Sıfırdan WooCommerce E-Ticaret Teması Nasıl Yapılır?

Sıfırdan WooCommerce teması yazmadan önce WordPress eklentiler sayfasına girip WooCommerce eklentisini indirmemiz ve etkinleştirmemiz gerekiyor. Etkinleştirdikten sonra WooCommerce kurulumunu yapıyoruz.

WooCommerce eklentisini kurduğunuzda, eklenti Mağaza, Ödeme, Hesabım, Sepet gibi otomatik olarak yeni sayfalar ekliyor. Dilerseniz Mağaza sayfasını menü olarak ekleyerek ulaşımı kolaylaştırabilirsiniz. Birkaç örnek ürün ekleyerek de Mağaza sayfasında ürünlerin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

[postlink id=”5273″ title=”Laragon ile Bilgisayarınıza WordPress Kurmak”]

Yeni oluşturduğumuz temanın functions.php dosyasına aşağıdaki kodu yazarak, bu temanın WooCommerce de kullanacağını ifade ediyoruz. Böylece ürün sayfaları varsayılan olarak WooCommerce’in varsayılan şablonları ile eşleşecek.

function sg_woocommerce_support() {
    add_theme_support( 'woocommerce' );
}

add_action( 'after_setup_theme', 'sg_woocommerce_support' );

Tema klasörü içerisinde yeni bir dosya oluşturalım, ismi de woocommerce.php olsun. Oluşturduğumuz bu sayfanın içine de <?php woocommerce_content(); ?> kodunu yazalım. Böylece WooCommerce içerikleri bu sayfa üzerinde görünecek.

[postlink id=”5281″ title=”Adım Adım Sıfırdan WordPress Teması Yapımı”]

Cart ve Checkout sayfaları birer sayfa olarak WordPress’e eklenirler. Bu nedenle alışveriş sayfaları için ayrı bir Page Template oluşturmamız gerekiyor. template-shop.php ismiyle yeni bir dosya oluşturalım. Page.php kodlarını bu sayfaya taşıyalım ve sayfanın üst tarafına aşağıdaki kodu ekleyerek Page Template olarak görünmesini sağlayalım.

<?php /* Template Name: Shop Template */ ?>

Sonrasında eklentiler klasöründeki WooCommerce eklentisinin altındaki templates klasörünü kendi tema klasörümüze aktarıyoruz. Bu klasörü, kendi temamıza aktarmamızın nedeni WooCommerce tema dosyaları üzerinde düzenleme yapmak. Aktardığımız klasörün ismini de woocommerce olarak değiştirelim.

WordPress önce tema klasörünün içerisindeki woocommerce klasörünün içindeki dosyalara bakar. Eğer burada ilgili dosyalar yoksa, eklenti klasöründeki templates klasörüne bakar. Tema içerisindeki woocommerce klasörüne sadece üzerinde değişiklik yapmamız gereken dosyaların bulunması yeterli, diğerlerini silebiliriz böylelikle.

Popular Eğitimler

WordPress Login Problemi

WordPress login problemi her WordPress kullanıcısının karşılaşabileceği olası bir problem. Login hatasının…

Admin Panel Menülerini Devre Dışı Bırakma

WordPress süper özelliklerle gelen güçlü bir içerik yönetim sistemi. Profesyonel olarak müşterilerinize…

Etkili SEO Başlığı Nasıl Oluşturulur?

İçeriklerinizin kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun aramalarda ziyaretçilerin ilk olarak başlıklar…

WordPress’te Kırık Link Kontrolü

Web sitenizdeki makalelerde dış bağlantı veriyorsanız ve yüzlerce yazınız varsa, tüm linklerin…

WordPress’te Breadcrumb Nasıl Eklenir?

Breadcrumb, ziyaretçilerinizin web sitenizde rahatlıkla gezinmelerini sağlayan, daha doğrusu hangi sayfalardan bulundukları…

WordPress’te Shortcode ile Arama Formu Ekleme

Kısakodlar WordPress’te büyük kolaylık. Aynı kodları tekrar tekrar yazmak yerine tek bir…