WordPress Kurulumundan Sonra Yapılması Gereken 8 Kritik Madde

WordPress’inizi kurdunuz, ancak her şey kurulumla bitmiyor. Kurulumdan sonra da yapmanız gereken önemli adımlar bulunuyor. Bu adımlar WordPress, güvenliği, Google’da üst sıralara çıkmak gibi önemli detaylarla ilgili. WordPress altyapılı site kurulumlarında yaptığım önemli adımları sizinle paylaşıyorum.

Giriş Bilgilerini Güvenli Tutmak

WordPress hack yöntemleri arasında en yaygın olanı şifre tahmini ile siteye admin olarak giriş yapmak. Bunun önüne geçmek için doğum tarihiniz, soyadınız veya buna benzer kolaylıkla tahmin edilebilecek parolalardan uzak durmanız lazım. Bunun yerine kolaylıkla tahmin edilemeyecek karmaşık parolalar edinmeye çalışın. WordPress’in Kullanıcı Profili sekmesinde bir parola oluşturucu bulunuyor. Sistemden, otomatik bir parola oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Kullanıcılar > Profiliniz sekmesine girin.
  2. Yeni Parola alanındaki Parola Oluştur butonuna tıklayın.

Sistem bu şekilde size tahmini zor, yeni bir parola oluşturacaktır. Bu parolayı kaybetmeyin ve kimsenin ulaşamayacağı bir yere not edin.

[postlink id=’2718′ title=’Wordpress Admin Şifresini Değiştirme’]

Giriş Sayfanıza Ekstra Güvenlik

Tahmin edilmesi zor bir parola seçtikten sonra giriş sayfanızın güvenliği için giriş sayısını sınırlayın. Örneğin; 4 girişten sonra sizin belirleyeceğiniz birkaç dakika boyunca kullanıcı giriş yapamasın. İzinsiz giriş yapmaya çalışanlar içn caydırıcı bir özelliktir bu. Yanlış şifre girişiminden sonra eklenti, hesabı birkaç dakika boyunca bloke edecektir.

Permalink’leri Doğru Şekilde Ayarlama

Sitelerin URL yapısı hem Google için arama motorlarında, hem de kullanıcılarda olumlu etki yaratır. Bu nedenle Ayarlar > Permalinks bağlantısı altındaki URL ayarlarını iyi bir şekilde koordine etmemiz gerekir.

Hızlı Yüklenmeisni Sağlamak İçin Eklenti Kullanmak

Web sitenizin daha hızlı yüklenmesi için sıkıştırıcı ve cache (önbellek) eklentileri kullanıyorum. CSS, HTML, JS optimizasyon ve cache eklentileri site hızını yüksek derecede artırabiliyorlar. Bunun da SEO’ya birebir etkisi var elbette. CSS, JS ve HTML sıkıştırma ve optimizasyon için Autoptimize, WordPress cache eklentisi olarak Fastest Cache eklentisini kullanıyorum.

SEO Eklentisi

Kısa adı SEO olan arama motoru optimizasyonu web sitenizin bilinirliğini artırmak için en önemli terimdir diyebiliriz. Google gibi büyük arama motorlarında üst sıralara çıkmanın en temel koşulu, hatta stratejisi sitenin arama motoru optimizasyonunu doğru bir şekidle yapmaktır. Bu durumda siteniz daha fazla trafik çeker.

WordPress, varsayılan olarak SEO optimize edilmiş olarak gelmiyor. Daha iyi SEO oranları için, benim gibi birçok WordPress kullanıcısının da kullandığı SEO eklentisi olan Yoast SEO eklentisini tavsiye ederim. Ücretsiz versiyonun da çok faydalı olduğu Yoast SEO, sitenizin tüm SEO ayarını yapabilecek kapasitede bir eklentidir.

[postlink id=’1993′ title=Wordpress ‘Yoast SEO Ayarları’]

Sitenin Hızlı Yüklenmsini Test Etme

Tüm bu aşamalardan sonra web sitenin ne kadar hızlı yüklendiğini test etmek gerekiyor. Site hızını ölçen web siteleri bu konuda oldukça faydalı olabiliyor. Neyin site hızına etki ettiğini görebiliyor ve bu sorunların üstesinden gelerek daha hızlı bir siteye sahip olabiliyorsunuz. Tabii ki bu düzenlemelerin hem Google, hem de Alexa değerlerine olumlu etkisi oluyor.

[postlink id=’2276′ title=’Web Sitesinin Hıznı Test Etmek’]

Yedekleme Eklentisi Kurulumu

Siteniz ne kadar randımanlı çalışıyor olursa olsun, hosting firmanız ne kadar güvenli olursa olsun, dijital dünyada her zaman beklenmedik aksaklıklarla karşılaşabiliyoruz. Herhangi bir sorun karşısında haftalarca uğraştığımız, geç saatlere kadar daha iyisi olsun diye çabaladığımız web sitemize gelebilecek herhangi bir zarar karşısında, sitenin yedek dosyaları hayat kurtarır. Yedekleme için WordPress’te mutlaka bir eklenti kurmalıyız. Ben UpdraftPlus eklentisini kullanıyorum. bu eklenti ile WordPress’te belirlediğimiz sürelerde otomatik yedekleme almak mümkün olabiliyor. Üstelik bu yedekleri ister mail adresinize gönderilmesini isterseniz Google Drive ya da Dropbox’a otomatik yüklenmesini de sağlayabilirsunuz.

Google Analytics’i Yükleyin

Siteyi kurduktan sonra Google Analytics kodunu siteye yapıştırmanız gerekiyor. Böylece site trafiği verilerinin Google’ın bu ücretsiz hizmetinden faydalanarak tutabilirsiniz. Site istatistiğini kapsamlı bir şekilde tutabilmek için Google Analytics önemli bir yer tutuyor. Böylece sitenizde olup bitenleri, trafik akışını tüm ayrıntılarıyla görebilir, kullanıcı istatistikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Popular Eğitimler

Admin Paneline Girmeden Eklentileri Etkisizleştirme

Wordpress admin paneline girmeden sunucu üzerinden eklenti etkinsizlestirmek nasıl yapılır?

WP Bootstrap NavWalker ile Temanıza Açılır Responsive Menü Eklemek

Ziyaretçilerin sayfanızda gezinmesini en çok kolaylaştıran bölüm şüphesiz ki navigasyon alanı. WordPress’te…

WP-CLI ile WordPress Bakım Modu Etkinleştirme

Bu eğitimde WP-CLI kullanarak WordPress Bakım Modunu nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğim. Ayrıca bakım…

İletişim Formuna Girilen Verileri Veritabanında Depolamak

WordPress’te iletişim formu gibi formları oluşturabileceğimiz Contact Form 7 eklentisi formlara girilen…

Sıfırdan WooCommerce E-Ticaret Teması Nasıl Yapılır?

Sıfırdan WooCommerce teması yazmadan önce WordPress eklentiler sayfasına girip WooCommerce eklentisini indirmemiz…

WordPress Optimizasyon ve PageSpeed Puanını Yükseltmek

WordPress web siteleri nasıl hızlandırılır? WordPress sayfalarının Google Pagespeed Insights ve GTmetrix…