WordPress WP-Config Dosyası Nedir?

Haziran 2019
YouTube'ta Takip Et:

wp-config.php dosyası web sitenizin ana dizininde bulunan ve WordPress ayarları yapılandırdığınız dosyadır. Size özel olması ve WordPress sitenizin çalışması için gerekli ayarları bulundurması nedeniyle bir kopyasının muhakkak güvenli bir yerde saklanması gerekir. Veritabanı ile ilgili bir sorun olduğunda bilgiler eşleşiyor mu diye ilk baktığımız yer burası aynı zamanda.

WordPress wp-config dosyasını, WordPress kurulumundan sonra oluşturur ve öncesinde incelemeniz için indirdiğiniz dosya ile birlikte wp-config-sample.php adında bir dosya içerir. Şimdi bu dosyanın satırlarına göz atalım.

WordPress wp-config Dosyasında Veritabanı Ayarları

En önemli konu veritabanı ve sitenizin doğru çalışması bu bilgilerin eksiksiz girilmesiyle mümkün oluyor. DB_NAME, DB_USER, DB_PASSWORD ve DB_HOST sırasıyla veritabanı ismi, veritabanı bağlantısı için kullanıcı adı ve parolası, sunucu adı anlamına geliyor ve bu bilgileri gerek kurulum sırasında gerekse servis sağlayıcınızın kontrol paneline girerek ulaşabiliyorsunuz.

WordPress Güvenlik Anahtarları

Arada bir değiştirilmesi önerilen bu güvenlik anahtarları sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bilgilerini şifreleyerek daha güvenli bir ortam yaratır. WordPress şifre oluşturucularını kullanarak bu tip anahtarlar üretebiliyorsunuz.

WordPress Veritabanı Tablo Ön Eki (Prefix)

WordPress güvenliğinin bir başka noktası da veritabanındaki ön ekler. WordPress varsayılan olarak wp_ ekiyle başlatır tüm tablolarını. Eğer güvenliğe önem veriyorsanız ve gelişmiş düzeyde WordPress bilginiz varsa WordPress ön ekini standart olmayan size özgü bir ekle değiştirebilirsiniz.

WordPress’te Hata Ayıklama Modu

WordPress geliştiricilerine özgü bir mod olan Hata Ayıklama Modu da sitenizdeki hataları ileten bir özellik. Varsayılan olarak false olarak, yani kapalı olarak belirtilmiş. false değerini true yaparak Hata Ayıklama Modu’nu aktifleştirebilirsiniz.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.