WordPress Menü Nasıl Eklenir?

Menüler kullanıcıların web sitenizde rahatlıkla gezinmesi ve aradığı sayfaya kolay yoldan ulaşılmasını sağlayan yol göstericilerdir. WordPress menü eklemek çok kolay.

Öncelikle admin panelinden Görünüm > Menü seçeneğini seçin. Menülerin yerleşimleri WordPress temalarına göre farklılık gösterse de temel mantık aynıdır. Sayfanın en üstünde yer alan Birincil Menü, sayfanın en altındaki footer kısmında yer alan Footer menüsü, WordPress’te kullanılan ana menülerdir.

Wordpress Menu Ekleme

Menü sekmesinin üst tarafında Düzenlemek için bir menü seçin seçeneğini Primary (Main Navigation) olarak bilinen Birincil Menü’yü olarak ayarlayalım. Ardından sol tarafta yer alan Sayfalar, Yazılar, Kategoriler gibi bağlantıları sağ tarafa sürükleyelim. En üst sıradaki menü seçeneği sayfanın en solunda, en alttaki menü seçeneği ise sayfanın sağında yer alacaktır. Menüyü kaydet dediğimizde ise web sitemizde menüyü görebiliriz.

WordPress Menü Dış Bağlantı Linki Verme

Yukarıdaki işlemler WordPress içerisinde bulunan sayfaları ve kategorileri eklemek için yapılması gerekenlerdi. Peki özel bağlantı eklemek için ne yapmalıyız? Özel bağlantıdan örnek vermek gerekirse web sitesi haricindeki bir link olabilir. Bu durumda Özel Bağlantılar alanına URL ve Bağlantı metni yazmalıyız. URL sayfanın gideceği adres, bağlantı metni ise menüde görünecek olan metindir. Menüye ekle dediğimizde sağ tarafa eklendiğini görürsünüz.

WordPress Menü Link Vermeden Ekleme

Bazı durumlarda menüye tıklandığında herhangi bir sayfaya gitmemesini ve sadece alt menünün açılmasını isteyebiliriz. Örneğin Programlar kategorisi alatında Photoshop ve Illustrator görmek istememiz gibi. Programlar menüsüne tıklandığında bir yere gitmeyecek, ancak üzerine gelindiğinde ise alt menü açılacaktır. Bu durumda yine Özel bağlantılar alanındaki URL kısmına # işareti koymamız gerekir.

Popular Eğitimler

11 Adımda WordPress Hızlandırma ve WordPress Optimizasyon

WordPress optimizasyonu, standart bir WordPress kurulumundan sonra yapılması gereken bazı düzenlemeler içerir….

WordPress Yazının Yazarı Nasıl Değiştirilir?

Wordpress yazılarında yazarlar tek tek ya da toplu halde nasıl değiştirilir? Yazının yazarını değiştirmek için neler yapılır?

WordPress Admin Paneli Nedir ve Nasıl Kullanılır? (Detaylı Anlatım)

WordPress’i kurduktan sonra sayfaları yönetebilmek için admin paneli dediğimiz yönetim panelinin de…

WordPress Kurulumundan Sonra Yapılması Gereken 8 Kritik Madde

WordPress’inizi kurdunuz, ancak her şey kurulumla bitmiyor. Kurulumdan sonra da yapmanız gereken…

WordPress’inizin Bakımı için Kullanabileceğiniz Araçlar

WordPress sürekli gelişen bir CMS ve düzenli bakım gerektiren bir uygulamadır. Güvenlik…

Etkili SEO Başlığı Nasıl Oluşturulur?

İçeriklerinizin kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun aramalarda ziyaretçilerin ilk olarak başlıklar…