WordPress Çoklu Dil Seçenekli Site Nasıl Yapılır?

Çoklu dil seçeneklerine sahip web siteleri genellikle firma siteleri veya ajans siteleri sahipleri ya da yazdığı içerikleri birden fazla dil ile yayınlamayı tercih eden bloggerlar, işlerini hem yerli dilinde hem de İngilizce veya diller dillerde sunmak isteyen tasarımcı, yazılımcı veya fotoğrafçılıkla ilgilenenler tarafından tercih edilebiliyor. Çünkü yerli ziyaretçilere ulaşmak kadar dünya genelindeki kullanıcılarla da buluşmak da kariyer için faydalı olabiliyor.

WordPress’te Polylang veya WordPress Multilingual gibi yabancı dil eklentileri var. Fakat WordPress Multilingual ücretli bir eklenti. Polylang gibi ücretsiz eklentiler de işlerini tam anlamıyla yapamıyorlar. Bu tip eklentilerde muhakkak bir sorun oluyor. Google Translate eklentisi de doğru bir şekilde çeviremediği için zaten kullanılmaması gereken eklentiler arasında. Özellikle profesyonel bir iş yapıyorsanız.

[postlink id=”5723″ title=”Multisite Ağında Tek Bir Ortam Kütüphanesi”]

WordPress kendi içinde çoklu site anlamına gelen Multisite özellliği barındırıyor. Tek bir kontrol paneli üzerinde birden fazla web sitesi kurmak için kullanabileceğimiz bu özellik varsayılan olarak pasif bir şekilde geliyor. WordPress’te çoklu dil seçeneği ile ikinci bir dil eklemek, İngilizce dil seçenekli bir site yapmak, hatta ikiden fazla dil seçeneği yaparak farklı diller eklemek istediğiniz web sitesinin ana klasörüne gidin ve wp-config.php dosyasını açın. Dosya içerisine aşağıdaki satırı ekleyin.

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

Bunu ekledikten sonra WordPress admin panelinde Araçlar menüsünün altında Network Setup (Ağ Ayarı) seçeneği görmelisiniz. Bu seçenekle bir site ağı yaratıyoruz ve çoklu dil seçenekli sitemizi hazırlamaya başlıyoruz.

Eklenti ile Çok Dil Seçenekli Web Sitesi Yapımı

WordPress’te bir web siteniz varsa ve bu siteyi başka dillere de çevirmek istiyorsanız, ama uğraşmak istemiyorsanız, size güzel bir eklenti önereceğim. Bu eklenti sayesinde sitenizi istediğiniz dile otomatik olarak çevirebileceksiniz. Eklentisinin ücretsiz versiyonunda güzel özellikler olduğu gibi, ücretli versiyonunda da bir o kadar kullanışlı özellikler var. Önce ücretli versiyonunda ne gibi artı özellikler var, ona bakalım. Sonra da ücretsiz versiyonunu WordPress web sitemize kuralım ve nasıl kullanıldığını görelim.

Popular Eğitimler

WordPress Çoklu Dil Seçenekli Site Nasıl Yapılır?

Çoklu dil seçeneklerine sahip web siteleri genellikle firma siteleri veya ajans siteleri…

VS Code Snippet Kullanımı

Snippet, vaktimizi daha verimli kullanabilmek için kullanılan kısa kodlardır. Bu yöntemle WordPress’deki…

WordPress Yorumları Nasıl Kaldırılır?

Wordpress yorumları nasıl kapatılır? İstediğimiz yazıda yorum görünmesini sağlamanın yolları nelerdir? Wordpress kodlarından tüm yazılardaki yorum alanı nasıl silinir?

WordPress’te Nasıl Tablo Eklenir?

WordPress güzel özelliklerle geliyor, ancak bu özellikler arasında yapamayacağınız bazı şeyler de…

WordPress ile Kişisel Web Sitesi ve Portfolyo Sitesi Nasıl Yapılır?

WordPress ile kişisel web sitesi yapmak ve portfolyo sitesi kurmak için yapılması…

Yorum Formundan Web Adresi Alanını Kaldırma

WordPress bir içeriğe şahsi fikri beyan etmekten çok, yorum formlarına eklenen web…