WordPress’te Kırık Link Kontrolü

YouTube'ta Takip Et →

Web sitenizdeki makalelerde dış bağlantı veriyorsanız ve yüzlerce yazınız varsa, tüm linklerin çalışıp çalışmadığını hergün kotnrol etmek mümkün olmaz. Kırık linklerin, çalışmayan bağlantıların varlığı ise Google tarafından sitenizi değersizleştirir ve ziyaretçilerinizin gözünde değerini düşürür.

Kırık linkler, tıklayan ziyaretileri 404 sayfalarına yönlendirir. Bunun birkaç sebebi olabilir, bunlar arasında en popüleri, site sahibi tarafından içeriğin başka bir url’ye alınmış olması ya da kaldırılmasıdır. WordPress’in sağladığı kolaylıklar arasında kırık link bildirimi de bulunuyor. Küçük bir eklentiyle sayfalarınızdaki tüm dış linkler düzenli olarak kontrol ediliyor ve size hem mail olarak, hem de WordPress kontrol panelinizde haber veriyor. Size de kırık linkleri düzeltmek kalıyor.

Broken Link Checker Eklentisi

Eklentiyi WordPress eklentiler alanındaki Broken Link Checker sayfasından indiriyoruz.
Kurulumu yaptıktan sonra Araçlar > Kırık Bağlantılar ya da Broken Links sekmesinden ilgili sayfaya ulaşıyoruz.

Eklenti, tüm sayfaları bir anda taramıyor, zamanla tüm sayfaları kontrol ediyor. Siz kurulumu yaptıkan sonra işlerinize devam edip, eklentinin kontrol etmesini zaman tanıyın. Kırık Bağlantılar sekmesi size ilgili linklerin durumları hakkında bilgi verir. Sayfalar zaman aşımına uğradığından açılmıyor olabilir, öyle bir sayfa olmayabilir ya da çeşitli hatalar veriyor olabilir. Böyle durumlarda adresi güncelleyebilir ya da makaledeki linki silebilirsiniz.