Wikipedia’ya VPN, DNS Uğraşmadan Nasıl Girilir?

YouTube'ta Takip Et →

Wikipedia, Türkçe ismiyle Vikipedi, dünyanın en büyük ansiklopedisi olarak biliniyor. Wikipedia’nın Türkiye üzerinden erişimi engellenmesi, yasaklanmasından sonra Wikipedia’yı aktif olarak kullanan kullanıcılar bundan pek hoşnut olmadılar.

Konu neden kapatıldığı ya da neden yasaklandığı değil. Ben uzun süreden beri Vikipedi’nin görsel tasarımını beğenmiyordum, yazılar çok küçük geliyordu. Ansiklopedik bir havası olduğundan bu gayet normal tabii. Ama göze daha hoş gelen bir arayış içine girdim ve bir eklenti ile göze daha modern bir tasarıma sahip olan yeni bir Wikipedia tasarımı elde ettiğimi söyleyebilirim.

Yasaklanan Wikipedia engelini aşmak, VPN, DNS, Proxy ile uğraşmadan Wikipedia’ya girmek için kullandığım eklentinin ismi Wikiwand. Wikiwand, bilgisayarlarda olduğu gibi Android ve IOS cep telefonlarını da destekleyen ücretsiz bir web yazılım arayüzü. Chrome, Safari ve Firefox’a tarayıcı eklentisi olarak yüklenebiliyor ve Wikipedia’daki yazı tipleri, bağlantıları gibi unsurlarının daha farklı versiyonlarıyla çıkıyor karşımıza eklentiyi kurduğumuz zaman.

Eklenti, Vikipedi içeriklerine girdiğimiz zaman sizi Wikiwand adresine yönlendirerek çalışıyor. Wikiwand adresi de Wikipedia’nın veritabanını kullandığı için bilgiler aynı, tasarım ise farklı geliyor karşımıza. Wikipedia’nın modern tasarımlı hali diyorlar kendilerine zaten.