Wordpress’te Hosting Değiştirme, Site ve Veritabanı Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Wordpress’te Hosting Değiştirme, Site ve Veritabanı Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Wordpress sunucu değişkliği ya da hosting değişikliğinde daha önceden kurduğunuz Wordpress sitenizi taşımak gerekir. Bu eğtimde de adım adım Wordpress host değiştirme nasıl yapılır, bunu gösteriyorum.

Wordpress Hosting Değiştirmek İçin Gerekenler

Wordpress kurulu hosting’den yeni hosting’e yapılacak değişim için Wordpress hesabının admin paneline giriş bilgileri ve her iki sunucunun da FTP bilgileri ile veritabanı erişim bilgileri elimizde olmalı. Bu bilgiler elimizde olduktan sonra Wordpress hosting transfer işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Manuel Olarak Wordpress Hosting Değişimi

Wordpress’te Dosya Transferi

Wordpress transferini iki aşamada gerçekleştireceğiz. Önce dosyaları ve klasörleri halledip, arından veritabanı transferi yapacağız. Önce FTP aracılığı ile dosya ve klasörlerin transfer işlemini gerçekleştirelim.

 1. Wordpress.org adresine giderek son sürüm Wordpress’i bilgisayarınıza indirip içindekileri bir klasöre çıkartın. Yeni hosting sunucusuna FTP ile bağlanarak wp-content klasörü haricindeki tüm dosya ve klasörleri transfer edin.
 2. Eski sunucunuzdaki wp-content klasörünü bilgisayarınıza indirin ve ardından yeni sunucunuza yükleyin.
 3. Son olarak da wp-config.php dosyasını eski sunucunuzdan alarak yeni sunucunuzun ana dizinine yükleyin. wp-config.php dosyası üzerindeki değişiklikleri daha sonra yapacağız.

Wordpress’te Veritabanı Transferi

Dosya ve klasörler tamamlandıktan sonra Wordpress’te veritabanı transferi işlemine başlayabiliriz. Önceki sunucunuzda veritabanına girin. Veritabanı adresi ve giriş bilgileri size hosting sağlayıcınız tarafından önceden verilmiş olması ya da sizin bir şekilde bu bilgilere ulaşabiliyor olmanız lazım. phpMyAdmin’e bağlantı adresiniz var ama bağlantı bilgilerinizden emin değilseniz eski sunucunuzdaki wp-config.php dosyasını açarak kullanıcı adı ve parolasını görebilirsiniz.

 1. phpMyAdmin sayfasına girdikten sonra sol tarafta veritabanınızı seçin.
 2. Yukarıdaki menüde Export seçeneğini seçerek açılan sekmede Custom seçeneğini seçin.
 3. Tüm tabloların seçili olduğuna emin olduktan sonra hiçbir ayarı değiştirmeden direkt olarak Go butonuna tıklayabiliriz. Sistem, bir SQL dosyasını indirecek ve bu bizim veritabanı yedeğimiz olacak. Compression satırında varsayılan olarak None seçili olduğu için SQL dosyası olarak indiriyorsunuz. zipped ya da gzipped olarak seçili olduğunda çok sayıda içerik olan veritabanları sıkıştırılmış olarak indireceği için daha hızlı indirebilir. Bu bilgi de aklınızda bulunsun.
  Wordpress Veritabani Export GzippedWordpress Veritabanı Yedeği Nasıl Alınır?
 4. Veritabanının yedeğini aldıktan sonra yeni veritabanı oluşturmaya geçebiliriz. Yeni sunucuda yeni bir veritabanı oluşturun. Bu aşamada veritabanı adını, kullanıcı adı ve şifresini bir yere not edin.
 5. Yukarıdaki menüden Import sekmesini açın ve az önce indirdiğiniz veritabanı dosyasını yükleyin.
  Wordpress Veritabani ImportWordpress Veritabanı Geri Yükleme (Import)
 6. Yükleme işlemi bittikten sonra wp-config.php dosyasını açın ve veritabanı bilgilerini, yeni veritabanı bilgileri ile güncelleyin. Güncelleyeceğiniz bilgiler DB_NAME, DB_USER, DB_PASSWORD ve DB_HOST bilgileri olacaktır.

Wordpress URL Güncelleme

Bu aşamaya kadar hem dosya transferi hem de veritabanı transferini gerçekleştirmiş oluyoruz. Aynı domain adını kullanıyorsanız bu şekilde Wordpress siteniz taşınmış olacak ve problemsiz bir şekilde kurulmuş olacaktır. Eğer alan adını da değiştiriyorsanız ek bir adım da uygulamak gerekiyor. Çünkü veritabanında hala eski domain adı olduğundan siteye girmek istediğinizde eski alan adına girmeye çalışacaktır.

Yeni veritabanınıza tekrar giriş yapın ve solda veritabanınızın altında wp_options tablosunu seçin. siteurl kısmını yeni domain isminizle değiştirin ve kaydedin.

Wordpress hosting transfer ve domain değiştirme işlemi bu şekilde Wordpress taşıma işlemini Wordpress site taşıma eklentisi kullanarak da yapabiliyorsunuz, All in One WP Migration bu konuda en çok kullanılan eklentilerden biri.

Popular Tutorials

Yet Another Related Posts Benzer Yazılar Eklentisi

Wordpress Related Posts anlamı Wordpress’te içeriğe en yakın sonuçlar demektir. Yet Another…

Wordpress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

Category yazısı URL’ler SEO açısından da önemli olduğundan Wordpress kurulumlarında bu yazıyı…

Wordpress’te Hosting Değiştirme, Site ve Veritabanı Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Wordpress sunucu değişkliği ya da hosting değişikliğinde daha önceden kurduğunuz Wordpress sitenizi…

Admin Paneline Girmeden Eklentileri Etkisizleştirme

Wordpress admin paneline girmeden sunucu üzerinden eklenti etkinsizlestirmek nasıl yapılır?

Wordpress’te Kırık Link Kontrolü

Web sitenizdeki makalelerde dış bağlantı veriyorsanız ve yüzlerce yazınız varsa, tüm linklerin…

Wordpress WP-Config Dosyası Nedir?

wp-config.php dosyası web sitenizin ana dizininde bulunan ve Wordpress ayarları yapılandırdığınız dosyadır….