Whatsapp’ın Bilinmeyen Özellikleri ve İpuçları

YouTube'ta Takip Et →

En yaygın mesajlaşma programlarından biri olan Whatsapp’ın az bilinen özelliklerinden bahsedeceğim. Bu özelliklerden bazılarını kullanamıyorsanız muhtemelen işletim sisteminiz desteklemiyordur. Bazı özellikler sadece IOS ya da sadece Android’de kullanılabiliyorken, bazıları da her iki türdeki cihazlarda da geçerli olabiliyor.

Whatsapp’ta Yazı Stilleri Nasıl Değiştirilir?

Whatsapp Fontu Nasıl Değiştirilir? Whatsapp mesajlarını bazı küçük ipuçlarıyla renklendirmeniz mümkün. Whatsapp’ta yazı ile ilgili değişiklikler için önüne ve arkasına işaretler ve özel karakterler koyuyoruz. Mesela Whatsapp’ta bir metni kalın yapmak için metnin önüne ve arkasına asteriks (*) koyun. Örneğin: *Merhaba*. Metni italik yapmak için alt çizgi (_) kullanın. Örn: _Merhaba_. Üstü çizgili olmasını istiyorsanız da ~ işaretini kullanabilirsiniz. Örn: ~Merhaba~. Whatsapp’ta yazı stillerini değiştirmek için kombinasyonda da bulunabilirsiniz. Tüm bu özellikleri _*Selam*_ şeklindeki gibi bir arada da kullanabiliyorsunuz.

Grup İstatistikleri

Whatsapp’ta en çok kimlerle konuştuğunuzu öğrenebilirsiniz. Settings > Data and Storage Usage > Storage Usage seçeneğine girerek sohbetiniz boyunca kaç fotoğraf, video, sesli mesaj yollandığını, toplam kaç mesaj bulunduğu gibi istatistik verilerini görebiliyorsunuz. Bu mesajları silerek ya da sadece fotoğraflar, videolar gibi medya dosyalarını silerek telefonunuzda yer açabilirsiniz.

Whatsapp Konuşmalarında Mesajlar Favorilere Nasıl Eklenir?

Sohbet sırasında bazı mesajları favorilere eklemek isteyebilirsiniz. Örneğin; biri size bir adres yollamış olabilir ya da sonradan ulaşmanız gereken bir mesaj. Böyle durumlarda mesajı seçin ve yıldız ikonuna tıklayın. Settings > Starred Messages altında, favorilere eklediğiniz mesajları görebilirsiniz.

Whatsapp’ta Grup Mesajları Sessize Nasıl Alınır?

Whatsapp gruplardan gelen bildirimlerden sıkıldıysanız ya da o sırada bir işiniz varsa grup bildirimlerini sessize alabilirsiniz. Gruptayken seçeneklerine tıklayın ve Mute Notifications‘u seçin. Sonrasında ne kadar süreliğine sessize almak istediğinizi seçebileceğiniz bir ekran geliyor. 8 saatlik, 1 haftalık ya da 1 yıllık sessize almak mümkün.

Whatsapp Fotoğrafların Telefona Kaydedilmesi Nasıl Engellenir?

Whatsapp konuşmalarında size gönderilen fotoğraflar ve videolar otomatik olarak cep telefonunuza kaydedilir. Bunu engellemek için Settings > Chats bölümünde Save to Camera Roll seçeneğini pasifleştirmeniz gerekir. Böylece gelen medyalar otomatik olarak kaydedilmeyecektir.

Kişinin Kısa Yolu Ana Sayfaya Nasıl Eklenir?

Gün içinde biriyle çok fazla iletişim kuruyorsanız, o kişinin ya da grubun kısayolunu ana sayfaya ekleyebiliyorsunuz. Kişinin sohbet penceresine girin, seçeneklere tıklayın ve More > Add Shortcut ile ana sayfanıza eklemiş oluyorsunuz.

Siri Kullanarak Gruba veya Sohbete Mesaj Nasıl Gönderilir?

Apple’larda Siri’yi kullanarak telefonu elinize almadan mesaj gönderebilirsiniz. Önce “Hey Siri, Whatsapp mesaj gönder” deyin. Önce kime, sonra da ne göndermek istediğinizi soracak.