Jquery Lazy Load Nasıl Kullanılır?

Kasım 2018
YouTube'ta Takip Et:

Fotoğraflarla desteklenen bir blog sayfasına girdiğinizi düşünün. Sayfayı aşağıya kaydırdıkça fotoğraflar, resimler yükleniyorsa işte bu sitede Lazy loading kullanılmış demektir. İmajlar, kullanıcının görüş alanına girdiği zaman, yani ihtiyaç olduğu anda yüklenir. İhtiyaç duyulmadığı zamanlarda görseller yüklenmez. Bu makalede WordPress ve Lazy Load ilişkisinden bahsedeceğim.

Lazy Load Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Lazy Load’ın birçok avantajı var. Öncelikle kullanıcının görmesine gerek olmadığı zamanlarda görselleri, resimleri, fotoğrafları yüklemez. Ancak kullanıcı sayfayı aşağıya kaydırınca bunları gösterir. Bu da kullanıcı tarafında sayfanın daha hızlı açılması ve site sahibi tarafında sunucuya daha az yüklenilmesi anlamına geliyor. Sayfanız hızlı yüklendiği için ziyaretçilerin sayfadan çıkma oranını da olumlu olarak etkiler. SEO teknikleri arasında yer alan Lazy Load, Google’ın site hızını önemsemesinden dolayı Google sıralamalarında daha üst sıralara çıkmanız için yapmanız gerekenlerden biri.

WordPress’te Lazy Load Nasıl Kullanılır?

WordPress’te Lazy Load kullanımı iki farklı şekilde mümkün. Eğer temanızı siz hazırlıyorsanız ve kodlamaya hakimseniz tema dosyalarına müdahale ederek Lazy Load’ı sayfanıza entegre edebilirsiniz. Ama ben WordPress eklenti ile Lazy Load kullanımından bahsetmek istiyorum.

  1. Öncelikle sayfanızın admin panelinde eklentiler sayfasında Lazy Load olarak arama yapın ve karşınıza çıkan Lazy Load eklentisini yükleyin.
  2. Lazy Load eklentisinin ayarlarına girdiğinizde Lazy Load Activation ve Lazy Load Images sekmesinin altındaki seçeneklerin tamamının ON olduğuna emin olun. Muhtemelen varsayılan olarak ON işaretli gelecektir. Bu seçenekler sayfadaki çoğu görselin Lazy Load özelliğinden faydalanmasını sağlayacaktır. Özellikle bu eklentiden faydalanmak istemediğiniz alanların işaretini OFF yapabilirsiniz.
  3. Sonrasında Save Changes (Değişiklikleri Kaydet) butonuna tıkladığınızda sitenizde Lazy Load’ın etkisini görebilirsiniz.

Lazy Load kullanımı özellikle seyahat sitesi ya da e-ticaret gibi, alışveriş siteleri gibi görsel sayısının fazla olduğu sitelerde mutlaka kullanılmalı. WordPress’te Lazy Load kullanarak imaj yüklemek eklentiyle birlikte gördüğünüz gibi son derece kolay.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kafanıza Takılan Sorular

    1. Lazy Load eklentisi ayarlarında Lazy Load Images başlığı altındaki Skip Images Classes’a Lazy Load’dan etkilenmemesini istediğiniz imajların class etiketlerini giriyorsunuz. Lazy Load da onları pas geçiyor.