WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

WordPress sağladığı imkanlar saymakla bitmez, tema çeşitliliği de bunlardan biri. Kuracağınız siteye göre farklılık gösteren birçok tema görebiliyoruz internette. Ücretsiz temalar arasında da çok iyi temalar var. WordPress tema yüklemek birkaç aşama ile mümkün olabiliyor. İster ücretli tema kullanın, ister ücretsiz tema kullanın hepsinin yükleme mantığı aynı.

Otomatik WordPress Teması Kurulumu

Öncelikle admin panelinden Görünüm > Temalar sekmesine gelin ve Yeni Ekle linkine tıklayın. Bilgisayarınızdan kurmak istediğiniz temayı seçin ve Şimdi Kur butonuna tıklayın. Bilgisayarınızda bulunan tema muhtemelen zip dosyası uzantılıdır. WordPress teması otomatik olarak yüklenecektir. Dışa aktarılmış ve klasör halindeki dosyaların kurulumunu buradan gerçekleştirmek mümkün değildir. Onu bir sonraki aşamada göreceğiz.

FTP ile WordPress Teması Yükleme ve Etkinleştirme

Winrar ya da Winzip ile sıkıştırılmış ve muhtemelen rar ya da zip uzantılı temanızı dışarı çıkarın ve FTP’ye bağlanın. Bunun için WinSCP ya da FileZilla gibi programlar kullanabilirsiniz. WordPress klasörünüzde wp-content’in içindeki themes klasörüne girin ve temanın klasörünü buraya sürükleyin.

Dikkat edilecek önemli bir husus, tema klasörünüze girdiğinizde diğer wordpress dosyalarını da görmeniz gerekiyor. Sıkıştırılmış dosyaları çıkardığımızda böyle sorunlar olabilir. İç içe geçmiş klasörleri değil de, en içte kalan ve girdiğimizde WordPress dosyalarının göründüğü klasörü yüklememiz gerekiyor.

Tema yüklemesi işlemi bittikten sonra WordPress sitenizin admin panelinden Görünüm > Temalar linkine tıklayın. Eğer klasörler düzgün yüklenmişse temanızı burada göreceksiniz. Temanızın üzerine geldiğinizde çıkan Etkinleştir butonuna tıklayarak temanızı aktif hale getirebilirsiniz.

Klasörü Zipleyerek Panel Üzerinden Kurulum

Elinizde klasör halinde bir tema var ve bunu FTP aracılığıyla yüklemek istemiyorsanız klasörü zipleyerek ilk aşamadaki gibi yükleyebilirsiniz. Yine dikkat etmeniz gereken şey şu. Sıkıştırılacak klasöre girdiğinizde WordPress dosyalarını görmeniz gerekiyor.

Popular Eğitimler

WordPress’te Parola Korumalı Sayfalar

WordPress sayfalarını şifrelemek ya da formları korumalı yapmak, herkesin bu sayfalara erişimini…

WordPress Multisite Ağında Tek Bir Ortam Kütüphanesi

WordPress Multisite ağında birden fazla site kurduysanız, mesela daha önceki derslerimde anlattığım…

Yorum Formundan Web Adresi Alanını Kaldırma

WordPress bir içeriğe şahsi fikri beyan etmekten çok, yorum formlarına eklenen web…

WordPress Yorum Başlığını Değiştirme

WordPress içeriklerinize yorum girişlerini açtıysanız yorum formunun üzerinde Şimdi Cevap Yazın ya…

WordPress Hataları ve Çözümleri

WordPress altyapılı sitelerde karşımıza çıkan bazı hatalar, kolay olmasına rağmen çözülememekte, bu…

WP Bootstrap NavWalker ile Temanıza Açılır Responsive Menü Eklemek

Ziyaretçilerin sayfanızda gezinmesini en çok kolaylaştıran bölüm şüphesiz ki navigasyon alanı. WordPress’te…