Ana SayfaWordpressWordPress’te Breadcrumb Nasıl Eklenir?

WordPress’te Breadcrumb Nasıl Eklenir?

YouTube'ta Takip Et →

Breadcrumb, ziyaretçilerinizin web sitenizde rahatlıkla gezinmelerini sağlayan, daha doğrusu hangi sayfalardan bulundukları sayfaya geldikelrini gösteren menülerdir. Sayfa içinde işe yaradığı gibi Google SEO açısından da önemli bir özelliktir. Örnek görmek isterseniz bu yazıyı okuduğunuz sayfada da Breadcrumb kullanılıyor.

Web sitelerimizde arama motoru optimizasyonunda önemli bir eklenti olan Yoast SEO ile Breadcrumb ayarlarını rahatlıkla yapabiliriz. Öncelikle WordPress’te bu eklentinin kurulu olduğuna emin olun. Sonra soldaki menüden SEO > Search Appearance menüsü altındaki Breadcrumb (Yol Haritası) sekmesine gelelim.

Yoast SEO Breadcrumb Ayarları

Buradaki butonu Etkin (Enable) yaparak Breadcrumb’u aktif hale getirelim. Sayfanıza göre burada bazı düzenlemeleri yapabilirsiniz. Sayfamıza eklemek için öncelikle single.php, archive.php ve page.php sayfalarını açıp aşağıdaki kodu, Breadcrumb’un görünmesini istediğimiz yere yapıştırıyoruz.

<?php
if ( function_exists ( 'yoast_breadcrumb' ) ) {    
yoast_breadcrumb ( '<p id = "breadcrumbs">' , '</ p>' ) ;  
}
?>

Kodları sayfanıza eklediğinizde linkler görünmesi gerekiyor. Yoast SEO kullanmak istemezseniz Breadcrumb NavXT eklentisi de Yoast SEO’ya alternatif olarak kullanılıyor.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.