WordPress Shortcode Kullanımı

WordPress shortcode adı verilen WordPress kısa kodları, WordPress ile web sitesi yapanların işini kolaylaştıran bir özellik. WordPress shortcode, köşeli parantez içine yerleştirilen kısa kodlardır. Parantez içine yerleştirilen bu kodlar functions.php’de kod ile olan kısmı buluyor ve içeriği ekrana yazdırıyor.

Bir blog yazısının içine video gömmek için embed kodunu uzun uzun yazmanız gerekmez. Sadece video id’sini yazarak ilgili videonun embed kodunun çağırılmasını sağlayabilirsiniz mesela. Ya da [adsense] yazarak, yazdığınız noktada Google Adsense kodlarının görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu hem görünüm açısından kolaylık sağlar, hem de ana kodları daha sonra değiştirmek istediğinizde, eklediğiniz her içeriği bulup, açıp değiştirmek yerine sadece functions.php üzerinden değiştirmeniz yeterli olur.

WordPress API yardımıyla sitenizde tek bir fonksyiondan çağırıp kullanabileceğiniz shortcode oluşturmak kolay bir yöntem. Yazınızda sadece [kullanıcı] yazarak sitenizdeki kullanıcı sayısının göründüğünü düşünün. Biraz php biliyorsanız, bu fikirleri genişletebilirsiniz.

[postlink id=”563″ title=”Wordpress İstatistik Kodları”]

WordPress Shortcode Nedir?

Shortcode ismindeki WordPress’in bu özelliği önceden belirlenmiş fonksiyonların yine önceden belirlenmiş isimlerle çağırılmasıdır.

WordPress Shortcode Nasıl Oluşturulur?

Basit bir örnekle bunu pekiştirelim. Google Adsense kodu oluşturacağız ve köşeli parantez içinde adsense yazarak WordPress shortcode ile Google Adsense kodunun görünmesini sağlayacağız.

  1. Temanızın functions.php dosyasını açın.
  2. Aşağıdaki kodları functions.php dosyanızın en altına yapıştırın. Script kodlarının arasında kendi Google Adsense kodunu yapıtşırmanız gerekiyor.
  3. Fonksiyonumuzu oluştruduk, ardından bunu aşağıdaki kod ile kısayola bağlıyoruz, yani [adsense] yazarak kodun görünmesini sağlamak için. Gördüğünüz gibi ilk parametre kısa kodumuzun adı, ikinci parametre ise fonksiyonumuzun adıdır. Kısayolumuzu da hazırladığımıza göre bunu içeriğimizde kullanarabiliriz.
  4. Yeni bir yazı ya da sayfa oluşturun, HTML moduna geçin ve aşağıdaki gibi köşeli parantez içine adsense kelimesini yazın. Sayfayı görüntülediğinizde Google Adsense kodunu görebilirsiniz.

Bu basit bir örnek olmasına karşın, shortcode’un mantığını kavramamıza yeter. Tabii ki daha gelişmiş örnekleri de yapılabilir.

Popular Eğitimler

WordPress Yorum Sıralamasını Değiştirmek

Blog sitelerinde yapılan WordPress yorumları varsayılan olarak ilk önce en eski yorumun…

WordPress Kullanıcı ve Admin Girişi Kontrolü

WordPress’te çok sayıda küçük ve kullanıışlı hazır kodlar var, bu kodlarla sayfalarınızı…

WordPress’te Menüden Title Özelliğini Kaldırma

WordPress’in menüleri gösteren wp_page_menu(), wp_nav_menu(), wp_list_categories() fonksiyonları varsayılan olarak title özellikleri açık…

WordPress Araç Çubuğundaki Öğeler Nasıl Kaldırılır?

WordPress araç çubuğu veya diğer bir tabirle admin bar üzerindeki öğeler, eklediğimiz…

XAMPP Kurulumu ve Kullanımı | Bilgisayarda PHP Kodları Çalıştırma

XAMPP ile Wordpress localhost kurulumu ve kullanımı, localhost’u sunucuya çevirme hakkında adım adım resimli ve videolu anlatım.

WordPress’te Font Awesome İkonları Nasıl Kullanılır?

Web sitenizi hazırlarken ikonlarla canlılık katmak isterseniz, ikonları imaj olarak sitenize yüklemenin…