz.

Yedeklenmiş Dosyayı Geri Yükleme

Yedeklenmiş dosyaları geri yüklemek için öncelikle Advanced WordPress Reset eklentisi ile Wordpress’i sıfırlayın. Wordpress’i sıfırlamak temaları, eklentileri, içerikleri, sayfaları, yorumları, ayarları silmek, tamamen sıfırlamak demek. Sanki baştan, ilk defa kuruyormuş gibi düşünebiliriz.

Wordpress’i sıfırladıktan sonra UpdraftPlus eklentisini baştan kurmanız, ayarları yeniden yapmanız ve Google Drive gibi depolama alanları yeniden bağlamanız gerekiyor. Uzaktaki depolama alanındaki dosyaları taramak ve yedekleri bulmak için Uzak depolama alanını tekrar tara butonuna tıklayın. Eklenti, bulabildiği yedek dosyaları listeleyecektir. Geri Yükle (Restore) butonuna tıklarsanız önceden yedeklenen bu dosyalar Wordpress’e yüklenecek ve siteniz eski halini alacaktır. Yedekleme işlemi süresi, yedeklenen dosyaların miktarına ve site içeriğine göre uzayıp kısalabilir.

Popular Tutorials

Wordpress WP-Config Dosyası Nedir?

wp-config.php dosyası web sitenizin ana dizininde bulunan ve Wordpress ayarları yapılandırdığınız dosyadır….

Wordpress Tema Nasıl Yüklenir?

Wordpress tema yükleme ve kurulum işlemi nasıl yapılır? Wordpress tema nasıl yüklenir? Wordpress’e tema eklemenin yolları nelerdir? Wordpress’te kolay yoldan tema kurulumu nasıl yapılır?

5 Best Free Must Have SEO Plugins for WordPress in 2022 (No Yoast)

WordPress is one of the most popular site-building and content management systems…

Wordpress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır?

Wordpress web sitenizde iletişim formu ya da yorumlar gibi otomatik olarak e-posta…

Wordpress Hataları ve Çözümleri

Wordpress altyapılı sitelerde karşımıza çıkan bazı hatalar, kolay olmasına rağmen çözülememekte, bu…

Installing WordPress On Your Computer (Localhost) Using XAMPP

If you want to install WordPress on your local computer, you can…