WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

YouTube'ta Takip Et →

Category yazısı URL’ler SEO açısından da önemli olduğundan WordPress kurulumlarında bu yazıyı kaldırmak isteyebilirsiniz. WordPress’i ilk defa kurduğunuzda kategori sayfalarında URL alanı siteadi.com/category/kategori-adi şeklinde görünür. Kategori adlarından önce gelen category yazısını ve WordPress linklerden category yazısını kaldırmak aynı şeydir.

WordPress Category Yazısını Kaldırmak

Category yazısını kaldırmak için birkaç farklı yöntem mevcut. Eklenti ile bu yazıyı kaldırmak için iki farklı eklenti var. Bunlardan biri No Category Base. Bu eklentiyi kurduğunuz zaman category yazısı sayfalarınızda görünmeyecektir.

Diğer önerim de Yoast SEO kullanan kullanıcılara. Eğer WordPress kullanıcılarının SEO için başarılı eklentisi Yoast SEO’yu kullanıyorsanız fazladan eklenti kurmanıza gerek kalmıyor. SEO > Search Appearance > Taxonomies sayfasında Remove the categories prefix seçeneğini Remove olarak işaretlerseniz de /category/ yazısı görünmeyecektir.

WordPress Category Yazısını Değiştirmek

Category yazısını kaldırmak yerine kategori ya da başka bir adla değiştirmek isterseniz Ayarlar (Settings) > Kalıcı Bağlantılar (Permalinks) sayfasında Kategori Temeli (Category Base) alanına, görünmesini istediğiniz yazıyı yazmalısınız. Buraya kategori yazarsanız kategori adreslerinde buraya yazdığınız yazı görünecektir. Örn: siteadi.com/kategori/genel