WordPress Kullanıcı ve Admin Girişi Kontrolü

Youtube'da Takip Et →

WordPress’te çok sayıda küçük ve kullanıışlı hazır kodlar var, bu kodlarla sayfalarınızı daha dinamik hale getirebilirsiniz. Kullanıcı veya admin girişi yapılması ve yapılmaması durumunda farklı sonuçlar çıkarılabiliyor.

WordPress’te Kullanıcı Girişi Kontrolü

Mutlaka denk gelmişsinizdir, bir sayfaya giriş yapmadan girdiğinizde navigasyon farklıdır, Giriş Yap ve Kayıt Ol gibi linklendirmeler mevcuttur. Giriş yaptıktan sonra ise Profilimi Görüntüle ve Çıkış Yap gibi farklı yönlendirmeler görünür. İşte bu tarz durumlarda WordPress’in kullanıcı kontrolü kodunu kullanabiliyoruz.

if ( is_user_logged_in() ):
    echo 'Çıkış Yap!';
else:
    echo 'Giriş Yap!';
endif;

Bu örnekte is_user_logged_in fonksiyonunu kullanarak kullanıcının giriş yapıp yapmadığını kontrol ediyoruz. Eğer kullanıcı giriş yapmışsa görüntüleyeceği mesaj Çıkış Yap olacaktır. Eğer kullanıcı henüz giriş yapmadıysa kullanıcıya yine aynı yerde Giriş Yap mesajı görüntülenecektir.

WordPress’te Admin Girişi Kontrolü

Aşağıdaki kod ise site sahiplerini yani admin’leri ilgilendiriyor. Eğer siteye admin olarak giriş yaparsanız sadece admin’lere özel farklı içeriklerin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Mesela bir makalenin üzerine Düzenle linki ekleyerek hızlıca düzenleme sayfasına gidebilirsiniz. Bu link herhangi bir kullanıcıya görüntülenmezken sadece admin olarak giriş yapan kullanıcılara görüntülenecektir.

if ( is_super_admin() ) { 
  echo 'Düzenle';
}

WordPress’te Rol Kontrolü

Giriş yapan kullanıcıların rollerine göre de ayrım yapmak mümkün. Örneğin; giriş yapan kullanıcı editörse ona özel bir içerik de oluşturabiliyorsunuz.

if( current_user_can('editor') ):
    echo 'Editör İçeriği!';
endif;