WordPress’te Sayfaları Yeni Sekmede Açmak

Mart 2018
YouTube'ta Takip Et

WordPress içeriğine eklediğiniz linkleri yeni sayfada açmak için çeşitli yollar var. Yeni sayfada link açılmasını sağlamanın her yolunu anlatmaya çalışacağım. WordPress’te eklediğiniz içeriklerin yeni bir pencerede açılması, arkaplanda ana sitenizin kalmasını sağlar. Kullanıcı yeni açılan siteyi kapatınca tekrar sizin sitenizi görür. Yapacağınız işlemin sonucu çoğu tarayıcıda farenin orta tuşuyla ya da sağ tuş > Yeni Sekmede Aç seçeneği ile aynı şey. İsterseniz bu tercihi kullanıcıya da bırakabilirsiniz tabii ki. Bu tamamen size kalmış.

Linkleri Manuel Olarak Yeni Sayfada Açmak

Metninizde sadece belirlediğiniz linkleri yeni pencerede açmak isterseniz WordPress’in link eklerken mevcut olan bu özelliğini işaretlemeniz gerekir. Link eklerken Bağlantı metni alanının altındaki Bağlantıyı yeni sekmede aç seçeneğini işaretlemeniz halinde linkiniz yeni sekmede açılır hale gelir.

Dış Linkleri Yeni Pencerede Otomatik Olarak Eklentisiz Açmak

WordPress sitenize eklediğiniz içeriklerde bulunan dış linkleri, ama sadace dış linkleri, yeni bir sekmede açmak isteyebilirsiniz. Sitenizden bağımsız olan linkleri eklenti kullanmadan yeni sekmede açmak için functions.php’ye birkaç satırlık kod eklememiz yeterli.

WordPress Sayfadaki Tüm Linkleri Yeni Pencerede Açmak

Bildiğiniz gibi yeni sayfada aç komutu html formatında target=”_blank” kodudur. Her içerik eklediğinizde bu kodu girmek istemiyorsanız functions.php’ye ekleyeceğiniz kod ile yeni sekme kodunun otomatik eklenmesini sağlayabilirsiniz. Functions.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodu uygun bir bölüme yerleştirin.

Sayfanızın içerik eklediğiniz alandaki linkleri otomatik olarak bulacak ve linklere yeni sekmede açma komutu olan target tag’ini ekleyecektir.

Yorum Linklerini Yeni Sayfada Açmak

WordPress içeriğinize girilen yorumlardaki linkleri de birkaç satır kodla yeni sekmede açmak mümkün. Sitenizin function.php dosyasına aşağıdaki kodları eklerseniz yorum linklerini yeni sayfada açma özelliğini aktifleştirmiş olursunuz.

Yorum alanındaki tüm linkleri buluyor ve kodlarına otomatik olarak yeni sekmede açma kodu ekliyor.

Kategori Sayfalarındaki Yazıları Yeni Sekmede Açma

Kategori sayfalarınızdaki içerikleri yeni sayfada açmak için php dosyalarına müdahale etmemiz gerekiyor. Her WordPress temasının dosyaları farklı olabilir, ama çoğunlukla kategori listeleri archive.php ya da category.php dosyalarında saklanır. Bu dosyaları açarak başlığın kodunu ya da devamını oku kodunu bulmamız gerekiyor. Devamını oku seçeneğinin kodunu read_more olarak aratabiliriz. Linkleri bulduktan sonra linklere target=”_blank” kodunu ekleyelim. Örnek olarak aşağıdaki gibi bir sonuç çıkmalı ortaya.

Bundaa sonra devamını oku linkine (ya da başlığa yaptıysak başlığa) tıklandıktan sonra sayfa yeni sekmede açılacaktır.

Bu yöntemlerin header ya da footer’a müdahale etmediğini hatırlatalım. Bu alanlar için başka yöntemlere başvurmanız gerekir. Ancak WordPress yazılarınızda bulunan iç ve dış linklerin otomatik olarak yeni pencerede açmanın yollarını öğrenmiş olduk.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.