WordPress’te Parola Korumalı Sayfalar

WordPress sayfalarını şifrelemek ya da formları korumalı yapmak, herkesin bu sayfalara erişimini engellemek için yapabileceğiniz yöntemlerden biri. Şifreli giriş, WordPress sayfalarındaki içerikleri gizlemek ve şifreyi bilen kullanıcılara özel sayfalar hazırlamak eklenti kurmadan mümkün.

Sadece kullanıcılar için değil, örneğin bir kaynak oluşturuyorsunuz, bunu sadece iş arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsunuz ve herkesin görmesini istemiyorsunuz veya bir yazı yazdınız ve önce editör kontrolünden geçmesini istiyorsunuz. Bu senaryolar çoğaltılabilir, her durumda amaç sayfadaki bilgilere herkesin parolayı girmeden ulaşamaması.

WordPress Sayfaları Parola Koruma Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

WordPress sayfalarında varsayılan olarak bu özellik geliyor. WordPress’te sayfa ya da blog yazısı içerikleri girerken Yayımla alanında Herkese Açık, Parola Korumalı ve Özel seçeneklerinden birini seçeriz. Buradaki Parola Korumalı seçeneğini seçtiğimiz zaman bir kutucuk açılır ve buraya şifreyi gireriz. Bu sayfaya bir ziyaretçi girdiğinde ondan parola isteyecektir ve parolayı girmeden sayfa içeriğini görüntüleyemeyecektir.

Wordpress Parola Korumali SayfaWordpress'te şifreli/parolalı yazı veya sayfa oluşturmak

WordPress’te Parola Koruma Sayfasını Düzenleme

Yalnız WordPress’in şifre korumalı sayfalara koyduğu metin ve form standart bir form. Bu formun metnini ve formun düzenini, daha doğru şifre koruma sayfasının yerleşimini düzenlemek için functions.php’ye kod eklememiz gerekiyor. WordPress üzerinde bunu standart olarak yapamıyorsunuz. Bu konuda eklentileri hiç incelemedim, zaten kodlarla yapılabiliyorsa eklentileri pek kullanmamayı tercih ediyorum.

/* Parola Sayfası Form Düzenleme */
add_filter( 'the_password_form', 'custom_password_form' );
function custom_password_form() {
  global $post;
  $label = 'pwbox-'.( empty( $post->ID ) ? rand() : $post->ID );
  $o = '
' . __( "

Parola Koruması:

Bu sayfa parolalıdır. Lütfen parolayı girin.

>" ) . '
'; return $o; }

Bu kodları functions.php’ye eklediğinizde muhtelemen form sayfanız da koddaki HTML kodlarına göre değişecektir.

Temalarda Özel Sayfalara Parola Koruması Ekleme

Kendi hazırladığınız temalarda, sayfalara ya da blog yazılarına bir içerik girdiğinizde ve bu içerikleri parola korumalı hale getirdiğinizde parola özelliği çalışmayabilir. WordPress temalarını kendiniz hazırlıyorsanız birkaç satır kod ile bu koşulu sağlatabilirsiniz.

<?php if ( post_password_required() ) {
  echo get_the_password_form(); ?>
<?php } else { ?>
  <?php echo "Site içeriği"; ?>
<?php } ?>

Sayfanızın genel içeriğini yukarıdaki alana koyun ve sayfaya girdiğinizde eğer sayfa ya da blog yazısı şifre korumalı ise size önce formu gösterecektir. Eğer functions.php’ye yukarıdaki bir üstteki kişiselleştirme kodunu koyarsanız, düzenlenmiş formu görüntüleyecektir. Bu sayede sayfa korumasını istediğiniz gibi düzenleyebilir, geliştirebilir ve görselleştirebilirsiniz. Kullanıcı parolayı girdikten sonra sistem yaklaşık 10 gün kadar tutuyor o kişiyi. Dolaıyısyla bu kodları test etmek için gizliden girmek ya da başka bir tarayıcıda test etmek gerektiğini unutmayın.

Popular Eğitimler

WordPress’te Page Template Nasıl Oluşturulur?

WordPress’te tema oluştururken statik sayfalar için page.php dosyasını kullanıyoruz ve sitede görünmesini…

WordPress Ping Servisleri 2018 Güncel

WordPress Ping servisleri yeni eklediğiniz içeriklerinizin hızlı bir şekilde arama motorları tarafından…

WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

Wordpress tema yükleme ve kurulum işlemi nasıl yapılır? Wordpress tema nasıl yüklenir? Wordpress’e tema eklemenin yolları nelerdir? Wordpress’te kolay yoldan tema kurulumu nasıl yapılır?

WP-CLI ile WordPress Bakım Modu Etkinleştirme

Bu eğitimde WP-CLI kullanarak WordPress Bakım Modunu nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğim. Ayrıca bakım…

WordPress Çoklu Dil Seçenekli Site Nasıl Yapılır?

Çoklu dil seçeneklerine sahip web siteleri genellikle firma siteleri veya ajans siteleri…

WordPress Yazının Yazarı Nasıl Değiştirilir?

Wordpress yazılarında yazarlar tek tek ya da toplu halde nasıl değiştirilir? Yazının yazarını değiştirmek için neler yapılır?