Windows’da Font (Yazı Tipi) Yükleme ve Kaldırma

YouTube'ta Takip Et →

Grafik tasarımcılar için Photoshop gibi programlarda ya da editörler için Microsoft Word ya da Powerpoint gibi programlarda bazen yeni fontlara ihtiyaç olabilir. Bu tip durumlarda internetten indirdiğiniz yazı tiplerini bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. Windows 7 ve Windows 8’e font yüklemenin birçok yolu var. Biz en hızlı yöntemleri inceleyeceğiz. Ancak şunu bilmelisiniz ki font yüklemek için sistemde Administrator girişi yapmanız gerekiyor.

Windows’a Font Yükleme

Font dosyaları otf (opentype font) ya da ttf (truetype font) dosyalarıdır. Bu dosyalara çift tıklarsanız karşınıza The Quick Brown Fox Jumps ile başlayan bir yazı dizisi gelir. Bu pencerenin sol üst tarafında göreceğiniz Install butonu, fontu yüklemeye yarar. Font yüklemenin diğer bir yolu da font dosyasına sağ tıklayıp Install seçeneğini seçmektir.

Eğer internetten indirdiğiniz bir font otf ya da ttf formatında değil, zip ya da rar olarak sıkıştırılmış bir formatsa, önce içindeki dosyaları dışarı çıkarmanız gerekir. Ardından font dosyasını bularak yukarıdaki işlemleri yapmanız yeterlidir. Unutmaynı, bilgisayarınızdaki font fazlalığı kullandığınız uygulamaların yavaşlamasına neden olabilir. O nedenle ihtiyacınız olmayan fontları yüklememeyi tercih edin.

Kullanılmayan Fontların Silinmesi

Kullanmadığınız fontları bilgisayarınızdan kaldırmak için Control Panel > Fonts adlı seçenekten fontları listeleyip ilgili dosyaları silmeniz yeterli.