Wordpress Menü Nasıl Eklenir?

Wordpress Menü Nasıl Eklenir?

Menüler kullanıcıların web sitenizde rahatlıkla gezinmesi ve aradığı sayfaya kolay yoldan ulaşılmasını sağlayan yol göstericilerdir. Wordpress menü eklemek çok kolay.

Öncelikle admin panelinden Görünüm > Menü seçeneğini seçin. Menülerin yerleşimleri Wordpress temalarına göre farklılık gösterse de temel mantık aynıdır. Sayfanın en üstünde yer alan Birincil Menü, sayfanın en altındaki footer kısmında yer alan Footer menüsü, Wordpress’te kullanılan ana menülerdir.

Wordpress Menu Ekleme

Menü sekmesinin üst tarafında Düzenlemek için bir menü seçin seçeneğini Primary (Main Navigation) olarak bilinen Birincil Menü’yü olarak ayarlayalım. Ardından sol tarafta yer alan Sayfalar, Yazılar, Kategoriler gibi bağlantıları sağ tarafa sürükleyelim. En üst sıradaki menü seçeneği sayfanın en solunda, en alttaki menü seçeneği ise sayfanın sağında yer alacaktır. Menüyü kaydet dediğimizde ise web sitemizde menüyü görebiliriz.

Wordpress Menü Dış Bağlantı Linki Verme

Yukarıdaki işlemler Wordpress içerisinde bulunan sayfaları ve kategorileri eklemek için yapılması gerekenlerdi. Peki özel bağlantı eklemek için ne yapmalıyız? Özel bağlantıdan örnek vermek gerekirse web sitesi haricindeki bir link olabilir. Bu durumda Özel Bağlantılar alanına URL ve Bağlantı metni yazmalıyız. URL sayfanın gideceği adres, bağlantı metni ise menüde görünecek olan metindir. Menüye ekle dediğimizde sağ tarafa eklendiğini görürsünüz.

Wordpress Menü Link Vermeden Ekleme

Bazı durumlarda menüye tıklandığında herhangi bir sayfaya gitmemesini ve sadece alt menünün açılmasını isteyebiliriz. Örneğin Programlar kategorisi alatında Photoshop ve Illustrator görmek istememiz gibi. Programlar menüsüne tıklandığında bir yere gitmeyecek, ancak üzerine gelindiğinde ise alt menü açılacaktır. Bu durumda yine Özel bağlantılar alanındaki URL kısmına # işareti koymamız gerekir.

Popular Tutorials

Spam Yorumları Otomatik Engelleme: Wordpress Akismet Anti Spam

Wordpress’i özellikle blog amaçlı kullandığımızda yorumlara açık olan sayfalara sürekli olarak otomatik…

Wordpress ile Kişisel Web Sitesi ve Portfolyo Sitesi Nasıl Yapılır?

Wordpress ile kişisel web sitesi yapmak ve portfolyo sitesi kurmak için yapılması…

Fontello ile Sadece İhtiyacınız Olan İkon Fontları Kullanın

Önceki derslerimizde Web Sitelerinde Font Awesome Kullanımı ile ilgili bir makale hazırlamıştım….

Wordpress Yorum Başlığını Değiştirme

Wordpress içeriklerinize yorum girişlerini açtıysanız yorum formunun üzerinde Şimdi Cevap Yazın ya…

Wordpress’inizin Bakımı için Kullanabileceğiniz Araçlar

WordPress sürekli gelişen bir CMS ve düzenli bakım gerektiren bir uygulamadır. Güvenlik…

Wordpress Ping Servisleri 2018 Güncel

Wordpress Ping servisleri yeni eklediğiniz içeriklerinizin hızlı bir şekilde arama motorları tarafından…