Ana SayfaWordpressWordPress’inizin Bakımı için Kullanabileceğiniz Araçlar

WordPress’inizin Bakımı için Kullanabileceğiniz Araçlar

YouTube'ta Takip Et →

WordPress sürekli gelişen bir CMS ve düzenli bakım gerektiren bir uygulamadır. Güvenlik açıkları veya başka sorunlarla karşı karşıya kalmamak için düzenli olarak ilgilenmeniz, güncellemeniz gerekir. Web sitenizin daha hızlı çalışması için veritabanını da düzenlemek performansı üst seviyeye çıkarır. Şimdi WordPress ve veritabanınızın daha iyi çalışması için birkaç ücretsiz eklentiyi inceleyelim.

Broken Link Checker

Büyük siteler için vazgeçilmez eklentilerden biridir Broken Link Checker. İçeriklerinizdeki kırık bağlantıları ve görseleri kontrol eder. Herhangi bir sorun bulduğu takdirde eposta yoluyla ya da WordPress Dashboard’dan sizi bilgilendirir.

WP Updates Notifier

Web sitenize hergün giriş yapmıyorsanız yapmanız gereken kritik güncellemeleri kaçırmanız muhtemel. Bu eklenti WordPress çekirdeğinin, eklentilerin veya temaların güncel versiyonları çıktığında sizi istediğiniz süre zarfında bilgilendirerek haberdar olmanızı sağlar.

PHP/MySQL CPU Performance Statistics

Bu eklenti, sunucunuzun performansını anlamanıza yardımcı olur. PHP ve MySQL sunucu performansını çeşitli hesaplamalar yaparak ölçer. Sunucunun isteklere karşı nasıl tepki verdiğini belirtir.

Google Pagespeed Insights for WordPress

Bu eklenti sitenizin Google Pagespeed Insights ile nasıl performans gösterdiğine ilişkin daha fazla bilgi edinmenizi sağlar. Web sitenizin performansını artırmanıza ve arama motoru sıralamalarında üst sıralara çıkmak için yapmanız gerekenleri belirler.

Bu içerik ilginizi çekebilir.

Theme Check

Kendi WordPress web temanızı hazırlıyorsanız bu eklenti çok kullanışlıdır. Temanızı en yeni WordPress standartlarında hazırlayıp hazırlamadığınızı test ederek sizi yönlendirir.

Optimize Database after Deleting Revisions

Sağlıklı bir veritabanı site performansının en önemli gereklerinden biridir. Bu eklenti, gereksiz post revizyonlarını siler, çöp kutularındaki mesajları temizler, spam yorumları, pingbackler ve trackbackler gibi sitenizin veritabanını olumsuz olarak etkileyecek gereksiz verileri yok eder.

UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

Web sitenizde doğabilecek olası hatalar için yedekleme her zaman önemlidir. Dosya sistemi ve veritabanı dahil tüm sitenizin yedeğini bu eklenti ile alabilirsiniz. Hatta yedek alma işlemini otomatikleştirip belirlediğiniz zaman aralıklarında, sistemin kendi kendine yedek almasını sağlayabilir, aldığı yedekleri Google Drive, DropBox gibi 3. parti servisleriyle çalışmasını sağlayabilirsiniz.

WP-DBManager

Web sitenizin veritabanına yönelik tüm işlemlerini bu eklenti ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Yedekleme, tamir etme ve geri yükleme seçenekleri ile veritabanı işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir, isterseniz yedeklenen veritabanı dosyanızı belirlediğini zaman aralıklarında düzenli olarak e-posta göndermesini sağlayabilirsiniz.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.