WordPress’te Resimlerin Kalitesini Yükseltmek

YouTube'ta Takip Et →

WordPress, siteye yüklediğiniz bir görseli kendince optimize eder ve görselin siteye yüklenmesiyle belli bir oranda görüntü kaybına girerek yüklenir. Bu da fotoğraf ya da resminizin boyutunu düşürerek daha az yer kaplamasını sağlar. WordPress resim kalitesini yükseltmek, arttırmak ve yükleme sonrasında resimlerin bulanık görünmesini engellemek mümkün.

WordPress’in sıkıştırma oranı varsayılan olarak yüzde 82 olarak ayarlanmış. Küçük resim kalitesini artırmak isteyebilirsiniz elbette. Bir fotoğrafçıysanız veya grafik ile uğraşıyorsanız işlerinizin en iyi kalitede görüntülenmesini isteyebilirsiniz. Ya da sizin için önemli olan fotoğrafların, dolayısıyla da web sitenizin hızlı açılmasıyla daha düşük kalitede resimler kullanmak isteyebilirsiniz.

WordPress JPG Sıkıştırma Ayarlama

WordPress’in JPG sıkıştırma değerini değiştirmek için öncelikle temanızın functions.php dosyasını açın. Bu tip önemli dosyalarla uğraşıyorken bir yedeğini muhakkak alın. Olası bir sorunda eskisini yükleyebilirsiniz.

Aşdağıki tek satırlık kodu functions.php dosyanızın uygun bir yerine yapıştırdığınızda sıkıştırma kalitesi 100 olarak değişecektir. Bu değer aslında sıkıştırma olmayacak anlamına da geliyor.

add_filter( 'jpeg_quality', create_function( '', 'return 100;' ) );

Sıkıştırma değeri olarak 65 değerini girdiğiniz takdirde de daha fazla sıkıştırma uygulanacak, resminiz daha az yer kaplayacak, bunun neticesinde de daha az kaliteli bir resim görüntüleyeceksiniz.

add_filter( 'jpeg_quality', create_function( '', 'return 65;' ) );