WordPress’te Page Template Nasıl Oluşturulur?

YouTube'ta Takip Et →

WordPress’te tema oluştururken statik sayfalar için page.php dosyasını kullanıyoruz ve sitede görünmesini istediğimiz şekli page.php üzerinde hallediyoruz. Ancak bazı durumlarda bu sayfaların ayrı bir şablonuna ihtiyacımız olabiliyor. Sayfalar oluştururken şablon seçimi yapabilelim diye küçük bir düzenleme yapmamız gerekiyor.

Mesela iletişim sayfası. Bu türde sayfaları farklı bir yerleşimle ve tasarımla görüntülemek istediğimizde kullanıyoruz. Yönetim panelinde içerikleri girerken de sağ taraftaki şablonlar arasında özel şablonu seçerek bunu halledebiliyoruz. Veya bir sayfanın fullwidth olmasını istiyorsak, ancak diğer sayfaların container içerisinde olması gerekiyorsa bu da şablon seçimi gerektiren bir durum.

Bu içerik ilginizi çekebilir.

Standart statik içeriklerde page.php’yi kullanırken, bu sayfalardaki yerleşimlerden farklı bir yerleşim yapmak istersek page template olarak da bilinen sayfa şablonları oluşturmamız gerekiyor. Sayfa şablonu hazırlamak istediğimizde tema klasörü içerisinde yeni dosya oluştururken page.php yerine page-sablonadi.php ismi veriyoruz, mesela page-fullwidth.php. Yeni oluşturduğumuz bu dosyanın içine, php etiketlerinin arasında aşağıdaki kodu yazarak admin paneldeki sayfa giriş ekranında bu şablonun görünmesini sağlıyoruz.

<?php 
    /*
    Template Name: Tam Sayfa
    */
?>