WordPress Veritabanı Otomatik Yedekleme ve Geri Yükleme

WordPress kullananlar veritabanlarını olası durumlara karşı yedeklemelidirler. Herhangi bir saldırı karşısında web sitemizde ya da sunucuda sorunlar meydana geleblir. Yanlış bir eklenti veritabanının zarar görmesine neden olabilir. Deneme yapmak isterken sitenin çökmesine sebebiyet verebiliriz. Böyle durumlarda başımızı duvarlara vurmamak için düzenli olarak yedekleme işlemi yapmalıyız.

Her ne kadar hosting firmalarının bazıları  yedek alıyor olsa da, işimizi şansa bırakmamalı ve kendi işimizi kendimiz görmeli, veritabanımızı garanti altına almalıyız. Uğraştığımız onca yazının, harcadığımız onca zamanın boşa gitmesini istemeyiz.

WordPress Veritabanını Otomatik Yedekleme

WordPress veritabanı yedekleme için birçok eklenti bulunuyor. Bu dersimizde WP-DBManager ile yedek alma ve önceden yedeklediğimiz veritabanı dosyasını geri yüklemeyi öğreneceğiz. WP-DBManager eklentisini kurun öncelikle. Ardından sol tarafta Database adında yeni bir seçenek görürsünüz. Database > DB Options‘a gelelim ve WordPress otomatik yedekleme ayarlarını yapmaya başlayalım.

Wordpress Wp Dbmanger Eklentisi

Path To Backup: Otomatik yedekleme yapacağınız dizinin absolute pathini yazmanız gerekiyor. Genelde /home/kullaniciadi/siteadi/wp-content/backup-dir şeklinde bir klasör olur bu. Klasörü belirledikten sonra en sonda / işareti olmadığına emin olun.

Wordpress Database Otomatik Yedekleme

Maximum Backup Files: Kaç adet yedek dosyanızın tutulacağını belirlersiniz. En eski veritabanı silinir ve yenisi eklenir.

Automatic Backing Up Of DB: Bu başlık altında ne kadar sürede yedek alacağınızı belirleyebilirsiniz. Haftada bir, ayda bir, ayda beş ya da bunun gibi süreleri, içerik giriş sayınıza göre belirleyebilirsiniz. Hangi süre sizi kurtarırsa o kadar süre belirleyin.

Backup Email Options: Yedek aldığınız dosyalar hakkında bilgilendirmeleri epostanıza almak isteyebilirsiniz. İstiyorsanız To alanına eposta adresinizi, From alanına da gelen epostayı kimden görmek istiyorsanız onu belirtin. Subject kısmına da epostanızın konusunu belirtirsiniz. Subject alanında %POST_DATE%, %POST_TIME% gibi süre belirten kodları da kullanmanız mümkün.

WP-DBManager eklentisi veritabanınız üzerinde optimizasyon ve düzeltme işlemleri de yapar. Bu işlemleri ayda bir yapmak gerekir. Automatic Optimizing Of DB ve Automatic Repairing Of DB seçenekleri ile bu işlemleri zamanlamanız önerilir.

phpMyAdmin ile Veritabanı Yedekleme

phpMyAdmin arayüzünü kullanarak da veritabanınızın yedeğini alabilirsiniz. phpMyAdmin’e giriş yapıp Export sayfasına girelim. Save As File seçeneği seçiliyse, veritabanınız bir dosya olarak bilgisayarınıza kaydedilecektir. Amacımız bu olduğu için Save As File seçeneği işaretli kalsın ve Go butonuna tıklayın. Veritabanınız büyükse sıkıştırarak da indirmeniz mümkün. Veritabanını zipped veya gzipped seçenekleri ile sıkıştırılmış bir şekilde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

pypMyAdmin üzerinden restore, yani geri yükleme yapabilirsiniz. Import sayfasına gelin ve Choose File butonu ile bilgisayarınızdaki sql veya zip dosyasını seçin. Go butonuna tıklayarak seçtiğiniz veritabanını geri yükleyebilirsiniz.

phpMyAdmin kullanırken veritabanınızın yedeğini almak istediğinizde yani veritabanınızı export etmek istediğinizde dosya adınız varsayılan olarak databaseadi.sql şeklinde isimlendirilir. Sisteminizin her seferinde otomatik olarak kullanışlı bir isim girmesini isteyebilirsiniz. Bu isim bir tarih, veritabanınızın adı ya da sürüm numarası olabilir. Bunun için phpMyAdmin panelinde Export sayfasına gelin. Save as file alanındaki File template name kutucuğuna __DB__%Y%m%d%G%i yazın. Kaydettiğinizde dosya adı bundan sonra VeritabaniAdi201808231232.sql şeklinde önce veritabanınızın adını sonra yıl, gün, ay, saat ve dakikayı yansıtacaktır. bunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

WordPress Veritabanı Geri Yükleme

WP-DBManager eklentisi ile devam edelim. Manage Backup DB sayfasında WordPress veritabanının yedeklenen son yedeklerini görebiliyoruz. Burada, geri yüklemek istediğimiz veritabanını seçelim. En üstteki yedek, her zaman son yedeklenen veritabanıdır. Tarihe bakarak ne zaman yedeklendiğini görebilirsiniz. Seçim işlemini yaptıktan sonra Restore diyerek WordPress veritabanı geri yükleme işlemi başlatılır. Dilerseniz Download butonuna tıklayarak bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

Popular Eğitimler

11 Adımda WordPress Hızlandırma ve WordPress Optimizasyon

WordPress optimizasyonu, standart bir WordPress kurulumundan sonra yapılması gereken bazı düzenlemeler içerir….

WordPress Admin Paneli Nedir ve Nasıl Kullanılır? (Detaylı Anlatım)

WordPress’i kurduktan sonra sayfaları yönetebilmek için admin paneli dediğimiz yönetim panelinin de…

WordPress’te Arama ve Değiştirme

Phpmyadmin’de arama ve aranılan kelimeyi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

WordPress Admin Şifresini Değiştirme

WordPress admin şifresini unuttuysanız wp-admin sayfasından Şifremi Unuttum linkine tıklayarak mail adresinize,…

Spam Yorumları Otomatik Engelleme: WordPress Akismet Anti Spam

WordPress’i özellikle blog amaçlı kullandığımızda yorumlara açık olan sayfalara sürekli olarak otomatik…

cPanel ile 1 Dakikada WordPress Kurulumu

Bu eğitimde WordPress kurulumu yapacağız, ama WordPress’i cPanel üzerinden kuracağız. Bir hosting…