WordPress Eski Yazı Editörüne (Klasik Düzenleyici) Dönme

YouTube'ta Takip Et →

WordPress’in 5.0 versiyonu ile birlikte gelen Gutenberg’i devre dışı bırakmak, uzun süredir WordPress kullananların istedikleri bir durum. Klasik düzenleyiciye o kadar alışığız ki, bu büyük değişiklik karşısında ya WordPress’i güncellemeyeceğiz ya da güncelledikten sonra eski yazı editörü arayacağız.

Gutenberg’ün block editor adındaki yeni admin arayüzü, modern görünmesine rağmen birçok kullanıcı tarafından kullanımı zor bulunuyor. Bu makalede Gutenberg’in block editörünü devre dışı bırakıp, geleneksel klasik editörünü nasıl kurabileceğimizi göstereceğim.

Gutenberg Neden Devre Dışı Bırakılmalı?

Gutenberg, WordPress’te yazma deneyimini genişletmeyi ve modernize etmeyi hedefleyen WordPress editörü. Ancak benim gibi geleneksel yanlısı olanlar bu durumdan hoşlanmayacak. Çünkü block editörünü kullanmak, arka planda istemediğim kodların sayfaya yazılmasına neden oluyor. Kontrolümde olmayan bu durum hoşuma gitimyor. Kontrollü olmak için belki biraz daha alışmak gerekli, ama bunun vakti var daha.

WordPress Eski Yazı Editörü Nasıl Yüklenir?

Classic Editor (Klasik Düzenleyici) adındaki eklentiyi kurduğumuzda WordPress editörü, varolan editörünü devre dışı bırakır ve aşina olduğumuz editörün görünmesini sağlar. Bu eklenti ile ister Gutenberg’i ister klasik editörü kullanabilirsiniz, öyle de bir esnekliği vardır.

Wordpress'te Klasik Düzenleyici ve Gutenberg'in admin panelindeki görünümü

Eski yazı editörüne eklentisiz dönmek isterseniz aşağıdaki kodları functions.php’ye ekleyin.

add_filter('use_block_editor_for_post_type', '__return_false', 100);

Ben de bir süre klasik editörü kullandım ve sayfalarda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Gutenberg’e ne zaman alışırım, ne zaman tam zamanlı kullanmaya başlarım bilmiyorum ama, bir süre daha klasik editörle devam edeceğim gibi görünüyor.