WordPress Admin Paneli Nedir ve Nasıl Kullanılır? (Detaylı Anlatım)

WordPress’i kurduktan sonra sayfaları yönetebilmek için admin paneli dediğimiz yönetim panelinin de nasıl kullanıldığını bilmeniz gerekir. Yeni yazı ekleme, fotoğraf ekleme, sayfalar üzerinde düzenleme yapma ya da temel WordPress ayarlarını kurcalamak için kullandığımız WordPress yönetim panelinde daha birçok özellik var. Bu videoda detaylı olarak WordPress yönetim panelinin kullanımını anlatmaya çalıştım. Aşağıda da içerik ile ilgili bilgileri görebilirsiniz.

WordPress admin giriş yöntemi ve dashboard tanıtımı

WordPress admin paneline nasıl girilir, girdikten sonraki dashboard dediğimiz başlangıç ekranı ne amaçlar için kullanılır?

Yazılar ve kategoriler

WordPress’te yeni yazı nasıl eklenir, yazı ekleme sayfası, taslak olarak kaydet, ön izleme, yazı yayınlama, yazı güncelleme, kategori ve alt kategori ekleme işlemleri nasıl yapılır?

Ortam

WordPress’te yazılar veya sayfalara görsel eklemek istediğinizde, görsellerin toplandığı yer Ortam bölümüdür. Görselleri tek bir alanda görüntülemek isterseniz Ortam sayfasında bu sayfada görebilirsiniz. Bir yazıya görsel eklediğinizde bu görsel de Ortam sayfasına toplanır.

Sayfalar

WordPress’te sayfalar bölümü, hakkımda, iletişim sayfaları gibi statik içeriklerin eklendiği bölümdür. Statik oldukları için, blog yazıları gibi kategori belirlenmiyor.

Yorumlar

Blog sayfasındaki içeriklere yorumlar açıksa, ziyaretçileriniz tarafından yazılar yorumlar burada listelenir. Bu sayfa üzerinden yorumlar üzerinde düzenleme yapabilir, istemediğiniz yorumları silebilirsiniz.

Görünüm > Temalar

WordPress’te kurulu temaları buradan görebiliyorsunuz. Eğer internetten tema indirmek ve kendi projenizde kullanmak isterseniz popüler alanından veya diğer sekmelerden ücretsiz temaları indirebilirsiniz. Eğer internetten bir tema bulursanız o temanın zip dosyasını indirip upload butonuna tıklayıp yükleyerek de temanın buraya gelmesini sağlayabilirsiniz. Sonra temayı aktifleştirerek kullanabilirsiniz.

Görünüm > Bileşenler

Sitenize işlevsellik kazandıran özelliklerden biri de bileşenlerdir. İngilizcesi widget ve temanızda, temanızın desteklediği alanlara göre sayfanın yan tarafına ya da footer alanına temanızın desteklediği özellikler doğrultusunda girdiğiniz son içeriklerinizi, sosyal medya sayfalarınızı görüntüleyebileceğiniz alanlar oluşturabilirsiniz. Blog sayfalarında gezdiyseniz denk gelmişsinizdir site içeriğinin sağ tarafında.

Görünüm > Menüler

Sayfanın navigasyon alanındaki menü seçeneklerini ekleyip düzenleyebileceğiniz alan burası.
Wordpress Menü oluşturma ve sayfadaki konumlarına menü ekleme işlemini detaylı olarak anlatmaya çalıştım.

Eklentiler

WordPress eklentileri ile WordPress’in kullanım alanlarını çok daha zenginleştirebiliyorsunuz. Yeni eklenti kurmak için bu sayfayı kullanıyoruz. Ama şunu unutmamak gerekiyor, eklentisiz halledebileceğimiz şeyleri de eklentilerle çözmek WordPress’teki güvenlik açığını arttırır. O nedenle olabildiğince eklenti kullanmadan halletmek gerekir.

Kullanıcılar

WordPress’teki yöneticileri, editörleri ve kullanıcıları ekleyip silebileceğimiz sayfa da burası .Bu sayfa üzerinde kullanıcıları kontrol edebiliyoruz.

Ayarlar

Sitenin ayarlarını yapabileceğimiz yerdir. WordPress’in kullanımı ile ilgili tüm ayar seçenekleri bu sayfa altında.

Popular Eğitimler

VS Code Snippet Kullanımı

Snippet, vaktimizi daha verimli kullanabilmek için kullanılan kısa kodlardır. Bu yöntemle WordPress’deki…

WordPress’te Postlarda veya Sayfalarda Son İçerikleri Listeleme

WordPress varsayılan olarak son eklenen içeriklerin listelemesini Recent Posts fonksiyonu ile yapıyor,…

WordPress Admin Paneli Nedir ve Nasıl Kullanılır? (Detaylı Anlatım)

WordPress’i kurduktan sonra sayfaları yönetebilmek için admin paneli dediğimiz yönetim panelinin de…

WordPress Yorum Başlığını Değiştirme

WordPress içeriklerinize yorum girişlerini açtıysanız yorum formunun üzerinde Şimdi Cevap Yazın ya…

WordPress Shortcode Kullanımı

Wordpress’te shortcode nasıl yapılır? Shortcode nasıl oluşturulur? Functions.php’de shortcode oluşturmak için yapılması gerekenler nelerdir?

WordPress’te Shortcode ile Arama Formu Ekleme

Kısakodlar WordPress’te büyük kolaylık. Aynı kodları tekrar tekrar yazmak yerine tek bir…