Web Sitenize Facebook Canlı Chat Sohbet (Messenger) Kurulumu

Web Sitenize Facebook Canlı Chat Sohbet (Messenger) Kurulumu

Canlı Chat sistemleri, müşterilerin ya da kurumumuzla ilgili bilgi almak isteyenlerin, sizinle kolayca iletişim kurabilmeleri için kullanabilecekleri yöntemlerden biri. Konuşma başlatmak isteyenler, sayfanızın sağ altında yer alan, küçük Messenger ikonuna tıklayarak, sizinle doğrudan Facebook sayfanızdaki Chat aracılığı ile iletişim kurabiliyorlar.

Uygulamanın avantajı şu, sizinle iletişime geçmek isteyenler web sitenizden çıkmak zorunda değil. Bu da özellikle e-ticaret siteleri için oldukça önemli. Şimdi size web sayfanıza Facebook Messenger chat uygulamasının nasıl kurulduğunu göstereceğim.

Facebook’taki sayfamıza girelim. Tabii ki bunları yapabilmemiz için şahsi hesabımız dışında bir Facebook sayfamızın olması gerekiyor. Örneğin size Sanagrafi üzerinden göstereceğim, bakın burada Page yazıyor, yani sayfa anlamına geliyor. Settings‘e gelelim, yani ayarlara gelelim. Ayarlarda, sol taraftaki menüde, seçenekler arasında Messaging diye bir seçenek var. Bunun üzerine tıklayalım. Bu sayfada biraz aşağı indiğimizde, Add Messenger to Your Website yani websitenize Messenger’ı ekle gibi bir ibare olacak.

Get Started diyerek hemen başlayalım. Küçük bir giriş sayfası ile karşılaşacağız, bunun ne olduğuna dair bir ipucu veriyor burada. İleri butonuna tıklayarak devam edelim. Burada bazı bilgileri girmemiz gerekiyor, girdiğimiz bilgiler doğrultusunda da, burada bir güncelleme olacak ve sayfamızdaki Messenger butonuna tıklandığında görülecek olan, açılacak olan pencerenin nasıl göründüğünün önizlemesini burada görebileceğiz.

Şimdi bu pencerenin hangi dilde olmasına karar verelim, Türkçe yapalım. Türkçe için de en aşağıya iniyorum ve Türkçe’yi seçiyorum. Ziyaretçileriniz, websitenizi ziyarete gelen ziyaretçiler, bu butona tıkladığında, böyle bir mesajla karşılaşacaklar. Bu mesajın ne olduğunu da, buradan değiştirerek belirleyebiliyoruz. E-ticaret sitelerinde karşınıza çıkar “Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” şeklinde. Biz de aynı şekilde davranalım ve bu mesajı yazalım. İleri diyorum. Bu pencerede, sohbet penceresinin görüntüsünü belirlememizi sağlayan özellikler var. Custom Colors yani web sayfanızın bir rengi varsa, o renk ile ilgili düzenleme yapabileceğiniz yer, 6 parametreli Hex kodunu da girebilirsiniz, buradaki hazır değerleri de seçebilirsiniz. Eğer varsayılan renginiz yoksa, buradan Off diyerek Facebook’un kendi rengini kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu renk üzerinden devam edelim biz. Sanagrafi’nin rengine yakın renk. İleri diyelim. Messenger’ı ekleyeceğiniz websitesini yazmanız gerekiyor. Örnek olarak Sanagrafi’nin üzerinden göstereceğim için Sanagrafi.com adresini gösteriyorum burada. Burada doğru yazmanız önemli, yoksa görünmeyecektir. Save diyorum. Başarılı bir şekilde kaydedildi.

Buradaki seçenekler arasında, eğer başka birine email gönderecekseniz, o email adresini yazarak, bu kodların, bu bilgilerin ona, o kişilere gitmesini sağlayabilirsiniz. Mesela bir geliştirici ile çalışıyorsunuzdur, bu kodları siz ekleyeceğiniz için ona yönlendirmemiz lazım. Web sitenizin bilgilerine erişiminiz varsa, bu kodları kendiniz nasıl koyacağınızı biliyorsanız, bunu gerek yok tabii ki. Bu işi kendim halledeceğim diyerek bu kodları alacağım. Şimdi üzerine tıklıyorum kopyalamak için, kodlarım kopyalandı, bu kodlar benim için önemli.

Bunlardan sonra başka birşey kopyalamayalım. Direkt olarak sayfamıza bu kodları yerleştirmemiz lazım. Nereye yerleştireceğimiz ile ilgili bir bilgi veriyor. Body etiketinden hemen sonra bu kodların yerleştirilmesi gerekiyormuş. Finish diyerek bu işlemi sonlandırıyorum. Tamam diyorum, şimdi FTP ile kendi sunucuma bağlanıp, WordPress kullandığım için, Header.php’yi açıp, kopyaladığım kodları php dosyasına yapıştıracağım.

Header.php’yi açtım ve Body etiketini bulup, Body etiketinden sonra kodları yapıştırıyorum ve sonra da bu sayfayı kaydediyorum. Sunucuma yüklendi. Bu kısmı hızlı geçeceğim çünkü bunlar başka bir dersin konusu. Şimdi sayfayı açalım, bakalım çalışacak mı? Herhangi bir problem var mı? Sayfa açıyorum ve sağ tarafta bir ikon çıkıyor ve gördüğümüz gibi hemen diyor ki size “Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?” Bu çalıştığını göstermekte. Devam et dediğimde bana Chat penceresini açıyor. Burada hazır sorular var. Ben kendim bir mesaj yazıyorum. “Merhaba, şu ürünün fiyatı ne kadar?” diye soracağım. Gönder dedikten sonra Facebook sayfama geliyorum ve bir notification var. Hemen mesaja bakıyorum, neymiş diye. Otomatik olarak bu mesaj benim Facebook Chat sayfama düştü.

Kurumsal bir siteniz varsa, e-ticaret siteniz varsa, müşterileriniz varsa daha doğrusu, müşterilerinizin, sizinle, bu sayfadan çıkmadan, yani kendi web sayfanızdan çıkmadan iletişim kurabilmeleri çok güzel. Burada iletişim kurduktan sonra, bu pencereyi kapatıp, daha sonra alışverişlerine devam edebilirler. Bu çok önemli bir durum aslında. Müşterileriniz web sayfanızı kapatmamış oluyorlar ve siz de müşterilerinizi kaçırmamış oluyorsunuz.

Popular Tutorials

Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliği Nasıl Kapatılır?
Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Facebook’ta gezerken bir anda ses gelmesi, Facebook uygulamasının videoları otomatik oynaması canınızı…

Ücretsiz WordPress Instagram Eklentisi
Ücretsiz WordPress Instagram Eklentisi

Wordpress altyapılı web sitenizde Instagram fotoğraflarını görüntülemek istiyorsunuz. Wordpress’te Instagram fotoğraflarını göstermek…

Instagram’da Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?
Instagram’da Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Instagram tartışmasız bugünün en büyük sosyal ağlarından biridir ve her fotoğrafçının burada…

Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Hesap Açma İşlemi ve Yeni Kanal Oluşturma
Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Hesap Açma İşlemi ve Yeni Kanal Oluşturma

Sosyal medya dersleri ve Youtube eğitimleri konusunda bugün Youtube’da yeni kanal nasıl…

YouTube SEO ve Video Optimizasyon: TubeBuddy Kullanımı
YouTube SEO ve Video Optimizasyon: TubeBuddy Kullanımı

Youtube’da daha çok izlenmek, Youtube SEO geliştirmek ve video optimizasyon için yardımcı…

Youtube’da Videolara Türkçe Otomatik Alt Yazı Nasıl Eklenir?
Youtube’da Videolara Türkçe Otomatik Alt Yazı Nasıl Eklenir?

Youtube kanalınıza yüklediğiniz videoları alt yazılar ile desteklemenizin çeşitli avantajları var. En…