Spam Yorumları Otomatik Engelleme: Wordpress Akismet Anti Spam

Spam Yorumları Otomatik Engelleme: Wordpress Akismet Anti Spam

Wordpress’i özellikle blog amaçlı kullandığımızda yorumlara açık olan sayfalara sürekli olarak otomatik mesajlar düşüyor. Bu spam yorumlar çeşitli linklerle başka sitelerine yönlendirmeye çalışıyor ziyaretçileri. Akismet tam da bu iş için oluşturulmuş bir eklenti. Web sitenize gelen otomatik mesajları, botlar tarafından gönderilen spam mesajlarını, spam yorumlarını otomatik olarak eleyip her birini spam içeriği olarak tanımlıyor ve sitenize gelen ziyaretçilere bu spam mailleri göstermiyor.

Üç beş spam mail olunca bu bir sorun değil ama içeriğiniz fazlaysa, arama motorları tarafından sevilen bir web sitesi iseniz, gelen spam mailler de o oranda çok olacaktır. Sizi her gün tek tek bu bir spam maildir, bu da spam’dir diye tek tek o yorumları incelemek ve her birini spam olarak işaretlemek zorunda kalırsınız. Bu da size vakit kaybı olarak geri dönecektir. Akismet antispam eklentisi tam da bu noktada yardımınıza koşuyor. Ve tüm bu yaptığımız şeyleri bizim yerimize otomatik olarak bu eklenti yapıyor ve gayette güzel yapıyor. Akismet bir eklenti olmasına karşın sadece Wordpress’e kurmak yetmiyor aynı zamanda Akismet’ten bir API anahtarı almak ve web sitenizle de bunu eşleştirmeniz gerekiyor. Bu eşleştirme yapılırsa ancak Akismet doğru bir şekilde çalışıyor. O nedenle şimdi Wordpress’te bu Akismet eklentisinin nasıl kurulduğunu, API key anahtarının nasıl eşleştirildiğini göstermeye çalışacağım.

Akismet Anti Spam Nedir? Akismet Nasıl Kurulur?

Akismet, Wordpress siteleri için spam yorumların üstesinden gelebilen bir eklenti. Wordpress’i özellikle blog amaçlı kullandığımızda, yorumlara açık olan sayfalara sürekli otomatik mesajlar düşüyor, bu spam mesajlar çeşitli linklerle başka web sitelerine yönlendirmeye çalışıyor ziyaretçileri. Akismet, botlar tarafından yazılan gerçek olmayan bu içeriklere karşı bir kalkan görevi görüyor. Akismet. Automattic and Kismet kelimelerinin kısa hali olarak kullanılan Akismet, Wordpress ile tam entegreli çalışabildiğinden en çok kullanılan yorum ve spam engelleme eklentisidir. Spam engelleyici eklentiler olmasa, web sitemize düşen spam’leri tek tek silmemiz gerekecekti. Bunun önüne geçerek bize zaman da kazandırıyor bu tip eklentiler. Daha donanımlı ücretli versiyonları olsa da, biz ücretsiz versiyon üzerinden gideceğiz. Ücretsiz versiyonu da tamamıyla ihtiyaç görüyor.

Akismet Istatistikleri Api Key

Akismet API Key Nasıl Alınır?

Akismet eklentisini aktifleştirdikten sonra kullanabilmek için bir Api anahtarı almamız gerekiyor. Bu Api’yi de ücretsiz bir şekilde alabiliyoruz. Etkinleştirme işleminden sonra Eklentiler sayfasının üst tarafında, Akismet Hesabınızı Etkinleştirin yazılı butona tıklayın. Gelen sayfada yine mavi renkteki API anahtarını alın butonuna tıklayın.

  1. Önce Akismet’in web sitesine yönlendirileceksiniz. İlk iş buraya üye olmak. Üyelik formunu doldurarak üye olun. Üyelik formunu doldurduktan sonra mailinize bir aktivasyon linki gelmeli. Bu linke tıklayın.
  2. Üyelik planlarını seçebileceğiniz bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Ücretli versiyonlarının da olduğundan bahsetmiştik. Biz Basic planını seçerek devam edelim.
  3. Sonraki sayfada bir ücret talep ediyorlarmış gibi görünse de 0$ değerine getirdiğinizde herhangi bir harcamanız olmayacak. Create Subscription ile üyeliğimizi tamamlayabiliriz.
  4. Add Site diyerek API’yi kullanmak istediğimiz web adresini ekleyelim ve API Key’e ulaşalım.

Akismet Anti-Spam eklenti sayfasında API anahtarını görüyorsanız işlem tamamdır. Eklentinin ayarlar sayfası aynı zamanda kaç adet yorumun spam olarak işaretlendiği ile ilgili bilgiler de veriyor. Biz web sitemizi kontrol etmeden, temizlemeden evvel bu yorumların diğer kullanıcılarına görünmesini de engellemiş oluyoruz. Yani otomatik olarak tıpkı e posta adresimizdeki gibi spam klasörüne düşüyorlar. Ve web sitemizde bu kötü mailler, reklam içerikli mailler, istenmeyen mailler görüntülenmiyor.

Popular Tutorials

Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Wordpress kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır? SEO uyumlu kalıcı bağlantı ayarları yapmanın yolları nelerdir?

Wordpress Optimizasyon ve PageSpeed Puanını Yükseltmek

Wordpress web siteleri nasıl hızlandırılır? Wordpress sayfalarının Google Pagespeed Insights ve GTmetrix…

Etkili SEO Başlığı Nasıl Oluşturulur?

İçeriklerinizin kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun aramalarda ziyaretçilerin ilk olarak başlıklar…

Wordpress Yorum Sıralamasını Değiştirmek

Blog sitelerinde yapılan Wordpress yorumları varsayılan olarak ilk önce en eski yorumun…

WordPress Eski Yazı Editörüne (Klasik Düzenleyici) Dönme

WordPress 5.0 versiyonu ile gelen Gutenberg block editörden eski yazı editörü olan klasik düzenleyiciye eklentiyle ve eklenti kullanmadan nasıl dönülür?

Wordpress Google Analytics Kodu Ekleme

Wordpress blog açtıktan sonra yapılması gereken ilk şey ,Wordpress sitesi için Google Analytics kodu eklemek. Google Analytics kodu nasıl alınır, Wordpress’e adım adım nasıl eklenir, bunu öğreniyoruz.