Windows 10 Yüklü Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

YouTube'ta Takip Et →

İşletim sistemi Windows olan bilgisayarların bir süre sonra yavaşlama sorunu yaşadığını görebilirsiniz. Bu yavaşlamanın sebebi, kullanılan programlar ve gereksiz dosyalardır. Siz de bu yavaşlıktan şikayetçiyseniz, sorunları gidermek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz. İşte Windows 10 hızlandırma yöntemleri.

Programların kaynak kullanımı

Bilgisayarınızda yavaşlama sorunu oluyorsa bunun nedeni programların kaynak kullanımları olabilir. Hangi programın bellekte ne kadar yer kapladığını öğrenmek için görev yöneticisini kullanabilir ve fazla kaynak kullanan uygulamaları tespit edebilirsiniz.

Sistemin tepsisindeki uygulamalar

Uygulamalar çoğunlukla sistem tepsisinde çalışırlar. Bu uygulamalar açıldıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde bulunan yukarı ok simgesine tıkladığımızda açılan ekranda gizli kalırlar. Bu ekranda ihtiyacınız olmayan programları sağ tıklayarak kapatabilirsiniz.

Başlangıç programlarını devre dışı bırakmak

Sisteminiz kendine gelmesi zaman alıyorsa başlangıç programlarını incelemenizde yarar var. Görev Yöneticisi açıp yukarıda bulunan menüden Başlangıç seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda, başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programlara sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak butonunu kullanabilirsiniz.

Animasyonları azaltmak

Sistem özellikleriniz pek de iyi değilse,Windows’un kullandığı animasyonları devre dışı bırakabilirsiniz.
Bunu iki farklı şekilde yapabilirsiniz;

  1. Çalıştır konsoluna “SystemPropertiesPerformance” yazıp çalıştırarak,
  2. Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş altında bulunan Perfonmans kısmındaki Ayarlar’a girip, açılan pencerede En iyi Performans için Ayarla bölümü işaretleyebilirsiniz ya da kendi ayarlarınızı yapıp kaydedebilirsiniz.

Web tarayıcısını hafifletmek

Tarayıcınızı özelleştirme konusunda eklentiler ve uzantılar güzel araçlar olsa da tarayıcınızı yavaşlatmaktan geri kalmazlar. Web tarayıcınız hızlanması açısından kullanmadığınız gereksiz eklentileri ve uzantıları kaldırmakta yarar var. Bununla birlikte otomatik olarak eklenti yüklenmesini de engeleyebilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra tarayıcınızla internet sayfalarını daha hızlı gezebilirsiniz.

Diskleri temizlemek

Bilgisayarlara yüklenen programlar, geçici internet dosyaları ve geçici dosyalar bir zaman sonra bilgisayara ağırlık yaparak hızını yavaşlatır. Bu yüzden ara ara Disk Temizleme aracını çalıştırabilirsiniz. Disk Temizleme aracına Başlat menüsünden aratarak ulaşabilirsiniz.

Disk birleştirme yapmak

Disk birleştiricisi sürücülerin daha verimli çalışması için parçalanmış verileri tekrar düzenler. Bu işlemi zamanlayıp otomatik olarak yapabilirsiniz. Çalıştırmak için; Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Sürücüleri Birleştir ve İyileştir adımlarını uygulayın.

Kullanmadığınız programları kaldırmak

Bilgisayarınıza daha önce yüklemiş olduğunuz ve kullanmadığınız programları kaldırın. Başlangıç girişleri,^sistem hizmetleri ve içerik menüsü girişleri sistemde ağırlığa neden olur. Bu nedenle bu programları kaldırmaktan hiç çekinmeyin.

Windows’u yenilemek ve sıfırlamak

Yukarıdaki yöntemler fayda sağlamadıysa geriye tek bir işlem kalıyor, Windows’unuzu yeniden kurmak. Windows’un 8, 8.1 ve 10 sürümlerinde bunu gerçekleştirmek daha kolay. Uygulamaları koruyarak Windows’u yükleyebilir veya tamamen sıfırlayabiliriz. Başlat menüsünde Ayarlar kısmına gidip Güncelleştirme ve Güvenlik ayarına giriniz. Soldaki menüde Kurtarma’yı seçtikten sonra Bu Bilgisayarı Sıfırla seçeneğine tıklayarak kullanabilirsiniz.