WordPress Araç Çubuğundaki Öğeler Nasıl Kaldırılır?

Ağustos 2018
YouTube'ta Takip Et

WordPress araç çubuğu veya diğer bir tabirle admin bar üzerindeki öğeler, eklediğimiz eklentilere ulaşımı kolaylaştıran, faydalı bağlantılar içeren öğelerdir. Ancak kullandığımız bazı eklentilerin araç çubuğunda görünmesini istemeyebiliriz. Çünkü fazla öğenin admin bara eklenmesi sayfanın görünümünü gittikçe daha karmaşık hale getiriyor. Araç çubuğunda gereksiz gördüğünüz öğelerin nasıl kaldırıldığına bir bakalım.

Öğenin Kimliğini Öğrenmek

Öncelikle kaldırmak istediğimiz öğenin kimliğini öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için sayfanın kaynak koduna ulaşıp öğenin id’sini bulmamız lazım.

Örneğin; ben özelleştir linkini de hiç kullanmıyorum. Onu kaldırmak istediğimiz düşünelim. Araç çubuğundaki öğeler li etiketiyle düzenleniyor. Li id etiketini buluyorum ve wp-admin-bar-customize olduğunu öğreniyorum. wp-admin-bar’dan sonraki kalime bize lazım olan kelime. Burada customize kelimesini kullanacağız.

Öğeyi Devre Dışı Bırakmak

Öğenin kimliğini çözümlediğimize göre devre dışı bırakmanın zamanı geldi. WordPress’in özelliklerinden biri olan remove_node‘u kullanacağız hedefimize ulaşmak için. functions.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodu uygun bir yere yapıştırın.

functions.php dosyasını kaydedip, sayfayı yenilediğimizde customize seçeneğinin görünmediğini göreceksiniz. Bu şekilde aşağıdaki temel komutları kullanarak WordPress araç çubuğunda sıklıkla kullanmadığınız öğeleri ortadan kaldırarak daha ferah bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki kodu functions.php’ye eklediğinizde WordPress logosu, yorumlar bağlantısı, bağlantıyı özelleştirir, arkaplan bağlantısı ve başlık bağlantısı araç çubuğundan kaldırabilirsiniz.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.