WordPress shortcode adı verilen WordPress kısa kodları, WordPress ile web sitesi yapanların işini kolaylaştıran bir özelliktir. WordPress shortcode, parantez içine yerleştirilen kısa kodlardır. Parantez içine yerleştirilen bu kodlar functions.php’de kod ile olan kısmı bulur ve içeriği ekrana yazdırır.

Bir blog yazısının içine video gömmek için embed kodunu uzun uzun yazmanız gerekmez. Sadece video id’sini yazarak ilgili videonun embed kodunun çağırılmasını sağlayabilirsiniz mesela. Ya da [adsense] yazarak, yazdığınız noktada Google Adsense kodlarının görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu hem görünüm açısından kolaylık sağlar, hem de ana kodları daha sonra değiştirmek istediğinizde, eklediğiniz her içeriği bulup, açıp değiştirmek yerine sadece functions.php üzerinden değiştirmeniz yeterli olur.

WordPress API yardımıyla sitenizde tek bir fonksyiondan çağırıp kullanabileceğiniz shortcode oluşturmak kolay bir yöntem. Yazınızda sadece [kullanıcı] yazarak sitenizdeki kullanıcı sayısının göründüğünü düşünün. Biraz php biliyorsanız, bu fikirleri genişletebilirsiniz.

Wordpres Shortcode Nedir?

Shortcode ismindeki WordPress’in bu özelliği önceden belirlenmiş fonksiyonların yine önceden belirlenmiş isimlerle çağırılmasıdır.

WordPress Shortcode Nasıl Oluşturulur?

Basit bir örnekle bunu pekiştirelim. Google Adsense kodu ouşturacağız ve [adsense] yazarak WordPress shortcode ile Google Adsense kodunun görünmesini sağlayacağız.

  1. Temanızın functions.php dosyasını açın.
  2. Aşağıdaki kodları functions.php dosyanızın en altına yapıştırın. Script kodlarının arasında kendi Google Adsense kodunu yapıtşırmanız gerekiyor.
  3. Fonksiyonumuzu oluştruduk, ardından bunu aşağıdaki kod ile kısayola bağlıyoruz, yani [adsense] yazarak kodun görünmesini sağlamak için. Gördüğünüz gibi ilk parametre kısa kodumuzun adı, ikinci parametre ise fonksiyonumuzun adıdır. Kısayolumuzu da hazırladığımıza göre bunu içeriğimizde kullanarabiliriz.
  4. Yeni bir yazı ya da sayfa oluşturun, HTML moduna geçin [adsense] yazın. Sayfayı görüntülediğinizde Google Adsense kodunu görebilirsiniz.

Bu basit bir örnek olmasına karşın, shortcode’un mantığını kavramamıza yeter. Tabii ki daha gelişmiş örnekleri de yapılabilir.