WordPress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır?

Ocak 2019
YouTube'ta Takip Et:

WordPress web sitenizde iletişim formu ya da yorumlar gibi otomatik olarak e-posta adresine düşmesi gereken uygulamalar kullanıyorsanız WordPress’inizde SMTP ayarları yapmanız gerekiyor. WordPress mail gönderme sorununun nedeni muhtemelen, sunucunuzun güvenlik gerekçeleriyle mail gönderimini engellemiş olması. WordPress SMTP ayarlarını yapmazsanız, örneğin iletişim formundaki bir form doldurulduğunda e-postanıza düşmez ve ziyaretçi sizinle iletişime geçememiş olur.

Mail gönderilmesini sağlayan php mail() fonksiyonunun çalışmaması bize engel teşkil etmiyor. İster kurumsal bir mail adresi üzerinden, isterseniz Gmail sunucu hesabı üzerinden mail gönderme özelliğini çalıştırabiliyoruz. Öncelikle WordPress’e bir SMTP eklentisi kurmamız gerekiyor. En uygun SMTP eklentilerinden Easy WP SMTP eklentisini kuralım. Kullanımı kolay ve işe yarıyor. Eklentinin ayarlar sayfasına girdikten sonra aşağıdaki adımlara geçebiliriz.

WordPress Gmail SMTP Ayarları ve Kullanımı

SMTP, Simple Mail Transfer Protocol anlamına geliyor ve Gmail’de web sitemiz üzerinden mail göndermek için SMTP hizmeti sağlıyor. Bunun için öncelikle bir Gmail hesabınızın olması gerekiyor. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra bu adrese girerek daha az güvenli uygulamalara erişim izni vermemiz gerekiyor.

Sonraki işlem olarak Gmail ayarlarından Forwarding and POP/IMAP sekmesine girelim ve IMAP Access bölümünü Enabled (Etkinleştir) yapalım.

GMail IMAP Etkinleştirme

Sonra eklentinin ayarlar sayfasına giderek gerekli boşlukları dolduralım.

 • Gönderen E-Posta Adresi, Yanıt E-Posta Adresi alanlarında mail adresiniz yazılı olmalı.
 • Gönderen Adı: Gönderen alanında görünmesini istediğiniz ismi yazın.
 • SMTP Sunucusu: smtp.gmail.com
 • Şifreleme Türü: SSL/TLS
 • SMTP Portu: 465
 • SMTP Kimlik Doğrulaması: Evet
 • SMTP Kullanıcı Adı: Mail adresiniz (örneğin: ahmet@gmail.com)
 • SMTP Parolası: Mail adresine girerken kullandığınız parola.

Tüm bu bilgileri girdikten sonra Save Changes (Değişiklikleri Kaydet) diyerek değişiklikleri kaydedelim. Ardından Allow Access sayfasına giderek Google hesabına erişim izni veriyoruz.

GSuite’e bağlı GMail’in SMTP kullanarak mail gönderme özelliğinin bir limiti bulunuyor. Özellikle ücretsiz olarak GMail SMTP kullanacakların bu adresten limitleri kontrol etmeleri gerekiyor. Şu anda limit 24 saat boyunca 100 alıcı sayısı olarak bildirilmiş.

Kurumsal Hesap SMTP Ayarları

SMTP kullanarak mail gönderimi yapmak, kurumsal mail adresleriyle de mümkün. Kurumsal e-posta adresleri için SMTP ayarları da yaklaşık olarak yukarıdakine benzer. Bu ayarlara ulaşmak için hosting firmasının size sağladığı hesabınızın kontrol paneline erişmeniz gerekiyor. Kontrol paneline erişim sağladıktan sonra kendinize admin@alanadiniz.com gibi bir email hesabı oluşturmanız gerekiyor.

Kurumsal Email Hesabı Oluşturmak

Hesap oluşturduğunuzu varsayalım. Email Accounts (Eposta Hesapları) sayfasındaki seçeneklerden Connect Devices bağlantısına tıklayalım.

Açılan sayfada aşağıda sağ tarafta Easy WP SMTP eklentisinin ayarlar sayfasına girmeniz gereken bilgileri göreceksiniz.

 • Gönderen E-Posta Adresi ve Yanıt E-Posta Adresi kutularına Username’de yazan mail adresini girin. Buraya girerken kullandığınız mail adresi olacaktır.
 • SMTP Sunucusu: Incoming Server’da yazılı olan ve mail ile başlayan adresi girin.
 • SMTP Portu: Outgoing Server’da yazılı SMTP Port numarasını girin.
 • SMTP kullanıcı adı olarak yine Username’i ve Password olarak da bu maile girerken kullandığınız parolayı girmeniz gerekiyor.

Genel ayarları aşağıda görebilirsiniz. Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra Değişiklikleri Kaydet diyerek SMTP kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Wordpress Easy WP SMTP Eklentisi Ayarlar Sayfası

Bu iki seçenekten birine karar verip gerekli bilgileri girdikten sonra Easy WP SMTP eklentisinin ayarlar sayfasındaki Test Email sekmesini kullanarak SMTP ayarlarınızın çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.