WordPress Kullanıcı ve Admin Girişi Kontrolü

Eylül 2018
YouTube'ta Takip Et:

WordPress’te çok sayıda küçük ve kullanıışlı hazır kodlar var, bu kodlarla sayfalarınızı daha dinamik hale getirebilirsiniz. Kullanıcı veya admin girişi yapılması ve yapılmaması durumunda farklı sonuçlar çıkarılabiliyor.

WordPress’te Kullanıcı Girişi Kontrolü

Mutlaka denk gelmişsinizdir, bir sayfaya giriş yapmadan girdiğinizde navigasyon farklıdır, Giriş Yap ve Kayıt Ol gibi linklendirmeler mevcuttur. Giriş yaptıktan sonra ise Profilimi Görüntüle ve Çıkış Yap gibi farklı yönlendirmeler görünür. İşte bu tarz durumlarda WordPress’in kullanıcı kontrolü kodunu kullanabiliyoruz.

Bu örnekte is_user_logged_in fonksiyonunu kullanarak kullanıcının giriş yapıp yapmadığını kontrol ediyoruz. Eğer kullanıcı giriş yapmışsa görüntüleyeceği mesaj Çıkış Yap olacaktır. Eğer kullanıcı henüz giriş yapmadıysa kullanıcıya yine aynı yerde Giriş Yap mesajı görüntülenecektir.

WordPress’te Admin Girişi Kontrolü

Aşağıdaki kod ise site sahiplerini yani admin’leri ilgilendiriyor. Eğer siteye admin olarak giriş yaparsanız sadece admin’lere özel farklı içeriklerin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Mesela bir makalenin üzerine Düzenle linki ekleyerek hızlıca düzenleme sayfasına gidebilirsiniz. Bu link herhangi bir kullanıcıya görüntülenmezken sadece admin olarak giriş yapan kullanıcılara görüntülenecektir.

WordPress’te Rol Kontrolü

Giriş yapan kullanıcıların rollerine göre de ayrım yapmak mümkün. Örneğin; giriş yapan kullanıcı editörse ona özel bir içerik de oluşturabiliyorsunuz.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kafanıza Takılan Sorular

 • Merhaba, verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

  Ama haftalardır bir sorun ile karşı karşıyayım ve çözümü hiç bir yerden bulamadım. Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Ana sayfamda linkte görüldüğü üzere admin girişi görülüyor ve sayfanın estetiğini bozuyor. Bu konuda ne yapabilirim bilmiyorum.

  http://prntscr.com/myoukq

  Şimdiden teşekkür ederim.

  İyi Çalışmalar

  1. Merhaba, ben WordPress’te böyle bir şey görmedim önceden. Yani WordPress’in standart halinde böyle bir alan olduğunu sanmıyorum. Acaba kurduğunuz bir eklenti mi buna sebep oluyor? Eğer eklentilerden dolayı böyle bir şey oluyorsa, eklentinin ayarlarında bunun önüne geçen bir seçenek olmalı. Yoksa, eklentinin dosyalarını inceleyip, bu bölümü kaldırabilirsiniz.