Web Tasarımcıların Bilmesi Gereken Temel Konular

Web tasarımda, yapılan işin yarısı doğru kodlama ve tasarım bilgisine, diğer yarısı ise tasarımda neyin iyi görünüp görünmediğine dair sezgisel kararlara dayanıyor. Dolayısıyla her web tasarımcı diğerlerinden öne çıkmak için tasarımın temel prensiplerine hakim olmalı ve kendisini geliştirmeli.

Tasarımda temel prensipleri öğrenmek bir gecede olabilecek bir şey değil. Güçlü bir eğitimin yanısıra deneyim de oldukça önemli. Bu nedenle tasarımcılara genellikle kendilerini konfor alanının dışına çıkmak için zorlamaları tavsiye ediliyor. Çünkü eğitimi ve deneyimi yeterli olmayan bir tasarımcı ile diğeri arasındaki fark; elinizdeki müşteriyi tutmaya çalışmak ile yeni müşterilerin size kendilerinin gelmesini sağlamak arasındaki fark gibi.

Tüm tasarım sürecine hakim olun

Web tasarım, grafik tasarımın en temel unsurlarını barındırıyor. Bu nedenle işe grafik tasarım unsurlarını öğrenerek başlamak oldukça akıllıca olur. Genel tasarım süreci ise aşağıdaki unsurları barındırıyor:

Renk

Etkili bir tasarımın kalbi olarak görünen renkler, tema ve motifleri oluşturan önemli bir unsur. Ayrıca renklerin, ziyaretçilerin kullanıcı deneyimini nasıl bulduğunu belirlemesi konusunda psikolojik boyuttaki etkisi oldukça önemli.

Akış

Akışı, ziyaretçilerin site deneyimlerindeki görsel hareketlerine bir referans olarak değerlendirebiliriz. Akış; derinlik, renk, hiyerarşi, şekiller ve çizgilerin doğru kullanımını içeriyor. Akış araçları ise perspektif, boşluk ve görüntüden oluşuyor.

Denge ve Oran

Burada görsel stabilite ve dengeden bahsediyoruz. Web tasarımda simetrik ve asimetrik olmak üzere iki farklı yoldan denge kurulabilir. Oran ise önemli unsurları belirtmek ve böylece bilgi akışını iyileştirmek için kullanılıyor.

Boşluk

Boşluk, tasarımda bir ögeden diğerine olan mesafe ile ilgili. Harika kullanıcı deneyimi sunan tüm sitelerde boşlukların çok doğru belirlendiğini görebiliriz. Boşluklar iyi okunabilirlik için yeterli olmalı ve ögelerin rahat görünebilmesi için de cömert olmalı.

Temel HTML kodlarını öğrenin

HTML’i bilmek kod bilmek demektir. Bazı tasarımcılar kod bilgisine gerek olmadığını düşünürken, bazıları ise bunu tasarımcı olmak için bir zorunluluk olarak görüyor. Fakat çok yönlü bir tasarımcı olmak istiyorsanız temel HTML kodlarını eninde sonunda öğrenmeniz gerekiyor.

HTML web üzerindeki tüm sayfaların temel çerçevesini oluşturduğundan, bir tasarımcının konuyla ilgili bilgi sahibi olması oldukça önemli. Çünkü kod biliyorsanız, web sitesinin kullanılabilirlik başta olmak üzere tüm süreçlerine daha iyi hakim olabilirsiniz. Temel kodları bilmenin demo siteler oluşturarak diğer tasarımcılara satmak konusunda da size önemli oranda yardımı olacaktır. Böylece tasarım yeteneklerinizi daha iyi sınayabilir ve geliştirebilirsiniz.

Metin yazma yeteneğinizi geliştirin

Bir tasarımcıdan bazen tasarımdan fazlasını yapması istenir; örneğin bir web sitesinin metinlerinin yazılması. Eğer bir metin yazarı ile çalışmıyorsanız, bu durum kimi zaman sizi zorlayabilir. Bu nedenle metin yazma becerisinin olması bir tasarımcıyı müşterilere daha cazip gösterebilir.

Etkili metin yazmayı sadece müşterilerinizin web sitelerini tasarlarken kullanacağınızı düşünmeyin. Bir tasarımcı olarak müşteri ile anlaşacağınız zaman sözleşme hazırlama konusunda da bu yeteneğinizin yardımı olacaktır. Ayrıca pazarlama amacıyla e-posta hazırlarken de faydasını göreceksiniz.

Güncel trendleri takip edin

Bir tasarımcı için her zaman daha iyisi vardır. Müşterilerinizi etkilemek amacıyla yaratıcılık ve becerilerinizi geliştirebilir; tasarım tutkunuzu artıracak yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Çünkü dijital dünyada her zaman yeni bir trend ve öğrenilecek yeni bir şey vardır. Bu nedenle öğrenmeye açık olmalısınız, sizi çok yönlü yapacak en önemli alışkanlık bu olacaktır.

İş becerilerinizi geliştirin

Web tasarımcılar kariyerlerinin birçok noktasında serbest çalışmak zorunda kalabilir ya da bunu tercih edebilirler. Bu nedenle kimi zaman kendi pazarlamanızı yapmanız ve potansiyel müşterileri hizmetlerinizin değeri konusunda ikna etmeniz gerekir.

İş beceriniz olmazsa hizmetlerinizi pazarlama, müşteri bulma ve mevcut müşterilerinizi koruma konusunda bocalayabilirsiniz. İş becerilerinizi geliştirdiğinizde her zamankinden daha fazla garanti müşterileriniz olur ve daha fazla proje üstlenerek kariyerinizde önemli bir aşama kaydedebilirsiniz.

Dinleme konusunda ustalaşın

Müşterilerle birebir çalıştığınızda ihtiyacınız olan en önemli yetenek, dinleme yeteneğiniz olacak. Çünkü ne istediklerini birebir kendilerinden dinleyecek ve öğreneceksiniz. Dinlemek, özel yaşamınızda da önemli bir konu, fakat iş anlamında başarılı bir tasarımcının müşterilerini dinlemeden fikirlerini reddetmesi doğru değil.

Bir projeye başladıktan sonra, yolun yarısında birçok değişiklik talebi gelecektir. Dinlemek böyle zamanlarda çok önemlidir. Ne istediklerini dinlediğinizde sinirli olmak yerine profesyonelce cevaplar verebilir ve farklı öneriler sunabilirsiniz. Böylece yapılması mümkün olmayan ya da doğru olmayan konularda önceden mutabakata varmış olur ve müşteri ile ilişkilerinizi sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Tasarım yeteneğinizi en üst noktaya taşıyın

Herhangi bir işte amaçlanan her zaman en yükseğe ulaşmaktır. Zirveye bir ya da iki yıl içinde ulaşmanız mümkün değil, sabır ve azimle kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Eğer zanaatınız konusunda yeterince tutkuluysanız, bu gelişim süreci kendiliğinden olacaktır. Fakat bu süreci hızlandırmak için bir şeyler yapabilirsiniz.

Tasarımın ötesinde bir şeyler için çalışmaya başladığınızda, olduğunuzdan çok daha iyi bir konuma geleceksiniz. İşte uzmanlığınız bu noktada başlayacak.

Popular Eğitimler

Hedef Kitle Odaklı Web Tasarım
Hedef Kitle Odaklı Web Tasarım

Modern çağda dünya çapındaki teknolojik yenilikler ile birlikte online pazarlama sektörü de…

En İyi Ücretsiz Font İndirme Siteleri
En İyi Ücretsiz Font İndirme Siteleri

Web üzerinde yazı tipi indirmek için pek çok yer var. Ancak bunlardan…

Grafik Tasarımcılar Tarafından En Çok Kullanılan Ücretsiz Fontlar
Grafik Tasarımcılar Tarafından En Çok Kullanılan Ücretsiz Fontlar

Grafik tasarımlarda imajlar kadar, kullanılan fontların da önemli bir yeri var. Tasarımı…

Blokk Font
Blokk Font

Tasarımcılar, tasarımlarında Lorem Ipsum doldurma metinlerini sıkça kullanırlar. Lorem ipsum, kimi zaman…

Form Arayüzlerini Kullanıcı Deneyimine Göre Geliştirmek
Form Arayüzlerini Kullanıcı Deneyimine Göre Geliştirmek

Mobil cihazlar ve tabletler için geliştirilen birçok uygulamaya kullanıcıların giriş yapması gerekiyor….

Web Tasarımcıların Bilmesi Gereken Temel Konular
Web Tasarımcıların Bilmesi Gereken Temel Konular

Web tasarımda, yapılan işin yarısı doğru kodlama ve tasarım bilgisine, diğer yarısı…