WordPress Yazılar ve Sayfalar Arasındaki Fark Nedir?

WordPress’e yeni başlıyorsanız, yazılar ve sayfalar arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta, her ikisi de web sitenizde görünür ve farklı amaçlara hizmet eder. WordPress yazıları ve sayfaları ne anlama geliyor, aralarındaki en büyük fark ne? Bu blog yazısında, WordPress’te yazılar ve sayfalar arasındaki farkı inceliyoruz. Bu yazının sonunda, WordPress sitenizde yazıları ve sayfaları ne zaman kullanacağınızı net bir şekilde anlayacaksınız.

WordPress nedir?

WordPress, sıfırdan bir web sitesi veya blog oluşturmanızı ya da mevcut bir web sitesini geliştirmenizi sağlayan bir içerik yönetim sistemidir (CMS). WordPress, GPL altında yayınlanan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. WordPress, bir web geliştiricisi tutmadan profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmak isteyen küçük işletmeler ve bireyler arasında da popülerdir. WordPress internetteki tüm web sitelerinin yaklaşık %30’una güç sağlar. Günümüzde kullanılan en popüler CMS’dir ve hem küçük işletmeler hem de büyük kuruluşlar tarafından kullanılır. WordPress’i bu kadar popüler yapan özelliklerden bazıları kullanım kolaylığı, geniş özellik ve eklenti yelpazesi ve esnekliğidir. WordPress basit web sitelerinden karmaşık e-ticaret mağazalarına kadar her şey için kullanılabilir. WordPress’in sağladığı uygulamaları etkili bir şekilde kullanabilmek için de en önemli özelliklerinden biri olan yazılar ve sayfaların ne olduğunu bilmek gerekir.

WordPress’te Yazılar ve Sayfalar

WordPress’te içerik yönetimi söz konusu olduğunda, yazılar ve sayfalar arasındaki farkı anlamak çok önemlidir. Yazılar genellikle blog makaleleri veya haber güncellemeleri için kullanılırken, sayfalar Hakkında veya İletişim sayfanız gibi statik içerikler için kullanılır. Ziyaretçilerinizin ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri içeren çok yönlü bir web sitesi oluşturmak için her ikisini de kullanın.

WordPress Yazılar

  • Yazılar blogunuzun ana sayfasında ters kronolojik sırada (en yeniden en eskiye) görüntülenir.
  • Yazılara, onları düzenlemeye ve okuyucuların bulmasını kolaylaştırmaya yardımcı olan kategoriler ve etiketler atanabilir.
  • Okuyucuların doğrudan sitenize geri bildirim bırakabilmesi için yazılara yorum eklenebilir.
  • WordPress yazıları Dinamik içerik olarak kabul edilir.

WordPress Sayfalar

  • Sayfalar blog akışında görüntülenmez, ancak gezinme menünüzden veya sitenizin diğer alanlarından bunlara bağlantı verilebilir.
  • Sayfalar kategorize edilmez veya etiketlenmez.
  • Sayfalarda varsayılan olarak yorumlar etkinleştirilmez. Bir Hakkımda ya da İletişim Formu’na yorum alanı eklemek gereksizdir.
  • WordPress sayfaları Statik içerik olarak kabul edilir.

Sonuç olarak, WordPress yazıları ve sayfaları arasındaki farkı anlamak önemlidir. Sayfalar statiktir ve değişmez, oysa yazılar dinamiktir ve düzenli olarak güncellenebilir. sayfalar genellikle Hakkında sayfası gibi sık değişmeyecek bilgiler için kullanılırken, yazılar blog makaleleri gibi düzenli olarak güncellenecek içerikler için kullanılır. Bu iki içerik türü arasındaki farkı anlamak WordPress sitenizi daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır.

Popular Eğitimler

WordPress Yorum Sıralamasını Değiştirmek

Blog sitelerinde yapılan WordPress yorumları varsayılan olarak ilk önce en eski yorumun…

Laragon ile WordPress Kurulumu

Laragon, Windows işletim sisteminizde hızlı bir şekilde WordPress kurmanızı sağlayan bir uygulama….

WordPress’te Parola Korumalı Sayfalar

WordPress sayfalarını şifrelemek ya da formları korumalı yapmak, herkesin bu sayfalara erişimini…

WordPress’te Page Template Nasıl Oluşturulur?

WordPress’te tema oluştururken statik sayfalar için page.php dosyasını kullanıyoruz ve sitede görünmesini…

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Wordpress kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır? SEO uyumlu kalıcı bağlantı ayarları yapmanın yolları nelerdir?

WordPress’te Çerezsiz Statik İçerikler

WordPress altyapılı web siteleri çerezleri kullanır. Web sitesinden yüklenen her şey bir…