WordPress SEO Eklentisi Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Yoast SEO eklentisi WordPress web sitenizi SEO yönünden optimize ederek aramalarda daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Bu nedenle her WordPress kullanıcısının WordPress SEO uygulamasına ihtiyacı vardır. Google, web sitenizdeki SEO optimizasyonuna çok önem verir. Bilinçli SEO uygulamaları ve taktikleri ile web sitemizin Google’da üst sıralara çıkmasını sağlamak için WordPress SEO by Yoast eklentisini kullanacağız. Bu eklenti web sitemizdeki tüm SEO konfigürasyonunu kolaylıkla kontrol etmemize yarıyor. Her ne kadar birçok seçeneği olsa da WordPress SEO eklentisi tamamen web sitenizi SEO açısından tam anlamıyla düzenlemek için yazılmış bir eklentidir.

WordPress SEO by Yoast Eklentisi Kurmak

  1. WordPress admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle sayfasına girelim.
  2. Eklentilerde ara arama kutusuna Yoast SEO yazıp aratalım.
  3. Karşımıza çıkan ilk sonuç 1 milyonun üzerinde kuruluma sahip olan Yoast SEO eklentisi ise Hemen Yükle butonuna basıp yüklenmesini sağlayalım.
  4. Yüklendikten sonra Etkinleştir diyerek Yoast SEO eklentisini web sitemizde aktif hale getirelim.
Wordpress Seo Eklenti Yukleme

FTP Programı ile Yoast SEO Eklentisi Kurulumu: WordPress admin panelinden eklenti kuramadığınız takdirde FTP ile bağlanarak da eklenti kurmanız mümkün.

  1. Önce bilgisayarınıza Yoast SEO eklentisini indirin ve zip dosyasından çıkartın.
  2. Ardından web sitenizin bulunduğu FTP sunucunuza bağlanın ve /wp-content/plugins klasörüne gidip, çıkarttığınız eklenti klasörünü buraya, diğer eklentilerin arasına sürükleyerek taşıyın.
  3. Eklenti yüklenince web sitenizin kontrol panelinden Eklentiler sayfasına girin ve eklentiyi bulup Etkinleştir linkine tıklayın.
Wordpress Seo Eklenti Etkinlestirme

Eklenti başarılı bir şekilde kurulduysa kontrol panelinin sol tarafındaki menüde SEO adında yeni bir seçenek görürsünüz. Hemen eklentinin Dashboard sayfasına girin ve yukarıdaki Features sekmesinde Advanced Settings Page seçeneğini Etkin kılın. Böylece diğer önemli ayarlara müdahale edebilir olursunuz.

Eklenti kurulumu gerçekleştirdikten sonra sırasıyla WordPress SEO’nun bize sağladığı avantajları inceleyelim.

Dashboard

WordPress SEO eklentisinin ana sayfasında, web sitenizle ilgili herhangi bir problemin olup olmadığını gösteren, problem varsa bu problemleri gösteren sayfadır. Göremediğimiz problemler olursa buradan öğrenip anında müdahale edebiliriz.

Web sitemizin isminin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü de buradan belirleriz. Üstteki sekmelerden Firma Bilgileri sekmesine girdiğimizde Web sitesi ismi yazan yere sitenizin arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz yazıyı yazın. Açıklama kısmına sitenizin yan başlığını yazabilirsiniz.

Wordpress Seo Firma Bilgileri

Sitenizde sizden başka yazar arkadaşlar varsa ve bu arkadaşların SEO ayar sayfalarına girmesini istemiyorsanız Güvenlik sekmesi altında kalan güvenlik ayar butonunu Etkisiz kılın.

Başlıklar ve Metalar

Genel sekmesinde başlık ayracı olarak kullanacağınız işareti ya da sembolü seçmeniz gerekir. Google’da arama listesinde web sitenizin ismi ile konu başlığını ayırt etmek için kullanılır. Gözünüze hangisi güzel geliyorsa onu kullanabilirsiniz.

Readability Analysis: Sayfanın okunabilirliğini ölçen bir mekanizme. Ben bunu Etkisiz yapıyorum.

Keyword Analysis: Google’da üst sıralara çıkmak için içeriğin odakladığı kelimeyi analiz ediyor ve ona göre önerilerini söylüyor. Etkin diyebiliriz. Bu seçeneğin nasıl kullanıldığını makale sonuna doğru öğrenebilirsiniz.

Yazı Tipleri sekmesi, içerikleriniz ile ilgili başlıkların şablonlarını hazırlamak için kullanılır. Yazılar ve Sayfalar bölümünde içeriklerinizin başlıklarının burada görülmesi SEO açısından yapmanız gereken en önemli harekettir. %%title%% kelimesi başlığınızın orada görünmesi anlamına gelir. Ardından gelen %%sitename%% ise başlığınızdan sonra site adınızın görünmesi demektir.

Wordpress Seo Google Baslik Ayraci

Arama motorlarında başlığın alt kısmında görünen açıklamaları ise meta açıklama şablonu belirler. Eğer içerik eklerken Özet (Excerpt) kısmına bir şey eklerseniz, bu yazıların Google aramalarda açıklama kısmında görünmesi tercih edilir. Bunu sağlamak için de meta açıklama şablonuna %%excerpt%% yazmamız gerekir. Eğer yazılarınıza özet yazmazsanız içeriklerinizin ilk birkaç kelimesi varsayılan olarak görünür. %%sep%% değeri ise seperator anlamına gelir, yani yukarıda seçtiğimiz başlık ayracını yerleştirir.

%%date%%Yazının veya sayfanın tarihini gösteren kod.
%%title%%Yazının veya sayfanın başlığını gösteren kod.
%%sitename%%Sitenin adını gösteren kod.
%%sitedesc%%Sitenin açıklamasını gösteren kod.
%%excerpt%%Özei gösteren kod, özet yoksa içeriğin birkaç kelimesini alır.
%%excerpt_only%%Özeti gösterir, ancak özet yoksa hiçbir şey göstermez.
%%tag%%Etiketleri gösteren kod.
%%category%%Yazının veya sayfanın kategorisini gösteren kod.
%%category_description%%Kategori açıklamasını gösteren kod.
%%tag_description%%Etiket açıklamasını gösteren kod.
%%modified%%İçeriğin son düzenlenme tarihini gösteren kod.
%%id%%Yazının veya sayfanın ID numarasını gösteren kod.
%%name%%Yazının veya sayfanın yazar adını gösteren kod.
%%userid%%Yazının veya sayfanın yazar ID’sini gösteren kod.
%%searchphrase%%Arama kelimesini gösteren kod.
%%currenttime%%Saati gösteren kod.
%%currentdate%%Tarihi gösteren kod.
%%currentmonth%%Ayı gösteren kod.
%%currentyear%%Yılı gösteren kod.
%%page%%Sayfa numarasını gösteren kod.
%%pagetotal%%Toplam sayfa sayısını gösteren kod.
%%pagenumber%%Sayfa numarasını gösteren kod.
%%caption%%Ekteki görselin açıklamasını gösteren kod.
%%focuskw%%Odaklanılan anahtar kelimeleri gösteren kod.
%%cf_<custom-field-name>%%Özel alanı gösteren kod.
%%ct_<custom-tax-name>%%Özel taksonomi alanı gösteren kod.
%%ct_desc_<custom-tax-name>%%Özel taksonomi açıklaması gösteren kod.
%%sep%%Başlık ayırıcının kodu.

Kategoriler ve Arşivler sekmelerinde de aynı mantıkta değerler mevcuttur. %%term_title%% kategorinizin başlığı anlamına gelir. Eğer kategori listeleriniz birden fazla sayfası bulunuyorsa, başlıkta bunu belirtmek için %%page%% değeri kullanılır. İkinci sayfaya geçtiğinizde Sayfa 2 ya da Page 2 ile karşılaşırsınız.

Wordpress Seo Yoast Sablonlar

Arşivler sekmesi altındaki Yazar Arşivleri ve Tarih Arşivleri alanlarının ikisini de Etkisiz kılalım. Bu sayfaların arama motorları tarafından indekslenmelerine gerek yok. Bunu yapmamızın sebeplerinden biri de Google’ın benzer sayfaları kategorilerde zaten indekslemiş olması. Bu sayfaları da indekslerse kopya içerik olarak algılayabilir.

Diğer sekmesi altındaki seçeneklere bir bakalım. Arşivlerin Alt Sayfaları seçeneğini noindex diyelim. Google dahil birçok arama motoru anahtar kelimelere artık önem vermiyor. Bu nedenle Meta Anahtar Kelime Etiketleri kısmını da Etkisiz olarak ayarlayalım. Site Genelinde noodp Meta Robots Etiketi seçeneği de Dmoz ile ilgili. Dmoz kapandığı için bunu da Etkisiz yapabiliriz.

Sosyal

Bu kategori web sitemizi sosyal medya ile ilişkilendirmek için kullanırız. Sosyal medya kullanıcılarını hedefleyen bir kitleniz varsa bu alanları doldurun. Arama motorlarının sosyal medya hesaplarınızı bilmelerini sağlar. Ayrıca web sitenizin içeriklerini sosyal medyada paylaşıyorsanız, sosyal medyada paylaşmak için alması gereken değerleri Open Graph meta verisi ekleyerek daha rahat almasını sağlıyor.

XML Site Haritaları

Her sitede mutlaka olması gereken XML haritaları, arama motorlarının ulaşamadığı sayfalarınıza ulaşma imkanı verir. Burada oluşturduğunuz XML haritalarını, Google Webmaster Tools ile birleştirerek aralarında bir bağ kurulması sağlanır. WordPress SEO, XML site haritalarını oluşturma konusunda çok iyi iş çıkartıyor. XML site haritası becerisi seçeneğini Etkin hale getirerek otomatik olarak XML site haritası oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Yazı tipleri sekmesinden de Ortam seçeneğini Site Haritasında değil olarak işaretleyelim. WordPress’inize eklediğiniz görsellerin tamamı Ortam olarak çevrilmiştir. Site haritasında bu öğelere gerek yoktur.

Gelişmiş

Yol haritası dediğimiz şey ingilizce Breadcrumbs’tur. Bu da ekmek kırıntıları anlamına gelir. Sayfanın hangi yoldan gelindiğini gösteren, kategorilerde hiyerarşi sistemini gözönünde bulunduran bir sistemdir. Örneğin;

Ana Sayfa &gt; Programlama &gt; PHP &gt; PHP Nedir?

Çoğu tema dolaşım sistemine uyumludur. Siz de sayfanıza eklemek isterseniz aşağıdaki kodu temanızın Page.php, Single.php ve Archive.php dosyalarına ekleyin. Daha sonra CSS üzerinde düzenleme yaparak tasarımınıza göre şekillendirebilirsiniz.

<?php if ( function_exists ( 'yoast_breadcrumb' ) ) {    
yoast_breadcrumb ( '<p id = "breadcrumbs">' , ' p&gt;' ) ;  
}
?&gt;

Kalıcı Bağlantılar sekmesi altında da birkaç önemli detay var. Bu detaylara girmeden önce WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları’nı yapmayı unutmayın. Sonrasında buradan devam edebilirsiniz.

Kategori Linkler İçin Varsayılan Uzantıyı Kaldır: WordPress, eklediğiniz kategorileri görüntülerken URL yapısına baktığımızda kategori isminin başına /category/ kelimesini ekler ve sonuç sanagrafi.com/category/photoshop olur. Bu SEO açısından hoş olmayan bir durumdur. Bunun önüne geçmek için Kalıcı Bağlantılar sekmesindeki Kategori linkler için varsayılan uzantıyı kaldır seçeneğini Kaldır olarak işaretleyelim. Sonrasında URL yapımız sanagrafi.com/photoshop olarak değişecektir.

Redirect Attachment URLs to Parent Post URL: WordPress’e eklediğiniz her görselin kendi adresi vardır ve attachment page sayfalarının kodlarına göre görüntüler imajları. Bu kullanılan bir yöntem değildir. Bunun yerine sizin attachment sayfanıza giren bir kişinin, otomatik olarak o attachment’ın ekli olduğu sayfaya yönlendirilmesi daha hoş bir durumdur. Bu nedenle seçeneğimiz Yönlendirme olmalı.

ReplyCom Değişkenini Kaldır: Sitenize yapılan yorumların herbirinin #comment-id şeklinde yeni bir URL adresi vardır. Bu yorumları Google indekslediği takdirde kopya içerik oluşması sözkonusu olduğundan seçeneğimiz Kaldır olmalı.

WordPress SEO Eklentisi Nasıl Kullanılır?

WordPress SEO by Yoast eklentisi ile WordPress’te girdiğimiz içerikleri SEO uyumlu hale getirebiliyoruz. Ancak her şeyi eklentiye bırakmak doğru değil. Doğru strateji ve yöntemlerle biz de içerik eklerken dikkat etmemiz gereken şeylerin olduğunu unutmayalım. İçerikleri optimize etmek de üst sıralara çıkmanın şartlarından biridir. WordPress SEO eklentisi kullanımı mantığını bilmek de öğrenmemiz gereken şeylerden biridir.

Eklentiyi aktif ettiğiniz zaman içerik pencerenin alt kısmında Yoast SEO penceresinin eklenmiş olduğunu görürsünüz. Burada sayfamızın Google gibi arama motorlarının arama sonuçlarında nasıl görüneceğini belirlememize ve önizlememize olanak tanıyan bir sistem var. Bu sistem üzerinde ilgili noktalara tıklayarak arama listelerinde nasıl görüneceğine karar verebiliyoruz.

SEO Başlığı: Google gibi arama motorlarının sonuçlarında başlığımızı nasıl görmek istiyorsanız onu  yazalım. Altındaki barın yeşil olması en ideal sonuç olması anlamına gelir.

Meta Açıklaması: Arama sonuçlarında başlığın altında çıkan uzun metindir. Özet kısmına yazdığınız yazı da burada görünür. Eğer boş bırakırsanız içeriğin ilk pragrafından bir kesit alacaktır.

Wordpress Seo Site Ici Sayfa Analizi

Focus Keyword: Bu alana içeriği odaklamak istediğin anahtar kelimeyi yazın. En alttaki sayfa analizin tamamlamak için buradaki anahtar kelimeye ihtiyaç vardır.

En alttaki sayfa analizinde ise, WordPress SEO eklentisi sayfanızı inceler ve anlık olarak size en iyi SEO çözümü için yapmanız gerekenleri sıralar ve raporlar. Böylece siz daha iyi bir site içi SEO için neler yapmanız gerektiğini görür, içeriğin seyrini ona göre değiştirirsiniz.

WordPress SEO eklentisi ayarları ile ilgili neredeyse her şeyi öğrenmiş olduk. Elbette Google’da üst sıralara çıkmak bu kadar kolay değil, özgünlük ve sabır isteyen bir iş. Ama biz üzerimize düşeni yapalım da, sonrası Google’a kalıyor.

Popular Eğitimler

WordPress Çoklu Dil Seçenekli Site Nasıl Yapılır?

Çoklu dil seçeneklerine sahip web siteleri genellikle firma siteleri veya ajans siteleri…

cPanel ile 1 Dakikada WordPress Kurulumu

Bu eğitimde WordPress kurulumu yapacağız, ama WordPress’i cPanel üzerinden kuracağız. Bir hosting…

WordPress’te Page Template Nasıl Oluşturulur?

WordPress’te tema oluştururken statik sayfalar için page.php dosyasını kullanıyoruz ve sitede görünmesini…

WordPress SEO Eklentisi Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Wordpress’te üst sıralama çıkmak için gerekli olan Wordpress SEO eklentisi nasıl kurulur? FTP ile Yoast SEO eklentisi kurulumunun adım adım anlatımı.

Laragon ile WordPress Kurulumu

Laragon, Windows işletim sisteminizde hızlı bir şekilde WordPress kurmanızı sağlayan bir uygulama….

WordPress Eklentisiz Sosyal Medya Paylaşım Linkleri

Sosyal medya paylaşım butonları eklentisiz nasıl yapılır? Facebook, twitter gibi sosyal mecralarda içeriği paylaşan linkler nasıl verilir? Sosyal medya paylaşım butonu kodları nelerdir?