WordPress FTP ile Manuel Güncelleme

YouTube'ta Takip Et →

WordPress kullananlar WordPress’in sürekli olarak güncelleme çıkardığını bilirler. Ancak güncelleme sunucunun bize sağladığı izinler ya da yanlış dosya izinleri yüzünden otomatik olarak yapılamayabilir. WordPress’in otomatik olarak güncellenemediği durumlarda ise manuel olarak güncellememiz gerekebilir. Bunu FTP üzerinden gerçekleştirebiliriz.

Manuel güncellemeye başlamadan önce WordPress’inizin veritabanının ve dosyalarının bir yedeğini almanızda fayda var. WordPress yedekleme işlemini gerçekleştirdikten sonra wordpress.org adresine gidin ve WordPress’in son sürümünü indirin. İndirdiğiniz zip dosyasını çıkartın.

Bu içerik ilginizi çekebilir.

Güncel WordPress Dosyalarını FTP ile Sunucuya Yükleme

WordPress manuel güncellemede hangi dosyaları suncuya aktarmalıyız? FTP ile sunucuya bağlandıktan sonra WordPress dosyalarının olduğu ana dizine gidin ve /wp-admin, /wp-includes klasörleri ile wp-config.php haricindeki diğer dosyaları sunucuya atın.

/wp-content klasörünü WordPress sistemi ile ilgili herhangi bir dosya barındırmıyor. Bu klasörde eklentilerimiz, imajlarımız gibi sistem ile ilgili olmayan, sayfamızla ilgili dosyalar tutuluyor çünkü. BU nedenle /wp-content klasörünü atmıyoruz.

Wordpres Veritabanını Güncelleme

WordPress’i güncellediğiniz zaman veritabanınızda da güncelleme gerekiyor olabilir. Ancak bunu siz manuel olarak yapmışyorsunuz. Dosya güncellemeleri bittikten sonra web sitenizin wp-admin adresine girin. Adrese girdiğinizde WordPress size veritabanını da güncellemek gerektiğine dair bir mesaj verirse Update WordPress Database butonuna tıklayarak veritabanının da güncellenmesini sağlayın. Veritabanını güncellemezseniz güncellenmiş bir WordPress’i çalıştıramazsınız.