Windows’da DNS Ayarlarını Değiştirme

YouTube'ta Takip Et →

İnternet bağlantısı yavaşsa ve hızlandırmak için yol yordam arıyorsanız bilgisayarın DNS ayarlarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Normalde DNS’ler bilgisayarlara otomatik olarak tanımlanır ama bu kimi zaman internetin hızına olumsuz etki yaratabilir.

Tarayıcınızdan bir adrese girmek için istek gönderdiğinizde, girdiğiniz sitenin nerede olduğunu öğrenmesi DNS’ler (Domain Name Server) aracılığıyla sağlanır. DNS sunucuları sürekli olarak güncellenen adreslerdir. Kullandığınız bilgisayar önce DNS’e alan adını gönderir, ardından bu domain’in sayısal IP adresi bilgisayara geri döner. DNS’ten gelen adrese bağlantı bu işlemlerden sonra gerçekleşir. Durum biraz karışık. Ama DNS’ler internetin bağlantı hızını bu şekilde etkiliyor.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

  1. Denetim Masası‘nı açın ve Ağ ve İnternet seçeneğini seçin.
  2. Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ni açarak Bağdaştırıcı Ayarları Değiştirin seçeneğini seçin.
  3. Açılan sayfada bağlı olduğunuz ağ bağlantısına farenizin sağ tuşu ile tıklayın ve Özellikler‘i seçin.
  4. Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayarak DNS değiştirme sayfasına ulaşırsınız. Değiştirmek istediğiniz DNS’leri Tercih edilen DNS sunucusu ve Diğer DNS Sunucusu kutucuklarına yazın. Tamam butonuna tıklayarak DNS’inizi değiştirmiş olursunuz.

Bu yöntem Windows 7’de olduğu gibi Windows 8 ve 10’da da benzer şekilde uygulanabiliyor. Genelde en çok tercih edilen DNS numaraları Google DNS olan 8.8.8.4 ve 8.8.8.8’dir.