WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

Google Analytics kodu, site ile ilgili tüm istatistikleri ücretsiz olarak tutar. Siz de bu istatistik verileriyle trafiğinizi analiz eder, ziyaretçilerinizin nereden geldiği, hangi sayfalarda dolaştığı gibi bilgileri görebilirsiniz. Google Analytics kodlarını WordPress web sitenize eklemek için farklı yollara başvurabilirsiniz. Google Analytics eklentisi kullanmak, Google Analytics izleme kodunu header.php’ye direkt olarak eklemek bu yöntemlerden bazıları.

Google Analytics kodu almak için öncelikle bir Gmail/Google hesabınızın olması gerekiyor. GMail hesabı aldığınızı ve sitenizi analytic hesabına kaydettiğinizi varsayıyorum ki dersin konusunun dışına çıkmamış olalım.

Google Analytics Kodu Nasıl Bulunur?

analytics.google.com adresine girdikten sonra Admin (Yönetici) sayfasında Tracking Info (İzleme Bilgileri) > Tracking Code (İzleme Kodu) sekmesinde Google Analytics kodlarına ulaşabilirsiniz. Global Site Tag (Global Site Etiketi) (gtag.js) başlığı altında web sitenize eklemeniz gereken kodu bulacaksınız.

Header.php’ye Google Analytics Kodu Eklemek

Web sitenizin admin paneline girin ve Görünüm > Düzenleyici ile açılan sayfada sağ taraftaki sütunda header.php‘ye girin. Header.php’ye Filezilla gibi FTP programları ile bağlanarak da ulaşabilirsiniz.

  • Google Analytic kodunu /head etiketinden hemen önceye yapıştırın.
  • Dosyayı Güncelle butonuna tıklayın.

Header.php sayfası, WordPress sitenizin tüm sayfalarında göründüğü için Google Analytics kodunu da otomatik olarak tüm sayfalara eklemiş oluyorsunuz.

Functions.php Üzerinden Google Analytics Kodu Eklemek

Şimdi Google Analytics kodunu eklenti kullanmadan WordPress’e eklemenin en uygun ve işlevsel yolu olan functions.php üzerinden eklemeyi öğreneceğiz. Daha çok kendi temasını yazanların ya da stil dosyalarını ve JavaScript dosyalarını functions.php üzerinden eklemeyi tercih eden geliştiricilerin tercih ettiği bir yöntemdir bu.

Google Analytics web sitesinde Admin > Tracking Code seçeneği ile analitik kodunu kopyalayın önce. Tema klasöründeki functions.php dosyasını açın ve kodu buraya yapıştırın.

function google_analytics_tracking_code(){
$trackingID = 'UA-XXX'; // GA Tracking ID 
?>

	<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=<?php echo $trackingID; ?>"></script>
	<script>
	  window.dataLayer = window.dataLayer || [];
	  function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
	  gtag('js', new Date());
	
	  gtag('config', '<?php echo $trackingID; ?>');
	</script>

<?php }
add_action('wp_head', 'google_analytics_tracking_code');

Google, Google Analytics kodunu /head etiketinin hemen öncesine eklemeyi uygun görüyor, bu kod da wp_head metni sayesinde tam olarak Google’ın istediğini yapıyor. Böylece tüm sayfa yüklenmemiş olsa bile Google, ziyaretçiyi kaydediyor. Bu kodu sitenize eklemeden önce UA ile başlayan kodu kendi kodunuzun numarasıyla değiştirmeyi unutmayın.

Eklenti ile Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress’te eklenti kurarak Google Analytics kodu eklemek mümkün. Aslında birçok eklenti var bu konuyla ilgili ve hepsi de birbirine benzer özellikte. Google Analytics Dashboard Plugin adındaki eklentiyi kurup, panel sayfasında Google hesabınız giriş yaparak sitenizi eklenti ile ilişkilendirin. Eklenti, kodu tüm sayfalara entegre edecek ve sitenin tüm sayfalarına izleme kodunu ekleyecektir. Bu eklenti ile birlikte Google Analytics’in sağladığı birçok istatistiği sayfanızın admin panelinden de görebilmeniz mümkün olabiliyor.

Popular Eğitimler

Jquery Lazy Load Nasıl Kullanılır?

Fotoğraflarla desteklenen bir blog sayfasına girdiğinizi düşünün. Sayfayı aşağıya kaydırdıkça fotoğraflar, resimler…

cPanel ile 1 Dakikada WordPress Kurulumu

Bu eğitimde WordPress kurulumu yapacağız, ama WordPress’i cPanel üzerinden kuracağız. Bir hosting…

WordPress ve Custom Post Type / Taxonomy Oluşturma

WordPress bir blog içerik yönetim sisteminden öte özelliklere sahip. WordPress ile portfolyo…

WordPress Footer’da PHP ile Copyright

WordPress’te sayfanın en altındaki Copyright bilgilerinde yer alan yılı her sene değiştirmek…

WordPress Özel Alan / Meta Box Kullanımı ve Advanced Custom Fields Eklentisi

WordPress’te özel alanlar, hazırladığınız web sitesinin özel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. WordPress,…

WordPress Admin Bar (Araç Çubuğu) Kaldırma

Wordpress araç çubuğu Wordpress Admin sayfasındaki sık kullanılan yerlere kısayol sağlıyor ama bazen admin bar’ı eklemek ve kaldırmak isteyebiliriz. Wordpress araç çubuğu (admin bar) nasıl eklenir, nasıl kaldırılır?